Tabletki powlekane Ascofer zawierają 200 mg żelaza(II) glukonianu, co odpowiada 23,2 mg jonów żelaza(II) i służą do uzupełniania niedoborów żelaza w organizmie. Niedobory żelaza mogą zaburzać wytwarzanie czerwonych krwinek i oddychanie tkanek, poprzez zmniejszenie ilości białek przenoszących i zużywających tlen (hemoglobina i mioglobina).
Wskazania do stosowania:
– stany niedoboru żelaza związane z utratą krwi;
– stany zwiększonego zapotrzebowania organizmu na żelazo (u dzieci w czasie intensywnego wzrostu, w czasie ciąży i karmienia piersią);
– stany związane z zaburzeniami wchłaniania lub z dietą zawierającą za mało żelaza.
Więcej informacji na temat leku Ascofer:
Jaki jest skład Ascofer, jakie substancje zawiera?
Substancją czynną leku jest żelaza(II) glukonian w dawce 200 mg, co odpowiada 23,2 mg jonów żelaza.
1 tabletka powlekana zawiera 200 mg żelaza(II) glukonianu.
Pozostałe składniki (substancje pomocnicze) to: kwas askorbowy, talk, skrobia ziemniaczana, kwas stearynowy, glikol propylenowy oraz powłoczka AquaPolish P red o składzie: hypromeloza, hydroksypropyloceluloza, makrogol, triglicerydy nasyconych kwasów tłuszczowych o średniej długości łańcucha, talk, tytanu dwutlenek (E 171), czerwień Allura AC, lak (E 129), żelaza tlenek czarny (E 172), żelaza tlenek czerwony (E 172).
Dawkowanie preparatu Ascofer – jak stosować ten lek?
Dorośli
Leczniczo: zwykle 2 tabletki powlekane trzy razy na dobę w czasie jedzenia lub po posiłku; w znacznych niedoborach 2 tabletki powlekane 4 razy na dobę. Zapobiegawczo: około 60 mg żelaza (3 tabletki powlekane) na dobę w dawkach podzielonych.
Stosowanie u dzieci
Leczniczo u dzieci w wieku powyżej 3 lat: 4 mg do 6 mg żelaza na kg masy ciała na dobę w dawkach podzielonych. Zapobiegawczo: 2 mg na kg masy ciała na dobę w dawkach podzielonych.
Uzyskanie pełnego efektu leczniczego wymaga regularnego i długotrwałego stosowania.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
W razie przyjęcia dawki większej niż zalecana, należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty. W przypadku zażycia dawki znacznie większej niż zalecana (np. przez dziecko), należy natychmiast zgłosić się do przychodni lub szpitala, ponieważ połknięcie dużej ilości tabletek może spowodować silne zatrucie.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Ascofer – czy mogę spożywać alkohol?
Nie zaleca się przyjmowania leku równocześnie z kawą, herbatą, jajkami, pożywieniem zwierającym wodorowęglany, węglany, szczawiany lub fosforany, mlekiem lub jego przetworami, pełnoziarnistym chlebem lub płatkami zbożowymi oraz innymi produktami zawierającymi błonnik, gdyż mogą one zmniejszać wchłanianie żelaza. Nie należy zażywać doustnych preparatów żelaza w ciągu jednej godziny przed lub dwóch godzin po spożyciu wymienionych produktów spożywczych.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Ascofer w okresie ciąży i karmienia piersią?
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza przed zastosowaniem tego leku.
Ulotka Ascofer – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:
ASCOFER, 23,2 mg jonów żelaza(II), tabletki powlekane (Ferrosi gluconas)
Pobrano 56 razy
Rozmiar plku 234.18 KB
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Ascofer m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:
ASCOFER, 23,2 mg jonów żelaza(II), tabletki powlekane (Ferrosi gluconas)
Pobrano 42 razy
Rozmiar plku 239.47 KB
Cena - ile kosztuje Ascofer?
Cena Ascofer i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Ascofer.
Opinie, forum - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów
Stosujesz Ascofer? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.
Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.