Caramlo

Caramlo to lek na receptę, który zawiera dwie substancje czynne: kandesartan i amlodypinę. Kandesartan należy do grupy substancji nazywanych „antagonistami receptora angiotensyny II”, a amlodypina do grupy substancji nazywanych „antagonistami wapnia”. Obie te substancje pomagają kontrolować wysokie ciśnienie krwi. Lek jest stosowany w leczeniu nadciśnienia tętniczego u pacjentów dorosłych, u których uzyskano odpowiednią kontrolę ciśnienia krwi w wyniku stosowania amlodypiny i kandesartanu w takich samych dawkach jak w leku złożonym.

Preparat zawiera substancję: ,

Wskazania / działanie

Lek Caramlo zawiera dwie substancje czynne: kandesartan oraz amlodypinę. Obie z tych substancji pomagają kontrolować wysokie ciśnienie krwi.
• Kandesartan należy do grupy substancji zwanych „antagonistami receptora angiotensyny II”. Angiotensyna II wytwarzana jest w organizmie człowieka i powoduje skurcz naczyń krwionośnych, zwiększając w ten sposób ciśnienie tętnicze krwi. Kandesartan działa poprzez zablokowanie działania angiotensyny II.
• Amlodypina należy do grupy substancji zwanych „antagonistami kanału wapniowego”. Amlodypina powstrzymuje wapń przed wnikaniem do ściany naczyń krwionośnych, co hamuje skurcz naczyń krwionośnych.

Oznacza to, iż obydwie z tych substancji pomagają zahamować skurcz naczyń krwionośnych. W efekcie naczynia krwionośne rozkurczają się i ciśnienie tętnicze krwi zostaje obniżone.

Lek Caramlo jest stosowany w leczeniu wysokiego ciśnienia krwi u pacjentów, których ciśnienie krwi jest już odpowiednio kontrolowane w wyniku stosowania kandesartanu i amlodypiny w postaci oddzielnych tabletek, w takich samych dawkach jak w leku Caramlo.

Skład

Substancjami czynnymi leku są kandesartan cyleksetylu i amlodypina.
Caramlo 8 mg+5 mg: Każda tabletka zawiera 8 mg kandesartanu cyleksetylu i 5 mg amlodypiny (jako amlodypiny bezylan).
Caramlo 16 mg+10 mg: Każda tabletka zawiera 16 mg kandesartanu cyleksetylu i 10 mg amlodypiny (jako amlodypiny bezylan).

Pozostałe składniki to: hydroksypropyloceluloza, laktoza jednowodna, kroskarmeloza sodowa, skrobia kukurydziana, trietylu cytrynian, magnezu stearynian.

Dawkowanie

Zwykle stosowana dawka leku Caramlo 8 mg+5 mg wynosi 1 lub 2 tabletki na dobę.
Zwykle stosowana dawka leku Caramlo 16 mg+10 mg wynosi 1 tabletkę na dobę.

Lek Caramlo można stosować z jedzeniem lub niezależnie od niego.

Przedawkowanie

Zażycie zbyt wielu tabletek może spowodować, że ciśnienie krwi stanie się niskie lub nawet niebezpiecznie niskie. Pacjent może odczuwać zawroty głowy, zamroczenie, omdlewanie lub osłabienie. Jeśli spadek ciśnienia będzie bardzo duży, może dojść do wstrząsu. Skóra może stać się chłodna i wilgotna i pacjent może stracić przytomność. W przypadku zażycia zbyt wielu tabletek należy natychmiast zwrócić się po pomoc medyczną.

Jedzenie i picie (alkohol)

Podczas zażywania leku Caramlo nie należy pić soku grejpfrutowego ani spożywać grejpfruta. Grejpfrut i sok grejpfrutowy mogą prowadzić do zwiększenia we krwi stężenia czynnego składnika -amlodypiny, co może spowodować nieprzewidywalne nasilenie działania obniżającego ciśnienie krwi przez lek Caramlo.

Ciąża i karmienie piersią

Ciąża
Pacjentka musi poinformować lekarza, jeśli przypuszcza, że może być w ciąży (lub planuje mieć dziecko). Lekarz zwykle zaleci zaprzestanie stosowania leku Caramlo przed planowanym zajściem w ciążę lub niezwłocznie po stwierdzeniu ciąży i zaleci inny lek zamiast leku Caramlo. Lek Caramlo nie jest zalecany we wczesnym okresie ciąży oraz nie wolno go stosować po 3. miesiącu ciąży, gdyż może on spowodować ciężkie uszkodzenie płodu, jeśli będzie stosowany powyżej trzeciego miesiąca ciąży.

Karmienie piersią
Należy poinformować lekarza, jeśli pacjentka karmi piersią lub zamierza zacząć karmić piersią. Lek Caramlo nie jest zalecany kobietom karmiącym piersią i jeśli kobieta chce karmić piersią, lekarz prowadzący może wybrać inne leczenie, zwłaszcza w przypadku karmienia piersią noworodka lub wcześniaka.

Ulotka Caramlo

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Caramlo (forum)

Stosujesz Caramlo? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

4 komentarze do “Caramlo”

  1. Ja biorę 2 tydzień tragedia chyba lekarz dał za mocna dawkę ciśnienie 127/77 ale skutki uboczne straszny ból z tylu głowy zmęczenie/znużenie. Śpię po 5h w nocy

    Odpowiedz
  2. Caramlo dobrze działa na wyregulowanie nadciśnienia ale niestety zaczęły bardzo wypadać mi po nim włosy i dopadła mnie bezsenność. Teraz zmuszona jestem prosić lekarza o zmianę.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Caramlo. Podziel się doświadczeniami na forum.