Konsultacja merytoryczna:

Akanid

Substancją czynną leku Akanid jest kandesartan cyleksetylu, który należy do grupy leków nazywanych antagonistami receptora angiotensyny II. Lek powoduje rozluźnienie i rozszerzenie naczyń krwionośnych. Pomaga to obniżyć ciśnienie tętnicze, a także ułatwia sercu pompowanie krwi do wszystkich części ciała.

Lek Akanid jest stosowany w:
• leczeniu podwyższonego ciśnienia tętniczego (nadciśnienia) u pacjentów dorosłych;
• leczeniu niewydolności serca u pacjentów dorosłych, u których czynność skurczowa mięśnia
sercowego jest osłabiona, jako leczenie wspomagające w terapii inhibitorami konwertazy angiotensyny (ACE) lub jeśli pacjent nie może przyjmować inhibitorów ACE (inhibitory ACE to grupa leków stosowanych w leczeniu niewydolności serca).

Jaki jest skład Akanid, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest kandesartan cyleksetylu. Każda tabletka zawiera 8 mg, 16 mg lub 32 mg kandesartanu cyleksetylu.

Pozostałe składniki leku to: skrobia kukurydziana, laktoza jednowodna, trietylu cytrynian,
hydroksypropyloceluloza, kroskarmeloza sodowa, magnezu stearynian.

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu Akanid – jak stosować ten lek?

Ważne jest, aby lek przyjmować codziennie.
Lek można przyjmować z posiłkiem lub bez posiłku.
Tabletkę należy połykać popijając wodą.
Należy starać się przyjmować tabletkę codziennie o tej samej porze. Pomoże to pamiętać
o przyjmowaniu leku.

Wysokie ciśnienie tętnicze
• Zazwyczaj stosowana dawka leku Akanid to 8 mg raz na dobę. Lekarz może zwiększyć dawkę do 16 mg raz na dobę i następnie do 32 mg raz na dobę, w zależności od reakcji na leczenie.
• U niektórych pacjentów, takich jak pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby lub nerek, albo
pacjenci, u których ostatnio wystąpiła utrata płynów np. z powodu wymiotów lub biegunki, bądź stosowania leków moczopędnych, lekarz może zalecić mniejszą dawkę początkową.
• U niektórych pacjentów rasy czarnej może wystąpić słabsza reakcja na leczenie jeśli jest stosowany tylko lek z tej grupy. U tych pacjentów może być konieczne zastosowanie większej dawki.

Niewydolność serca
• Zazwyczaj stosowana dawka początkowa leku Akanid to 4 mg raz na dobę. Lekarz może zwiększyć dawkę przez jej podwajanie, w odstępach co najmniej 2-tygodniowych, do 32 mg raz na dobę. Lek może być stosowany razem innymi lekami stosowanymi w niewydolności serca i lekarz zdecyduje które leczenie będzie dla pacjenta odpowiednie.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W razie zażycia większej dawki leku Akanid niż zalecana należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą w celu uzyskania porady

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Akanid – czy mogę spożywać alkohol?

Lek można przyjmować z posiłkiem lub bez posiłku.

Jeśli pacjent przyjmuje lek powinien porozmawiać z lekarzem przed spożyciem alkoholu. Alkohol może spowodować uczucie omdlenia lub zawroty głowy.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Akanid w okresie ciąży i karmienia piersią?

Pacjentka musi poinformować lekarza o podejrzeniu (lub planowaniu) ciąży. Lekarz zazwyczaj zaleci przerwanie stosowania leku Akanid przed planowaną ciążą lub natychmiast po potwierdzeniu ciąży oraz zaleci przyjmowanie innego leku zamiast leku Akanid. Nie zaleca się stosowania leku we 3 wczesnym okresie ciąży i nie wolno go stosować po 3. miesiącu ciąży, ponieważ stosowany po miesiącu ciąży może spowodować ciężkie uszkodzenia u dziecka.

Należy poinformować lekarza o karmieniu piersią lub zamiarze karmienia piersią. Nie zaleca się stosowania leku podczas karmienia piersią. Jeśli pacjentka chce karmić piersią, lekarz może zalecić stosowanie innego leku, zwłaszcza w przypadku karmienia piersią noworodka lub wcześniaka.

Ulotka Akanid – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Brak ulotki w bazie.

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Akanid m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Brak charakterystyki w bazie.

Cena - ile kosztuje Akanid?

Cena Akanid i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Akanid.

Opinie, forum - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Akanid? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

Dodaj komentarz