Podmiot odpowiedzialny | Krka, d.d., Novo mesto |
Kod ATC | C09CA06 |
Procedura | DCP |
Substancja | Kandesartan |
Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Karbis?
Lek nosi nazwę Karbis. Substancją czynną leku jest kandesartan cyleksytylu. Należy on do grupy leków nazywanych antagonistami receptora angiotensyny II. Powoduje on rozluźnianie i rozszerzanie naczyń krwionośnych. Pomaga to obniżyć ciśnienie krwi. Lek Karbis ułatwia również sercu pompowanie krwi do wszystkich części ciała.
Lek Karbis stosowany jest w:
-leczeniu wysokiego ciśnienia krwi (nadciśnienia) u dorosłych;
-leczeniu dorosłych pacjentów z osłabioną czynnością mięśnia sercowego, jako terapia wspomagająca podczas leczenia inhibitorami konwertazy angiotensyny (inhibitory ACE) lub gdy nie mogą być one stosowane (inhibitory ACE to grupa leków stosowanych w leczeniu niewydolności serca).
Jaki jest skład Karbis, jakie substancje zawiera?
Substancją czynną leku jest kandesartan cyleksetylu. Każda tabletka zawiera 4 mg, 8 mg, 16 mg lub 32 mg kandesartanu cyleksetylu.
Pozostałe składniki leku to: laktoza jednowodna, skrobia kukurydziana, makragol 8000, hydroksypropylceluloza, karmeloza wapniowa, magnezu stearynian i żelaza tlenek czerwony (E172) – (tylko w tabletkach 8 mg, 16 mg i 32 mg).
Dawkowanie preparatu Karbis – jak stosować ten lek?
Lek Karbis należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza.
W razie wątpliwości należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. Ważne jest, aby przyjmować lek Karbis codziennie.
Lek Karbis można przyjmować w trakcie posiłków lub niezależnie od posiłków.
Tabletkę należy połykać popijając wodą.
Tabletki należy przyjmować codziennie o zbliżonej porze. Pomoże to pacjentowi pamiętać o przyjęciu dawki.
Wysokie ciśnienie krwi
Zwykle stosowana dawka kandesartanu to 8 mg raz na dobę. Lekarz może zwiększyć dawkę do 16 mg raz na dobę, a następnie do 32 mg raz na dobę, w zależności od reakcji na leczenie.
Lekarz może zalecić mniejszą dawkę początkową w przypadku niektórych pacjentów, np. pacjentów z zaburzeniami dotyczącymi wątroby, nerek, pacjentów, którzy utracili dużą ilość płynów, np. z powodu wymiotów, biegunki lub stosowania leków moczopędnych.
U niektórych pacjentów rasy czarnej reakcja na leczenie może być słabsza, jeśli lek Karbis stosowany jest w monoterapii. Konieczne wówczas może być zastosowanie większych dawek.
Niewydolność serca
Zwykle stosowana dawka początkowa kandesartanu to 4 mg raz na dobę. Lekarz może zwiększyć dawkę przez jej podwojenie, w odstępach co najmniej 2-tygodniowych, do 32 mg raz na dobę. Lek Karbis może być przyjmowany z innymi lekami stosowanymi w leczeniu niewydolności serca, a lekarz zadecyduje, jaka terapia jest najbardziej odpowiednia dla pacjenta.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
W przypadku zażycia większej dawki leku Karbis niż zalecana, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Karbis – czy mogę spożywać alkohol?
Lek Karbis można przyjmować w czasie posiłków lub niezależnie od posiłków.
Podczas stosowania leku Karbis należy skonsultować się z lekarzem, jeśli planowane jest spożycie alkoholu. Karbis może powodować omdlenie lub zawroty głowy.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Karbis w okresie ciąży i karmienia piersią?
Należy poinformować lekarza o karmieniu piersią lub zamiarze karmienia piersią. Nie zaleca się przyjmowania leku Karbis podczas karmienia piersią, zwłaszcza w przypadku karmienia piersią noworodka lub wcześniaka. Lekarz może zalecić stosowanie innego leku.
Ulotka Karbis – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Karbis przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:
Karbis - 16 mg, Tabletki (Candesartanum cilexetili) |
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Karbis m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:
Karbis - 16 mg, Tabletki (Candesartanum cilexetili) |
Źródła / bibliografia:
- RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)
Dostępność Karbis w najbliższej aptece
Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.
Opinie o Karbis - forum pacjentów, porady i wymiana doświadczeń
Stosujesz Karbis? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.
Opisując swoje doświadczenia związane z przyjmowaniem preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Co ważne, użytkownicy często opisują rzeczywiste skutki uboczne, z którymi się zmagają. Dzięki temu nie mamy do czynienia wyłącznie z suchymi informacjami pochodzącymi z ulotki informacyjnej leku, ale z rzeczywistym działaniem niepożądanym leku.
Uwaga: Informacje od użytkowników dotyczące produktów nie są weryfikowane. Nie można więc mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.
Od sześciu miesięcy przyjmuję Karbo 32 zgodnie z zaleceniem lekarza, jednak nie obserwuję żadnej poprawy stanu zdrowia. Co więcej, pojawiły się bardzo uciążliwe bóle stawów i mięśni. Podczas konsultacji zapytałam o możliwość zmniejszenia dawki o połowę, ale lekarz uzależnił to od obniżenia ciśnienia do poziomu 120/80 – obecnie mam 160/90. Znajduję się w bardzo trudnej sytuacji, ponieważ nie mogę samodzielnie odstawić leku, a dostęp do kardiologa jest mocno ograniczony – wizyty możliwe są jedynie dwa razy w roku. Jest to niezwykle frustrujące, szczególnie gdy lek nie przynosi oczekiwanych efektów, a jedynie wywołuje dodatkowe dolegliwości. Mam wrażenie, że obecny system opieki zdrowotnej zamiast skutecznie leczyć, naraża pacjentów na niepotrzebne cierpienie.
A ja stosuję Karbis 16 mg 2x dziennie i nic złego się nie dzieje.
Przez okres około dwóch lat przyjmowałem Karbis w dawce 4mg dziennie, ściśle przestrzegając zaleceń lekarza prowadzącego. Początkowo tolerancja leku była dobra, jednak z czasem zacząłem zauważać stopniowo nasilające się dolegliwości w postaci palących bólów reumatycznych, które były szczególnie intensywne w godzinach nocnych. Systematycznie informowałem lekarza o pogarszającym się stanie i narastających dolegliwościach bólowych, jednak otrzymywałem informację, że redukcja dawki nie jest możliwa w mojej sytuacji. Bóle stawały się coraz bardziej dokuczliwe, znacząco wpływając na jakość mojego życia – uniemożliwiały mi normalny sen i codzienne funkcjonowanie. Po dokładnej obserwacji swojego organizmu, zdecydowałem się na 48-godzinną przerwę w przyjmowaniu leku, podczas której zauważyłem stopniowe zmniejszanie się intensywności palących dolegliwości. To doświadczenie skłoniło mnie do poważnej rozmowy z lekarzem na temat mojego cierpienia i konieczności modyfikacji terapii. Uważam, że jako pacjent mam prawo do poinformowania lekarza o tak istotnym pogorszeniu jakości życia i poszukiwania alternatywnego rozwiązania terapeutycznego. Ta sytuacja pokazuje, jak ważna jest uważna obserwacja reakcji własnego organizmu na przyjmowane leki oraz otwarta komunikacja z lekarzem prowadzącym.
Stosuję Karbis w dawce 16 mg dwa razy dziennie już od ponad dwóch lat. Z mojego doświadczenia mogę powiedzieć, że lek jest dobrze tolerowany i nie zaobserwowałem żadnych niepokojących skutków ubocznych. Regularne przyjmowanie zgodnie z zaleceniami lekarza przynosi oczekiwane efekty w kontroli ciśnienia.
Ja zażywam Karbis pół roku. Najpierw 8 mg, a od dwóch miesięcy lekarz zmniejszył dawkę na 4 mg. Mam podobne objawy, szczególnie w nocy bolą mnie stawy i mięśnie. Mam pytanie do Pana „atmo”: czy zamieniono Panu Karbis na inny lek i jak się Pan teraz czuje?