Konsultacja merytoryczna:

Adempas

Adempas zawiera substancję czynną riocyguat. Riocyguat jest rodzajem leku zwanym stymulatorem cyklazy guanylanowej (sGC). Działa poprzez rozszerzenie tętnic płucnych (naczyń krwionośnych łączących serce z płucami), co ułatwia sercu pompowanie krwi do płuc. Adempas jest stosowany w leczeniu dorosłych pacjentów z niektórymi rodzajami nadciśnienia płucnego, stanu, w którym naczynia krwionośne ulegają zwężeniu, co utrudnia sercu pompowanie krwi przez nie i prowadzi do wzrostu ciśnienia krwi w tych naczyniach. Ponieważ serce musi pracować ciężej niż normalnie, osoby z nadciśnieniem płucnym odczuwają zmęczenie, zawroty głowy i duszności. Poprzez rozszerzenie zwężonych tętnic, Adempas prowadzi do poprawy zdolności wykonywania aktywności fizycznej.

Adempas stosuje się w jedym lub w obu typach nadciśnienia płucnego:
– przewlekłe zakrzepowo-zatorowe nadciśnienie płucne (CTEPH skrót od angielskiej nazwy Chronic Thromboembolic Pulmonary Hypertension). W CTEPH naczynia krwionośne płuc są zablokowane lub zwężone zakrzepami krwi. Lek Adempas można stosować u pacjentów z CTEPH, których nie można operować, lub po operacji u pacjentów, u których podwyższone ciśnienie w płucach utrzymuje się lub nawraca;
– niektóre rodzaje tętniczego nadciśnienia płucnego (PAH skrót od angielskiej nazwy Pulmonary Arterial Hypertension). W PAH ściany naczyń krwionośnych płuc są pogrubione i naczynia są zwężone. Adempas stosuje się tylko w niektórych postaciach PAH, tzn. w idiopatycznym PAH (przyczyna nadciśnienia płucnego jest nieznana), dziedzicznym PAH i PAH wywołanym chorobą tkanki łącznej. Lekarz powinien określić rodzaj PAH. Adempas można przyjmować sam lub razem z określonymi innymi lekami stosowanymi do leczenia PAH.

Jaki jest skład Adempas, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest riocyguat.
Każda tabletka zawiera 0,5 mg, 1 mg, 1,5 mg, 2 mg lub 2,5 mg riocyguatu.

Pozostałe składniki to:

Rdzeń tabletki: celuloza mikrokrystaliczna, krospowidon, hypromeloza, laktoza jednowodna, magnezu stearynian i sodu laurylosiarczan (więcej informacji o laktozie, patrz koniec punktu 2).

Otoczka*: hydroksypropyloceluloza, hypromeloza, glikol propylenowy i tytanu dwutlenek (E 171).
*Tabletki 1 mg, 1,5 mg, 2 mg i 2,5 mg zawierają również: żelaza tlenek żółty (E 172)
*Tabletki 2 mg i 2,5 mg zawierają również: żelaza tlenek czerwony (E 172)

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu Adempas – jak stosować ten lek?

Leczenie należy rozpoczynać tylko pod nadzorem lekarza mającego doświadczenie w leczeniu CTEPH lub PAH. Podczas pierwszych tygodni leczenia lekarz będzie musiał mierzyć ciśnienie krwi pacjenta w regularnych odstępach czasu. Adempas jest dostępny w różnych mocach, a poprzez regularną kontrolę ciśnienia krwi pacjenta na początku leczenia lekarz upewni się, że pacjent przyjmuje właściwą dawkę.

Rozkruszone tabletki:
Jeśli pacjent ma trudności z połykaniem całej tabletki, należy porozmawiać z lekarzem na temat innych sposobów przyjmowania leku Adempas. Tabletkę można rozkruszyć i wymieszać z wodą lub miękkim pokarmem, takim jak mus jabłkowy, bezpośrednio przed przyjęciem leku.

Dawka
Zalecana dawka początkowa to tabletka 1 mg, przyjmowana 3 razy na dobę przez 2 tygodnie.

Tabletki należy przyjmować 3 razy na dobę, w odstępie około 6 do 8 godzin. Można je przyjmować z posiłkiem lub bez posiłku.

Jeśli pacjent ma skłonność do niskiego ciśnienia krwi (niedociśnienie), nie należy zmieniać sposobu przyjmowania leku Adempas z posiłkiem na bez posiłku, gdyż może to wpłynąć na reakcję organizmu na lek.

Lekarz będzie zwiększać dawkę co 2 tygodnie maksymalnie do 2,5 mg 3 razy na dobę (maksymalna dawka dobowa 7,5 mg), chyba, że u pacjenta wystąpią działania niepożądane lub bardzo niskie ciśnienie krwi. W takim przypadku lekarz przepisze pacjentowi lek Adempas w najwyższej dawce, przy której pacjent czuje się dobrze. Dla niektórych pacjentów wystarczyć mogą mniejsze dawki trzy razy na dobę; lekarz dobierze optymalną dawkę.

Specjalne wymagania dla pacjentów z chorobami nerek lub wątroby
Należy poinformować lekarza, jeśli pacjent ma chore nerki lub wątrobę. Może być konieczne dostosowanie dawki. Jeśli u pacjenta występują ciężkie zaburzenia czynności wątroby (Child Pugh C), nie należy stosować leku Adempas.

Osoby w wieku 65 lat lub starsze
Jeśli pacjent ma 65 lat lub jest starszy, lekarz będzie dostosowywał dawkę leku Adempas z zachowaniem ostrożności, ponieważ istnieje większe ryzyko niskiego ciśnienia krwi.

Specjalne wymagania dla pacjentów palących
Należy powiedzieć lekarzowi, jeśli pacjent pali lub przestanie palić w czasie leczenia. Lekarz może odpowiednio dostosować dawkę leku.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Jeśli pacjent przyjął więcej tabletek niż należy i wystąpią u niego jakiekolwiek działania niepożądane (patrz punkt 4 załączonej poniżej ulotki), należy skontaktować się z lekarzem. Jeśli ciśnienie krwi obniży się (co może spowodować zawroty głowy), może być konieczna natychmiastowa interwencja medyczna.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Adempas – czy mogę spożywać alkohol?

Lek można przyjmować z posiłkiem lub bez posiłku.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Adempas w okresie ciąży i karmienia piersią?

Ciąża
Nie przyjmować leku Adempas w okresie ciąży. Jeśli istnieje możliwość, że pacjentka może zajść w ciążę, należy stosować skuteczne metody antykoncepcji w czasie przyjmowania tych tabletek. Zaleca się wykonywanie testu ciążowego co miesiąc. Jeśli pacjentka jest w ciąży, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Karmienie piersią
Jeśli pacjentka karmi piersią lub planuje karmienie piersią, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku, ponieważ może on zaszkodzić dziecku. Lekarz razem z pacjentką zdecyduje, czy powinna ona przestać karmić piersią, czy przerwać przyjmowanie leku Adempas.

Ulotka Adempas – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Adempas 0,5 mg, 1 mg, 1,5 mg, 2 mg, 2,5 mg tabletki powlekane (Riocyguat)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 9 razy

Rozmiar plku 106.05 KB

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Adempas m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Adempas 0,5 mg tabletki powlekane (Riocyguat)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 6 razy

Rozmiar plku 148.85 KB


Adempas 1 mg tabletki powlekane (Riocyguat)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 9 razy

Rozmiar plku 148.93 KB


Adempas 1,5 mg tabletki powlekane (Riocyguat)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 5 razy

Rozmiar plku 148.74 KB


Adempas 2 mg tabletki powlekane (Riocyguat)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 4 razy

Rozmiar plku 148.86 KB


Adempas 2,5 mg tabletki powlekane (Riocyguat)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 10 razy

Rozmiar plku 148.83 KB

Cena - ile kosztuje Adempas?

Cena Adempas i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Adempas.

Opinie, forum - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Adempas? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

Dodaj komentarz

BL Market - Kupuj produkty w zaufanej aptece

Filters Sort results
Reset Apply

Zastosowanie Vicks Sinex Aloes i Eukaliptus (Opakowanie: 15 ml)Vicks Sinex Aloes i Eukaliptus (Opakowanie: 15 ml) to aerozol do nosa zmniejszający stan zapalny błony śluzowej, a tym samym nieżyt nosa. Ułatwia oddychanie, a dodatkowo pielęgnuje tkankę. Może być stosowany u dorosłych i dzieci od 6. roku życia.
Efekt działania Vicks Sinex Aloes i Eukaliptus (Opakowanie: 15 ml)Vicks Sinex Aloes i Eukaliptus (Opakowanie: 15 ml) zawiera…

23.42 

Zastosowanie Ibuprom MAX Sprint kapsułki (Opakowanie: 40 )Ibuprom MAX Sprint kapsułki (Opakowanie: 40 ) to lek przeciwbólowy, przeciwzapalny i przeciwgorączkowy. Stosowany w przebiegu przeziębienia i grypy, dolegliwości bólowych zębów, mięśni, układu kostno-stawowego czy mięsiączkowych. Efekt działania Ibuprom MAX Sprint kapsułki (Opakowanie: 40 )Ibuprofen, składnik aktywny produktu, jest niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym. Hamuje enzymy cyklooksygenaz - enzymów odpowiedzialnych za…

31.71 

Aloe Vera Toner classic Spray (Opakowanie: 100 ml) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl.

82.99 

Zastosowanie Vratizolin (Opakowanie: 3 g)Vratizolin (Opakowanie: 3 g) jest lekiem w postaci kremu przeznaczonym do miejscowego stosowania na opryszczkę warg i twarzy wywołaną przez wirusa opryszczki zwykłej (Herpes simplex). Działa już w momencie wystąpienia pierwszych objawów, takich jak swędzenie, pieczenie, zaczerwienienie.
Jeśli po upływie 5 dni nie nastąpiła poprawa lub stan pacjenta pogorszył się, należy zwrócić się do lekarza.
Efekt…

25.99 

Zastosowanie Coq10 120 mg kapsułki (Opakowanie: 120 szt.)Coq10 120 mg kapsułki (Opakowanie: 120 szt.) to suplement diety zawierający koenzym Q10 najwyższej jakości. Substancja bierze udział w procesie wzrostu komórek oraz chroni je przed uszkodzeniami, a nawet nowotworami. Wspomaga układ odpornościowy oraz zapobiega nadmiernym infekcjom.Efekt działania Coq10 120 mg kapsułki (Opakowanie: 120 szt.)Coq10 120 mg kapsułki (Opakowanie: 120 szt.) aktywuje układ odpornościowy, wzmacnia…

518.99 

Szukasz innego produktu? Sprawdź w BL Market.

Popularne wyszukiwania w 2022 roku:

polprazol, ozempic odchudzanie, saxenda opinie, mysimba opiniewelbox, neurovit opinie, dorminox opinie, pitamet, structum opinie, pramolan opinie, trittico opinie, aklief