Cantess

Cantess to lek zawierający kandesartan cyleksetylu, który należy do grupy antagonistów receptora angiotensyny II. Pomaga on w rozluźnieniu i rozszerzeniu naczyń krwionośnych, co przyczynia się do obniżenia ciśnienia tętniczego oraz ułatwia pompowanie krwi przez serce do wszystkich części ciała. Lek ten jest stosowany w leczeniu wysokiego ciśnienia krwi u pacjentów dorosłych, a także u dzieci i młodzieży w wieku od 6 do 18 lat. Ponadto, Cantess może być stosowany w leczeniu niewydolności serca u dorosłych pacjentów z osłabioną czynnością mięśnia sercowego. Cantess jest dostępny na receptę.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Lek Cantess zawiera jako substancję czynną kandesartan cyleksetylu. Należy on do grupy leków nazywanych antagonistami receptora angiotensyny II. Cantess powoduje rozluźnienie i rozszerzenie naczyń krwionośnych, co pomaga obniżyć ciśnienie tętnicze. Ułatwia również sercu pompowanie krwi do wszystkich części ciała.

Lek ten stosowany jest w:
– leczeniu wysokiego ciśnienia krwi (nadciśnienia tętniczego) u pacjentów dorosłych oraz u dzieci i młodzieży w wieku od 6 do <18 lat;
– leczeniu dorosłych pacjentów z niewydolnością serca, z osłabioną czynnością mięśnia sercowego, jeśli inhibitory konwertazy angiotensyny (ACE) nie mogą być stosowane lub jako uzupełnienie leczenia inhibitorami ACE, jeśli objawy niewydolności serca utrzymują się pomimo leczenia, a nie można zastosować leków z grupy antagonistów receptora mineralokortykoidowego (MRA) (inhibitory ACE oraz MRA są lekami stosowanymi w leczeniu niewydolności serca).

Skład

Substancją czynną jest kandesartan cyleksetylu.
Każda tabletka zawiera 8 mg lub 16 mg kandesartanu cyleksetylu.

Pozostałe składniki to:
– Hydroksypropylceluloza
– Laktoza jednowodna
– Skrobia kukurydziana
– Glikolu dietylenowego monoetylowy eter
– Magnezu stearynian
– Żelaza tlenek czerwony (E172).

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Ważne jest, aby lek przyjmować codziennie.
Lek Cantess można przyjmować w trakcie posiłków lub niezależnie od posiłków.
Tabletkę należy połykać popijając wodą.
Tabletki należy przyjmować codziennie o zbliżonej porze. Pomoże to pacjentowi pamiętać o przyjęciu leku.

Wysokie ciśnienie tętnicze
Zalecana dawka leku Cantess to 8 mg raz na dobę.
Lekarz może zwiększyć dawkę do 16 mg raz na dobę, a następnie do 32 mg raz na dobę, w zależności od uzyskanych wartości ciśnienia tętniczego.
Lekarz może zalecić mniejszą dawkę początkową w przypadku niektórych pacjentów, np. pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby lub nerek, a także pacjentów odwodnionych, np. z powodu wymiotów, biegunki lub stosowania leków moczopędnych.
U pacjentów rasy czarnej może wystąpić słabsza reakcja na leczenie, jeśli Cantess stosowany jest w monoterapii. Konieczne wówczas może być zastosowanie większych dawek.

Stosowanie u dzieci i młodzieży z wysokim ciśnieniem tętniczym
Dzieci w wieku od 6 do <18 lat
Zalecana dawka początkowa to 4 mg raz na dobę.
Takiej dawki nie można uzyskać za pomocą leku Cantess, więc lekarz może zalecić stosowanie innych leków.

Pacjenci o masie ciała <50 kg: u niektórych pacjentów z niewystarczającą kontrolą ciśnienia tętniczego lekarz może zalecić zwiększenie dawki do maksymalnie 8 mg raz na dobę.

Pacjenci o masie ciała ≥50 kg: u niektórych pacjentów z niewystarczającą kontrolą ciśnienia tętniczego lekarz może zalecić zwiększenie dawki do 8 mg raz na dobę oraz do 16 mg raz na dobę.

Niewydolność serca u dorosłych
Zalecana dawka początkowa leku Cantess to 4 mg raz na dobę.
Lekarz może zwiększyć dawkę podwajając ją w odstępach co najmniej 2-tygodniowych, do 32 mg raz na dobę.
Lek Cantess może być przyjmowany z innymi lekami stosowanymi w leczeniu niewydolności serca, a lekarz zadecyduje, jakie leczenie jest odpowiednie dla pacjenta.

Przedawkowanie

W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku Cantess należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub zgłosić się do oddziału ratunkowego najbliższego szpitala.

Jedzenie i picie (alkohol)

Cantess można przyjmować niezależnie od posiłków.
Jeśli pacjent przyjmuje Cantess, przed spożyciem alkoholu powinien poradzić się lekarza. Alkohol może spowodować omdlenie lub zawroty głowy.

Ciąża i karmienie piersią

Ciąża
Należy poinformować lekarza o ciąży, podejrzeniu lub planowaniu ciąży. Lekarz zazwyczaj zaleci przerwanie stosowania leku Cantess przed planowaną ciążą lub natychmiast po potwierdzeniu ciąży oraz zaleci przyjmowanie innego leku zamiast leku Cantess. Nie zaleca się stosowania leku Cantess we wczesnym okresie ciąży i nie wolno go stosować po 3 miesiącu ciąży, ponieważ stosowany w tym okresie może poważnie zaszkodzić dziecku.

Karmienie piersią
Należy poinformować lekarza o karmieniu piersią lub zamiarze karmienia piersią. Nie zaleca się przyjmowania leku Cantess podczas karmienia piersią, zwłaszcza w przypadku karmienia piersią noworodka lub wcześniaka. Lekarz może zalecić stosowanie innego leku.

Ulotka Cantess

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Cantess (forum)

Stosujesz Cantess? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Cantess. Podziel się doświadczeniami na forum.