Amlonor

Lek Amlonor zawiera amlodypinę, która należy do antagonistów wapnia (związków hamujących napływ jonów wapnia do komórek przez kanały wapniowe). Uniemożliwienie wniknięcia jonów wapnia do komórek mięśni gładkich naczyń krwionośnych i komórek mięśnia serca powoduje rozkurczenie mięśni gładkich naczyń krwionośnych i zmniejszenie naczyniowego oporu obwodowego, a przez to spadek ciśnienia. Efekt ten występuje zarówno w pozycji leżącej, jak i stojącej, i jest proporcjonalny do wartości wyjściowych ciśnienia. Amlodypina zmniejsza masę lewej komory serca.

Działanie przeciwdławicowe związane jest ze zwiększeniem ukrwienia oraz zmniejszeniem zapotrzebowania mięśnia sercowego na tlen. Amlodypina zapobiega skurczowi naczyń wieńcowych, a także je rozluźnia. W dawkach leczniczych nie zmienia znacząco częstości pracy serca i nie powoduje odruchowego częstoskurczu.

Amlodypina dobrze wchłania się z przewodu pokarmowego. Maksymalne stężenie we krwi osiąga pomiędzy 6 a 12 godziną od doustnego podania. Stężenie stacjonarne leku w osoczu występuje po 7-8 dniach codziennego stosowania amlodypiny. Działanie przeciwnadciśnieniowe rozwija się powoli, utrzymuje się przynajmniej przez 24 godziny od podania. Ze względu na długi okres półtrwania, wynoszący od 35 do 50 godzin, lek może być podawany raz na dobę.

Wskazania do stosowania
– nadciśnienie tętnicze, amlodypina może być stosowana w monoterapii lub leczeniu skojarzonym,
– stabilna dławica piersiowa,
– naczynioskurczowa dławica piersiowa (typu Prinzmetala).

Jaki jest skład Amlonor, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest amlodypina w postaci amlodypiny bezylanu.

Substancje pomocnicze to: celuloza mikrokrystaliczna (12), powidon (90), karboksymetyloskrobia sodowa (typ A), magnezu stearynian.

Zobacz listę produktów zawierających substancje:

Dawkowanie preparatu Amlonor – jak stosować?

Dorośli
Dawka początkowa w nadciśnieniu tętniczym i w dławicy piersiowej wynosi 5 mg raz na dobę. Jeśli jest to konieczne lekarz może zwiększyć dawkę do maksymalnie 10 mg raz na dobę. Jednoczesne stosowanie tiazydowych leków moczopędnych, leków blokujących receptory beta-adrenergiczne oraz inhibitorów konwertazy angiotensyny nie wymaga modyfikowania dawki leku.

Dzieci
Dla dzieci (6-17 lat), zalecana doustna dawka początkowa wynosi 2,5 mg raz na dobę. Zalecana maksymalna dawka wynosi 5 mg raz na dobę.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Przedawkowanie amlodypiny może powodować nadmierne rozszerzenie naczyń obwodowych ze spadkiem ciśnienia tętniczego oraz, prawdopodobnie, z odruchowym częstoskurczem. Ze względu na powolne wchłanianie z przewodu pokarmowego w niektórych przypadkach wskazane jest płukanie żołądka i podanie węgla aktywowanego. W razie znacznego niedociśnienia, należy monitorować czynność oddechową, czynność serca oraz ciśnienie tętnicze. W postępowaniu doraźnym unieść kończyny dolne powyżej tułowia. Przy braku efektu, przetaczać płyny w celu wypełnienia łożyska naczyniowego i ewentualnie podać leki obkurczające naczynia krwionośne. Dożylne podawanie glukonianu wapnia zmniejsza blokadę kanałów wapniowych. Ze względu na związanie amlodypiny z białkami krwi dializa nie znajduje zastosowania.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Amlonor – czy mogę spożywać alkohol?

Lek Amlonor można przyjmować niezależnie od jedzenia i picia.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Amlonor w okresie ciąży i karmienia piersią?

W ciąży i w okresie karmienia piersią lub gdy istnieje podejrzenie, że kobieta jest w ciąży, lub gdy planuje ciążę, przed zastosowaniem tego leku należy poradzić się lekarza. Nie przeprowadzono odpowiednio liczebnych, kontrolowanych badań u kobiet w ciąży. Lek może być stosowany w ciąży jedynie w przypadkach, gdy w opinii lekarza korzyść dla matki przeważa nad potencjalnym zagrożeniem dla płodu.

Nie ustalono czy amlodypina przenika do mleka matki, dlatego nie należy stosować tego leku w okresie karmienia piersią.

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Amlonor

Ulotka Amlonor – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta (m.in. skutki uboczne, interakcje)

Do pobrania pełna ulotka Amlonor przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne (działania niepożądane), przeciwwskazania, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i obsługę maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjentów w formacie pdf:

Reklama

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Amlonor m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Sprawdź cenę i dostępność Amlonor w najbliższej aptece

Cena i dostępność i w aptece w Twojej okolicy. Dzięki funkcjonalności portalu KtoMaLek.pl możesz dowiedzieć się ile kosztuje dany preparat, czy jest refundowany. Następnie możesz zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece - sprawdź cenę Amlonor

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Amlonor? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków i aptek. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź najnowsze opinie pacjentów.

Dodaj komentarz

Ważne! Przeczytaj przed opublikowaniem opinii na forum. Oferty sprzedaży/kupna/odstąpienia leków są sukcesywnie usuwane, zgodnie z regulaminem portalu. Zażycie produktu leczniczego pozyskanego poza oficjalnym obrotem (z tzw. "drugiej ręki") może być niebezpieczne dla zdrowia.

Napisz opinię o Amlonor. Podziel się doświadczeniami na forum.