Actilyse

Substancją czynną leku Actilyse jest alteplaza (ludzki aktywator plazminogenu) – glikoproteina uzyskana metodą biotechnologii.

Po podaniu dożylnym ulega ona aktywacji po połączeniu się z włóknikiem, zapoczątkowując przemianę plazminogenu w plazminę, powodującą rozpuszczenie skrzepliny. Układowe działanie alteplazy na czynniki krzepnięcia krwi pozostaje niewielkie. Alteplaza nie wykazuje właściwości antygenowych i dlatego w razie potrzeby można ją ponownie stosować.

W czasie 5 minut po zakończeniu dożylnego wlewu kroplowego, stężenie leku w osoczu zmniejsza się o 50%, po 10 minutach wynosi 20%, zaś po 20 minutach – mniej niż 10% wartości początkowej. Poziom fibrynogenu i innych czynników krzepnięcia krwi zmniejsza się minimalnie, jeżeli alteplazę stosuje się w dawkach zalecanych w leczeniu trombolitycznym. Dlatego też w krótkim odstępie czasu po zakończeniu leczenia alteplazą można przeprowadzić leczenie operacyjne. W razie wątpliwości należy monitorować poziom fibrynogenu.

Wskazania do stosowania

Leczenie trombolityczne świeżego zawału mięśnia sercowego.
Leczenie trombolityczne masywnej zatorowości płucnej z niestabilnością hemodynamiczną.
Leczenie trombolityczne w ostrym udarze niedokrwiennym.

Jaki jest skład Actilyse, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest alteplaza.
Jedna fiolka zawiera 10 mg (Actilyse 10), 20 mg (Actilyse 20) lub 50 mg (Actilyse 50) alteplazy.

Inne składniki leku to: L-arginina, kwas fosforowy 10%, polisorbat 80, woda do wstrzykiwań (rozpuszczalnik).

Zobacz krótki, przystępny opis farmaceuty na temat substancji czynnej oraz listę produktów zawierających:

Dawkowanie preparatu Actilyse – jak stosować ten lek?

Actilyse należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W przypadku wątpliwości należy skontaktować się lekarzem.

Podawanie Actilyse należy rozpocząć jak najszybciej po wystąpieniu pierwszych objawów. Stosując zasady aseptyki należy rozpuścić proszek (10 mg, 20 mg lub 50 mg alteplazy) w załączonej do opakowania wodzie do wstrzykiwań (odpowiednio 10 ml, 20 ml lub 50 ml) tak, aby uzyskać stężenie 1 mg alteplazy w 1 ml. W celu dokładnego dawkowania alteplazy, należy używać pompy infuzyjnej. Jeśli jest to możliwe, należy zastosować osobny system infuzyjny, który jednocześnie zapewni dużą dokładność dawkowania. W fiolce zawierającej alteplazę występuje podciśnienie, dlatego najpierw należy wkłuć jeden koniec kaniuli do fiolki z wodą do wstrzykiwań, a dopiero potem drugi koniec do fiolki z alteplazą. Do rozpuszczonego w fiolce roztworu alteplazy nie należy dodawać innych leków. Nie należy także przez to samo dojście do żyły podawać równocześnie innych leków.

Aby zapewnić pacjentowi otrzymanie pełnej dawki alteplazy, należy do minimum ograniczyć objętość płynu pozostającego w zestawie do wlewów. Przygotowany do wlewu roztwór (alteplaza + woda do wstrzykiwań, 1:1) można następnie rozcieńczyć jałowym roztworem soli fizjologicznej w stosunku 1:5 (nie należy używać wody do wstrzykiwań ani glukozy). W czasie rozpuszczania proszku należy stosować jedynie delikatne wstrząsanie, by uniknąć powstawania piany.

Po przygotowaniu roztwór należy zastosować w ciągu 8 godzin (jeśli znajduje się w temperaturze pokojowej) lub w ciągu 24 godzin, jeśli jest przechowywany w lodówce (2-8°C). Szczegółowe informacje w załączonej dokumentacji (ulotka/charakterystyka).

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Po przedawkowaniu Actilyse zmniejsza się jej specyficzność w stosunku do włóknika. Może wystąpić znaczący spadek poziomu fibrynogenu i innych czynników krzepnięcia krwi. W większości przypadków należy spodziewać się fizjologicznej regulacji poziomu czynników krzepnięcia po przerwaniu wlewu Actilyse. W przypadkach nasilonego krwawienia poleca się przetaczanie świeżo mrożonego osocza lub świeżej pełnej krwi. Można również podawać syntetyczne leki przeciwfibrynolityczne.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Actilyse – czy mogę spożywać alkohol?

Brak informacji na temat związku stosowania leku Actilyse z jedzeniem i piciem.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Actilyse w okresie ciąży i karmienia piersią?

Przed zastosowaniem każdego leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty. Doświadczenie dotyczące stosowania leku w okresie ciąży i laktacji jest bardzo ograniczone. W przypadkach zagrażających życiu należy uważnie rozważyć korzyści i potencjalne ryzyko wynikające ze stosowania leku. W badaniach na zwierzętach nie obserwowano teratogennego wpływu w dawkach farmakologicznie skutecznych.

Ulotka Actilyse – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Pylera m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:



Opinie o Pylera - forum pacjentów

Stosujesz Actilyse? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź opinie pacjentów z ostatnich 12 miesięcy.

Dodaj komentarz