Atacand

Atacand to lek w postaci tabletek, który obniża ciśnienie krwi i zwalcza nadciśnienie tętnicze. Jest stosowany w leczeniu samoistnego nadciśnienia tętniczego u dorosłych oraz w leczeniu dorosłych pacjentów z niewydolnością serca i zaburzoną czynnością skurczową lewej komory. Lek jest dostępny na receptę.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Lek nosi nazwę Atacand. Substancją czynną leku jest kandesartan cyleksytyl. Należy on do grupy leków nazywanych antagonistami receptora angiotensyny II. Powoduje on rozluźnianie i rozszerzanie naczyń krwionośnych. Pomaga to obniżyć ciśnienie krwi. Lek Atacand ułatwia również sercu pompowanie krwi do wszystkich części ciała.

Lek ten stosowany jest w:
• leczeniu wysokiego ciśnienia krwi (nadciśnienia) u dorosłych.
• leczeniu dorosłych pacjentów z osłabioną czynnością mięśnia sercowego, jako terapia wspomagająca podczas leczenia inhibitorami konwertazy angiotensyny (inhibitory ACE) lub gdy nie mogą być one stosowane (inhibitory ACE to grupa leków stosowanych w leczeniu niewydolności serca).

Skład

Jedna tabletka leku Atacand zawiera jako substancję czynną 4 mg lub 8 mg, lub 16 mg kandesartanu cyleksetylu.

Inne składniki leku to: karboksymetyloceluloza wapniowa, hydroksypropyloceluloza, laktoza jednowodna, magnezu stearynian, skrobia kukurydziana oraz makrogol 8000, tlenki żelaza (tylko tabletki 8 mg i 16 mg).

Dawkowanie

Wysokie ciśnienie krwi:
• Zwykle stosowana dawka leku Atacand to 8 mg raz na dobę. Lekarz może zwiększyć dawkę do 16 mg raz na dobę, a następnie do 32 mg raz na dobę, w zależności od reakcji na leczenie.
• Lekarz może zalecić mniejszą dawkę początkową w przypadku niektórych pacjentów, np. pacjentów z zaburzeniami dotyczącymi wątroby, nerek, pacjentów, którzy utracili dużą ilość płynów, np. z powodu wymiotów, biegunki lub stosowania leków moczopędnych.
• U pacjentów rasy czarnej reakcja na leczenie może być słabsza, jeśli Atacand stosowany jest w monoterapii. Konieczne wówczas może być zastosowanie większych dawek.

Niewydolność serca:
• Zwykle stosowana dawka początkowa leku Atacand to 4 mg raz na dobę. Lekarz może zwiększyć dawkę przez jej podwojenie, w odstępach co najmniej 2 tygodniowych, do 32 mg raz na dobę. Lek Atacand może być przyjmowany z innymi lekami stosowanymi w leczeniu niewydolności serca, a lekarz zadecyduje, jaka terapia jest najbardziej odpowiednia dla pacjenta.

Przedawkowanie

W przypadku zażycia większej dawki leku Atacand niż zalecana, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Jedzenie i picie (alkohol)

Lek Atacand można stosować podczas posiłków i niezależnie od posiłków.

Podczas stosowania leku Atacand należy skonsultować się z lekarzem, jeśli planowane jest spożycie alkoholu. Atacand może powodować omdlenie lub zawroty głowy.

Ciąża i karmienie piersią

Ciąża
Należy poinformować lekarza o podejrzeniu (lub planowaniu) ciąży. Lekarz zazwyczaj zaleci przerwanie stosowania leku przed planowaną ciążą lub natychmiast po potwierdzeniu ciąży oraz zaleci przyjmowanie innego leku zamiast leku Atacand. Nie zaleca się stosowania leku Atacand we wczesnym okresie ciąży i nie wolno go stosować po 3 miesiącu ciąży, ponieważ stosowany w tym okresie może poważnie zaszkodzić dziecku.

Karmienie piersią
Należy poinformować lekarza o karmieniu piersią lub zamiarze karmienia piersią. Nie zaleca się przyjmowania leku podczas karmienia piersią, zwłaszcza w przypadku karmienia piersią noworodka lub wcześniaka. Lekarz może zalecić stosowanie innego leku.

Ulotka Atacand

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Atacand (forum)

Stosujesz Atacand? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Atacand. Podziel się doświadczeniami na forum.