Kandesartan - opis substancji i lista leków

Kandesartan – lek przeciwnadciśnieniowy, zaliczany do grupy antagonistów receptora angiotensyny II. Mechanizm działania kandesartanu polega na blokowaniu receptorów angiotensyny II, co prowadzi do obniżenia ciśnienia tętniczego krwi. Lek zwiększa wydolność wysiłkową i poprawia stan kliniczny pacjentów z niewydolnością serca. Wskazaniem do stosowania kandesartanu jest leczenie samoistnego nadciśnienia u dorosłych oraz leczenie pacjentów z niewydolnością serca oraz zaburzoną czynnością skurczową lewej komory, jako leczenie wspomagające.

Kandesartan stosuje się raz na dobę, a efekt działania obniżającego ciśnienie utrzymuje się przez 24 godziny. W ciągu miesiąca od rozpoczęcia terapii uzyskuje się największe działanie przeciwnadciśnieniowe kandesartanu.

Lek stosuje się w monoterapii lub w skojarzeniu z innymi lekami przeciwnadciśnieniowymi. Na rynku dostępne są tabletki dwuskładnikowe zawierające w swoim składzie kandesartan oraz hydrochlorotiazyd lub amlodypinę.

Możliwe działania niepożądane: zazwyczaj są łagodne i przemijające. Najczęściej występują zakażenia dróg oddechowych, zawroty głowy oraz ból głowy, niedociśnienie tętnicze, hiperkaliemia (zwiększone stężenie potasu), zaburzenia czynności nerek.

Aktualności

Polecane artykuły

Zapisz się do newslettera,
aby być na bieżąco z nowymi lekami

Zapisz się do newslettera,
aby pobrać plik