Karbis

Karbis to lek z grupy antagonistów receptora angiotensyny II, zawierający substancję czynną kandesartan cyleksytylu. Działa poprzez rozluźnianie i rozszerzanie naczyń krwionośnych, co pomaga obniżyć ciśnienie krwi. Wspomaga także pracę serca. Wskazany jest do stosowania w leczeniu nadciśnienia tętniczego oraz jako współleczenie wraz z innymi lekami niewydolności serca i osłabionej czynnością mięśnia sercowego. Karbis jest dostępny na receptę.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Lek nosi nazwę Karbis. Substancją czynną leku jest kandesartan cyleksytylu. Należy on do grupy leków nazywanych antagonistami receptora angiotensyny II. Powoduje on rozluźnianie i rozszerzanie naczyń krwionośnych. Pomaga to obniżyć ciśnienie krwi. Lek Karbis ułatwia również sercu pompowanie krwi do wszystkich części ciała.

Lek Karbis stosowany jest w:
-leczeniu wysokiego ciśnienia krwi (nadciśnienia) u dorosłych;
-leczeniu dorosłych pacjentów z osłabioną czynnością mięśnia sercowego, jako terapia wspomagająca podczas leczenia inhibitorami konwertazy angiotensyny (inhibitory ACE) lub gdy nie mogą być one stosowane (inhibitory ACE to grupa leków stosowanych w leczeniu niewydolności serca).

Skład

Substancją czynną leku jest kandesartan cyleksetylu. Każda tabletka zawiera 4 mg, 8 mg, 16 mg lub 32 mg kandesartanu cyleksetylu.

Pozostałe składniki leku to: laktoza jednowodna, skrobia kukurydziana, makragol 8000, hydroksypropylceluloza, karmeloza wapniowa, magnezu stearynian i żelaza tlenek czerwony (E172) – (tylko w tabletkach 8 mg, 16 mg i 32 mg).

Dawkowanie

Lek Karbis należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza.

W razie wątpliwości należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. Ważne jest, aby przyjmować lek Karbis codziennie.
Lek Karbis można przyjmować w trakcie posiłków lub niezależnie od posiłków.
Tabletkę należy połykać popijając wodą.
Tabletki należy przyjmować codziennie o zbliżonej porze. Pomoże to pacjentowi pamiętać o przyjęciu dawki.

Wysokie ciśnienie krwi
Zwykle stosowana dawka kandesartanu to 8 mg raz na dobę. Lekarz może zwiększyć dawkę do 16 mg raz na dobę, a następnie do 32 mg raz na dobę, w zależności od reakcji na leczenie.
Lekarz może zalecić mniejszą dawkę początkową w przypadku niektórych pacjentów, np. pacjentów z zaburzeniami dotyczącymi wątroby, nerek, pacjentów, którzy utracili dużą ilość płynów, np. z powodu wymiotów, biegunki lub stosowania leków moczopędnych.
U niektórych pacjentów rasy czarnej reakcja na leczenie może być słabsza, jeśli lek Karbis stosowany jest w monoterapii. Konieczne wówczas może być zastosowanie większych dawek.

Niewydolność serca
Zwykle stosowana dawka początkowa kandesartanu to 4 mg raz na dobę. Lekarz może zwiększyć dawkę przez jej podwojenie, w odstępach co najmniej 2-tygodniowych, do 32 mg raz na dobę. Lek Karbis może być przyjmowany z innymi lekami stosowanymi w leczeniu niewydolności serca, a lekarz zadecyduje, jaka terapia jest najbardziej odpowiednia dla pacjenta.

Przedawkowanie

W przypadku zażycia większej dawki leku Karbis niż zalecana, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Jedzenie i picie (alkohol)

Lek Karbis można przyjmować w czasie posiłków lub niezależnie od posiłków.
Podczas stosowania leku Karbis należy skonsultować się z lekarzem, jeśli planowane jest spożycie alkoholu. Karbis może powodować omdlenie lub zawroty głowy.

Ciąża i karmienie piersią

Należy poinformować lekarza o karmieniu piersią lub zamiarze karmienia piersią. Nie zaleca się przyjmowania leku Karbis podczas karmienia piersią, zwłaszcza w przypadku karmienia piersią noworodka lub wcześniaka. Lekarz może zalecić stosowanie innego leku.

Ulotka Karbis

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Karbis (forum)

Stosujesz Karbis? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na naszym forum.

5 komentarzy do “Karbis”

 1. Zażywam karbo 32, bo tak mi kazał lekarz. od pół roku.Nie dość ,że mi ie pomaga. to mam piekielne bóle stawów i mięśni. Gdy spytałam lekarza czy mogę brać pół, spytał jakie mam ciśnienie.Odpowiedziałam,że 160/90, powiedział, że nie mogę.Dopiero jak będę miała 120/80.Nic mi nie pomaga, a mam brać. Teraz nie mam możliwości dostać się do lekarza kardiologa( wizyta tylko dwa razy w roku)żeby mi zmienił lek , bo samemu odstawić nie można. To jest paranoja. Trują nas zamiast leczyć. alutka

  Odpowiedz
 2. Zażywałem Karbis 4mg dziennie ok 2 lat zgodnie z zaleceniem lekarza , początkowo dobrze go tolerowałem choć zgłaszałem lekarzowi narastające palące bóle reumatyczne zwłaszcza nocą . Lekarz stwierdził, że dawki nie da się już zmniejszyć .Palące bóle z dnia na dzień z miesiąca na miesiąc stały się nie do zniesienia nie pozwalały spać , gdy zaryzykowałem przerwać zażywanie leku na 48 godzin , palenie stawało się coraz mniejsze . Postanowiłem przekonać lekarza o mym piekielnym cierpieniu i poprosić o zmianę leku .

  Odpowiedz
  • Ja zażywam Karbis pół roku . Najpierw 8mg, a od dwóch miesięcy lekarz zmniejszył dawkę na 4 mg. Mam podobne objawy, szczególnie w nocy bolą mnie stawy i mięśnie. Mam pytanie do Pana „atmo”: czy zamieniono Panu karbis na inny lek i jak się Pan teraz czuje?

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Karbis. Podziel się doświadczeniami na forum.