Ambrisentan Zentiva

Ambrisentan Zentiva to lek stosowany w leczeniu tętniczego nadciśnienia płucnego (PAH) u dorosłych pacjentów. Jest to selektywny antagonista receptora endoteliny A (ETA), który rozszerza naczynia krwionośne, co prowadzi do obniżenia ciśnienia krwi. Lek jest dostępny na receptę. Na tej stronie sprawdzisz podstawowe informacje i opinie pacjentów o leku Ambrisentan Zentiva. Dowiesz się jak działa i jak prawidłowo stosować ten lek: m.in. wskazania, dawkowanie, czy skład leku. Poniżej znajdują się dokumenty do pobrania oraz informacje o zamiennikach. Jeżeli inni użytkownicy podzielili się własnymi opiniami na temat stosowania tego leku, znajdziesz je na forum w dolnej części tej strony.

Działanie i wskazania - informacje z ulotki leku

Ambrisentan Zentiva zawiera substancję czynną ambrisentan. Należy do grupy leków przeciwnadciśnieniowych (stosowanych do leczenia wysokiego ciśnienia krwi).


Jest stosowany w leczeniu nadciśnienia płucnego (ang. pulmonary arterial hypertension, PAH) u osób dorosłych młodzieży oraz dzieci w wieku 8 lat i starszych. PAH oznacza podwyższone ciśnienie tętnicze w naczyniach krwionośnych, które przenoszą krew z serca do płuc  (tętnicach płucnych). U osób z PAH tętnice te ulegają zwężeniu, w związku z czym serce musi ciężej pracować, aby pompować przez nie krew. Powoduje to u pacjentów uczucie zmęczenia, zawroty głowy oraz duszność.

Ambrisentan Zentiva rozszerza tętnice płucne, ułatwiając sercu pompowanie przez nie krwi. Powoduje to obniżenie ciśnienia tętniczego oraz złagodzenie objawów.

Ambrisentan Zentiva może być również stosowany razem z innymi lekami stosowanymi w leczeniu PAH.

Jaki jest skład Ambrisentan Zentiva, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest ambrisentan.
Ambrisentan Zentiva, 5 mg, tabletki powlekane

Każda tabletka powlekana zawiera 5 mg ambrisentanu.

Ambrisentan Zentiva, 10 mg, tabletki powlekane
Każda tabletka powlekana zawiera 10 mg ambrisentanu.

Pozostałe składniki to: rdzeń tabletki: celuloza mikrokrystaliczna, laktoza jednowodna, kroskarmeloza sodowa, magnezu stearynian; otoczka: alkohol poliwinylowy, tytanu dwutlenek (E 171), makrogol 3350 (glikol polietylenowy) (E1521), talk, czerwień Allura AC (E 129), lecytyna sojowa (E 322).

Zobacz opis substancji czynnnej oraz listę produktów zawierających:

Dawkowanie preparatu Ambrisentan Zentiva – jak stosować?

Lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. Należy zwrócić się do lekarza prowadzącego lub farmaceuty w przypadku wątpliwości.


Ile leku Ambrisentan Zentiva przyjmować

Dorośli

Zazwyczaj stosowaną dawką leku Ambrisentan Zentiva jest jedna tabletka 5 mg, raz na dobę.

Lekarz prowadzący może zwiększyć dawkę do 10 mg (2 tabletki 5 mg lub 1 tabletka 10 mg), raz na dobę.
W przypadku przyjmowania cyklosporyny A, nie należy przyjmować więcej, niż jedną tabletkę leku Ambrisentan Zentiva 5 mg raz na dobę.

Dzieci i młodzież w wieku od 8 lat do poniżej 18 lat

Ambrisentan Zentiva-dawkowanie

Lekarz może zdecydować o zwiększeniu dawki. Jest ważne, aby dzieci uczęszczały na regularnewizyty u lekarza, ponieważ ich dawka leku musi być dostosowywana w miarę dojrzewania lub przybierania na wadze.
W przypadku stosowania w skojarzeniu z cyklosporyną A, dawka leku Ambrisentan Zentiva ostanie ograniczonado 2,5 mg* raz na dobę u młodzieży i dzieci o masie ciała poniżej 50 kg lub 5 mg raz na dobę u pacjentów o masie ciała 50 kg lub więcej.

* W przypadku dawek wymagających mocy 2,5 mg należy zastosować inny produkt dostępny na rynku.

Jak przyjmować Ambrisentan Zentiva
Należy starać się przyjmować tabletkę o tej samej porze każdego dnia. Tabletkę należy połykać
w całości, popijając szklanką wody, bez dzielenia, kruszenia lub rozgryzania. Ambrisentan Zentiva można przyjmować podczas posiłku lub niezależnie od posiłków.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W razie zastosowania większej, niż zalecana dawki leku bardziej prawdopodobne jest wystąpienie objawów niepożądanych takich jak ból głowy, zaczerwienienie, zawroty głowy, nudności lub niskie ciśnienie krwi, które może powodować uczucie pustki w głowie:
→ Należy zasięgnąć porady lekarza lub farmaceuty w przypadku przyjęcia większej ilości tabletek niż zalecane.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Ambrisentan Zentiva – czy mogę spożywać alkohol?


Uwaga! Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia.

Czy można stosować Ambrisentan Zentiva w okresie ciąży i karmienia piersią?

Ciąża
Ambrisentan Zentiva może uszkodzić nienarodzone dziecko w przypadku poczęcia przed, w trakcie lub wkrótce po zakończeniu leczenia.

→ W przypadku gdy możliwe jest zajście w ciążę, należy stosować skuteczne metody kontroli urodzeń (zapobiegania ciąży) podczas przyjmowania leku Ambrisentan Zentiva. Należy porozmawiać o tym z lekarzem prowadzącym.

→ Nie należy przyjmować leku Ambrisentan Zentiva, jeżeli pacjentka jest w ciąży lub zamierza zajść w ciążę.

→ W przypadku zajścia w ciążę lub podejrzewania zajścia w ciążę podczas przyjmowania leku Ambrisentan Zentiva należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem prowadzącym.

W przypadku kobiet, które mogą zajść w ciążę, lekarz prowadzący zaleci wykonanie testu
ciążowego przed rozpoczęciem stosowania leku Ambrisentan Zentiva oraz regularne wykonywanie podczas stosowania leku.

Karmienie piersią
Brak danych dotyczących przenikania substancji czynnej zawartej w leku Ambrisentan Zentiva do mleka kobiecego.

→ Nie należy karmić piersią podczas stosowania leku Ambrisentan Zentiva. Należy porozmawiać o tym z lekarzem prowadzącym.

Wpływ na płodność
U mężczyzn przyjmujących lek Ambrisentan Zentiva, możliwe jest, że ten lek spowoduje zmniejszenie ilości plemników. Należy porozmawiać z lekarzem prowadzącym w przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości.

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Ambrisentan Zentiva

Zentiva, k.s.

Ulotka Ambrisentan Zentiva – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta (m.in. skutki uboczne, interakcje)

Do pobrania pełna ulotka Ambrisentan Zentiva przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne (działania niepożądane), przeciwwskazania, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i obsługę maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjentów w formacie pdf:

Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Ambrisentan Zentiva m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Sprawdź cenę i dostępność Ambrisentan Zentiva w najbliższej aptece

Cena i dostępność i w aptece w Twojej okolicy. Dzięki funkcjonalności portalu KtoMaLek.pl możesz dowiedzieć się ile kosztuje dany preparat, czy jest refundowany. Następnie możesz zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece - sprawdź cenę Ambrisentan Zentiva

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Ambrisentan Zentiva? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków i aptek. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź najnowsze opinie pacjentów.

Dodaj komentarz

Ważne! Przeczytaj przed opublikowaniem opinii na forum. Oferty sprzedaży/kupna/odstąpienia leków są sukcesywnie usuwane, zgodnie z regulaminem portalu. Zażycie produktu leczniczego pozyskanego poza oficjalnym obrotem (z tzw. "drugiej ręki") może być niebezpieczne dla zdrowia.

Napisz opinię o Ambrisentan Zentiva. Podziel się doświadczeniami na forum.