Egiramlon

Egiramlon to lek na receptę, który zawiera dwie substancje czynne: ramipryl i amlodypinę. Jest to preparat złożony, który zawiera inhibitor konwertazy angiotensyny (ramipryl) oraz antagonistę wapnia z grupy pochodnych dihydropirydyny (amlodypina). Egiramlon jest wskazany do leczenia nadciśnienia tętniczego u pacjentów, u których ciśnienie tętnicze jest odpowiednio kontrolowane podczas jednoczesnego stosowania poszczególnych substancji czynnych w takich samych dawkach jak w tym preparacie złożonym, ale w oddzielnych preparatach.

Preparat zawiera substancję: ,

Wskazania / działanie

Egiramlon zawiera dwie substancje czynne o nazwach ramipryl i amlodypina. Ramipryl należy do grupy leków nazywanych inhibitorami ACE (inhibitorami enzymu konwertującego angiotensynę), natomiast amlodypina należy do grupy leków nazywanych antagonistami wapnia.

Ramipryl działa przez:
• zmniejszanie wytwarzania w organizmie substancji, które mogą podnosić ciśnienie tętnicze,
• rozkurczanie i rozszerzanie naczyń krwionośnych,
• Ułatwianie sercu pompowania krwi do całego organizmu.

Amlodypina działa przez:
• rozkurczanie i rozszerzanie naczyń krwionośnych, dzięki czemu krew łatwiej przez nie przepływa.

Lek Egiramlon można stosować w leczeniu wysokiego ciśnienia tętniczego (nadciśnienia) u pacjentów, u których ciśnienie tętnicze jest odpowiednio kontrolowane podczas jednoczesnego stosowania poszczególnych substancji czynnych w takich samych dawkach jak w tym preparacie złożonym, ale w oddzielnych preparatach.

Skład

– Substancjami czynnymi leku są: Egiramlon,
2,5 mg + 2,5 mg, kapsułki twarde
2,5 mg ramiprylu i 2,5 mg amlodypiny w każdej kapsułce

Egiramlon, 5 mg + 5 mg, kapsułki twarde
5 mg ramiprylu i 5 mg amlodypiny w każdej kapsułce

Egiramlon, 10 mg + 5 mg, kapsułki twarde
10 mg ramiprylu i 5 mg amlodypiny w każdej kapsułce

Egiramlon, 5 mg + 10 mg, kapsułki twarde
5 mg ramiprylu i 10 mg amlodypiny w każdej kapsułce

Egiramlon, 10 mg + 10 mg, kapsułki twarde
10 mg ramiprylu i 10 mg amlodypiny w każdej kapsułce

– Ponadto lek zawiera: krospowidon, hypromelozę, celulozę mikrokrystaliczną, glicerolu dibehenian, tytanu dwutlenek (E171) (2,5 mg + 2,5 mg, 5 mg + 5 mg, 5 mg + 10 mg, 10 mg + 5 mg, 10 mg + 10 mg), żelatynę (2,5 mg + 2,5 mg, 5 mg + 5 mg, 5 mg + 10 mg, 10 mg + 5 mg, 10 mg + 10 mg), żelaza tlenek czerwony (E172) (2,5 mg + 2,5 mg, 5 mg + 10 mg, 10 mg + 5 mg), błękit brylantowy FCF-FD&C Blue 1 (E133) (5 mg + 5 mg, 10 mg + 5 mg), czerwień Allura AC-FD&C Red 40 (E129) (5 mg + 5 mg, 10 mg + 5 mg), karmoizynę (E122) (5 mg + 10 mg, 10 mg + 10 mg), indygotynę-FD&C Blue 2 (E132) (5 mg + 10 mg, 10 mg + 10 mg).

Dawkowanie

– Zazwyczaj stosowana dawka to 1 kapsułka o mocy zaleconej przez lekarza.
– W zależności od uzyskanego działania lekarz może dostosować dawkę.
– Maksymalna dawka to 1 kapsułka o mocy 10 mg + 10 mg raz na dobę.

Pacjenci z chorobami wątroby i nerek
W przypadku choroby wątroby i nerek dawka leku może być dostosowana.

Osoby w podeszłym wieku
Lekarz zaleci mniejszą dawkę początkową i wolniej będzie zwiększać dawkę.
U pacjentów w bardzo podeszłym wieku i bardzo osłabionych nie zaleca się stosowania leku Egiramlon.

Dzieci i młodzież
Nie zaleca się stosowania leku Egiramlon u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat z powodu braku danych na temat jego bezpieczeństwa i skuteczności.

W przypadku wrażenia, że działanie leku jest zbyt silne lub za słabe, należy skonsultować się z lekarzem.

Ważne jest, aby nie przerywać przyjmowania kapsułek. Nie należy odkładać wizyty u lekarza do czasu aż skończą się kapsułki.

Przedawkowanie

Przyjęcie zbyt dużej dawki leku może spowodować, że ciśnienie tętnicze będzie bardzo niskie lub nawet niebezpiecznie niskie. Mogą wystąpić zawroty głowy, uczucie pustki w głowie, omdlenie lub osłabienie. Jeśli spadek ciśnienia będzie odpowiednio duży, może dojść do wstrząsu. Skóra pacjenta może stać się zimna i spocona a pacjent może stracić przytomność. W razie przyjęcia zbyt dużej dawki leku Egiramlon należy natychmiast zgłosić się do lekarza. Nie wolno samemu prowadzić samochodu w drodze do szpitala, należy poprosić kogoś o podwiezienie lub wezwać karetkę. Należy zabrać ze sobą opakowanie leku. Dzięki temu lekarz będzie wiedział, jaki lek został zażyty.

Jedzenie i picie (alkohol)

– Egiramlon można przyjmować przed lub po posiłku.

– Osoby przyjmujące Egiramlon nie powinny pić soku grejpfrutowego ani jeść grejpfrutów, ponieważ grejpfruty i sok grejpfrutowy mogą prowadzić do zwiększenia w osoczu stężeń substancji czynnej amlodypiny, co może spowodować nieprzewidywalne nasilenie działania leku Egiramlon polegającego na obniżaniu ciśnienia tętniczego.

– Picie alkoholu w czasie stosowania leku Egiramlon może spowodować zawroty głowy lub uczucie „pustki” w głowie. W razie wątpliwości, ile alkoholu można pić podczas przyjmowania leku Egiramlon należy porozmawiać z lekarzem, gdyż leki stosowane w celu obniżania ciśnienia tętniczego i alkohol mogą wzajemnie nasilać swoje działanie uspokajające.

Ciąża i karmienie piersią

W ciąży i w okresie karmienia piersią lub gdy istnieje podejrzenie, że kobieta jest w ciąży, lub gdy planuje ciążę, przed zastosowaniem tego leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.

Ciąża
Nie wolno przyjmować leku Egiramlon w czasie ciąży.
Jeśli pacjentka zajdzie w ciążę podczas stosowania leku Egiramlon, należy natychmiast powiedzieć o tym lekarzowi.
Zmianę na inny odpowiedni lek należy przeprowadzić z wyprzedzeniem, przed planowaną ciążą.

Karmienie piersią
Nie wolno przyjmować leku Egiramlon w czasie karmienia piersią.
Przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.

Ulotka Egiramlon

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Egiramlon (forum)

Stosujesz Egiramlon? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na naszym forum.

3 komentarze do “Egiramlon”

  1. Przyjmuje egiramlon 5mg+5mg od 2012r i cisnienie jest ok nareszcie unormowane… Wczesniej bralam inne i nie moglam zyc spokojnie, bo ciagle walczylam z wysokim cisnieniem i albo na pogotowiu albo na Sorze co drugi dzien bylo 200/110 puls 140 i tak przez miesiac walczylam a lekarze zmieniali na coraz to inna nazwe leku… Az w koncu pomogl mi Egiramlon 5+5mg… Ale gzies po 3latach zaczely mnie bolec kosci,i skurcze miesni nog oraz swedzenie szyji i ciala a potem wyprysk podskornej tzw, „tarki” nie wiem czy to jest przyczyna leku,,,, Ciekawa jestem czy ktos tez ma takie objawy???

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Egiramlon. Podziel się doświadczeniami na forum.