Konsultacja merytoryczna:

XEOMIN

XEOMIN to lek zawierający substancję czynną neurotoksynę botulinową typu A, która w zależności od miejsca podania, zwiotcza mięśnie lub zmniejsza wydzielanie śliny.

XEOMIN jest stosowany do leczenia następujących stanów u osób dorosłych:
• kurczu powiek (blefarospazm) i kurczu obejmującego jedną połowę twarzy (połowiczy kurcz twarzy),
• kręczu szyi (kurczowy kręcz szyi),
• zwiększonego napięcia mięśniowego/niekontrolowanej sztywności mięśni ramion, rąk i (lub) dłoni (spastyczność kończyny górnej),
• przewlekłego ślinienia się (ślinotoku) z powodu zaburzeń neurologicznych.

Jaki jest skład XEOMIN, jakie substancje zawiera?

• Substancją czynną leku jest neurotoksyna Clostridium botulinum typu A (150 kD), wolna od białek kompleksujących.

XEOMIN, 50 jednostek, proszek do sporządzania roztworu do wstrzykiwań
Jedna fiolka zawiera 50 jednostek neurotoksyny Clostridium botulinum typu A (150 kD), wolnej od białek kompleksujących*.

XEOMIN, 100 jednostek, proszek do sporządzania roztworu do wstrzykiwań
Jedna fiolka zawiera 100 jednostek neurotoksyny Clostridium botulinum typu A (150 kD), wolnej od białek kompleksujących*.

XEOMIN, 200 jednostek, proszek do sporządzania roztworu do wstrzykiwań
Jedna fiolka zawiera 200 jednostek neurotoksyny Clostridium botulinum typu A (150 kD), wolnej od białek kompleksujących*.

* Neurotoksyna botulinowa typu A, oczyszczona z kultur bakterii Clostridium botulinum (szczep Hall).

• Pozostałe składniki leku to: albumina ludzka, sacharoza.

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu XEOMIN – jak stosować ten lek?

Lek XEOMIN może być podawany jedynie przez lekarzy z odpowiednią specjalistyczną wiedzą w zakresie stosowania neurotoksyny botulinowej typu A.

Optymalna dawka, częstość podawania i liczba miejsc wstrzyknięcia zostaną dobrane przez lekarza indywidualnie dla pacjenta. Należy ocenić skutek początkowego leczenia lekiem XEOMIN, co może prowadzić do skorygowania dawki, aż do uzyskania pożądanego działania leku. Odstępy pomiędzy zabiegami określi lekarz na podstawie rzeczywistych potrzeb danego pacjenta.
Jeżeli pacjent ma wrażenie, że działanie leku XEOMIN jest zbyt silne lub zbyt słabe, powinien skontaktować się z lekarzem. W przypadku, gdy żaden skutek nie jest widoczny, należy rozważyć inne leczenie.

Kurcz powiek (blefarospazm) i kurcz obejmujący jedną połowę twarzy (połowiczy kurcz twarzy)
Zalecana dawka początkowa wynosi maksymalnie do 25 jednostek na każde oko, a łączna zalecana dawka w ramach kolejnych zabiegów wynosi maksymalnie 50 jednostek na oko. Zazwyczaj początek działania leku jest obserwowany w ciągu czterech dni po wstrzyknięciu. Działanie leku utrzymuje się po każdym zastosowaniu przez około 3-5 miesięcy, może jednak utrzymywać się znacznie dłużej lub krócej. Odstęp czasu między sesjami leczniczymi nie powinien być krótszy niż 12 tygodni.
Zwykle stosowanie leku częściej niż co trzy miesiące nie daje dodatkowych korzyści.

Jeśli u pacjenta występuje kurcz obejmujący jedną stronę twarzy (połowiczy kurcz twarzy), lekarz zastosuje się do zaleceń dotyczących leczenia kurczu powiek (blefarospazm) ograniczonego do jednej strony twarzy. Leczenie kurczu obejmującego jedną stronę twarzy (połowiczy kurcz twarzy) będzie dotyczyć górnej części twarzy, ponieważ wstrzyknięcie leku XEOMIN w dolną część twarzy może prowadzić do zwiększonego ryzyka działań niepożądanych, takich jak wyraźne ryzyko miejscowego osłabienia mięśni.

Kręcz szyi (kurczowy kręcz szyi)
Zalecana dawka na jedno miejsce podania wynosi maksymalnie do 50 jednostek, a zalecana dawka maksymalna w ramach pierwszej sesji leczniczej wynosi do 200 jednostek. Lekarz może zastosować dawki do 300 jednostek w kolejnych sesjach, w zależności od odpowiedzi na leczenie. Początek działania leku jest obserwowany zwykle w ciągu siedmiu dni po wstrzyknięciu. Działanie leku utrzymuje się po każdym zastosowaniu zazwyczaj przez 3-4 miesiące, może jednak utrzymywać się znacznie dłużej lub krócej. Leczenie można powtórzyć nie wcześniej niż po 10 tygodniach.

Zwiększone napięcie mięśni/niekontrolowana sztywność mięśni ramion, rąk i dłoni (spastyczność kończyny górnej)
Zalecana dawka wynosi maksymalnie 500 jednostek na sesję leczniczą. Nie należy podawać więcej niż 250 jednostek do mięśni ramion. Pacjenci informowali, że początek działania odczuwali po 4 dniach od podania leku. Zmniejszenie napięcia mięśni odczuwali w ciągu 4 tygodni. Zasadniczo, efekt leczenia utrzymywał się 12 tygodni, jednakże może on trwać znacznie dłużej lub krócej. Odstęp czasu między sesjami leczniczymi powinien wynosić co najmniej 12 tygodni.

Przewlekłe ślinienie się (ślinotok)
Zalecana dawka wynosi maksymalnie 100 jednostek na sesję leczniczą. Nie należy przekraczać zalecanej dawki. Odstęp czasu między sesjami leczniczymi powinien wynosić co najmniej 16 tygodni.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Objawy przedawkowania
Objawy przedawkowania nie występują bezpośrednio po wstrzyknięciu i mogą obejmować ogólne osłabienie, opadanie powieki, podwójne widzenie, zaburzenia oddychania, zaburzenia mowy oraz paraliż mięśni oddechowych lub zaburzenia połykania, które mogą prowadzić do zapalenia płuc.

Postępowanie w przypadkach przedawkowania
W razie wystąpienia objawów przedawkowania pacjent lub ktoś z jego otoczenia powinien natychmiast wezwać pogotowie, może być wymagana hospitalizacja. Niezbędna może stać się kilkudniowa opieka lekarska i wspomaganie oddychania.

W razie jakichkolwiek dalszych wątpliwości związanych ze stosowaniem tego leku, należy zwrócić się do lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania XEOMIN – czy mogę spożywać alkohol?

Brak danych.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować XEOMIN w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Leku XEOMIN nie należy stosować w okresie ciąży, chyba że lekarz zdecyduje, że jest to bezwzględnie konieczne i że oczekiwana korzyść z jego stosowania przewyższa możliwe ryzyko dla płodu.
Nie zaleca się stosowania leku XEOMIN u kobiet karmiących piersią.

Ulotka XEOMIN – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

XEOMIN, 50; 100; 200 jednostek, proszek do sporządzania roztworu do wstrzykiwań (Neurotoksyna)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 1 razy

Rozmiar plku 385.41 KB

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat XEOMIN m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

XEOMIN, 50; 100; 200 jednostek, proszek do sporządzania roztworu do wstrzykiwań (Neurotoksyna)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 1 razy

Rozmiar plku 511.45 KB

Cena - ile kosztuje XEOMIN?

Cena XEOMIN i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę XEOMIN.

Opinie, forum - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz XEOMIN? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

Dodaj komentarz

Przykładowe produkty na BL Market

Kupuj leki i inne produkty w sprawdzonej aptece za pośrednictwem BL Market

Filters Sort results
Reset Apply

SWANSON Biotyna jest preparatem, który uzupełniając poziom witaminy H korzystnie oddziałuje na funkcjonowanie organizmu. Wyraźnie poprawia wygląd skóry i włosów (ograniczając np. ich wypadanie).

Ciśnieniomierz automatyczny Apteo Care CA-300 przeznaczony do wykonywania pomiaru ciśnienia i pulsu na ramieniu. Urządzenie wyposażono w liczne funkcje, które ułatwiają samodzielne wykonywanie badania oraz późniejszą interpretację wyników.

OCZAR ŻEL PRZECIWTRĄDZIKOWY to preparat, który wykazuje właściwości keratolityczne oraz przeciwbakteryjne. Ponadto koi i łagodzi podrażnienia oraz zmiany skórne.

FEMIMAG PLUS stanowi kompleks magnezu oraz innych składników niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu kobiety (np. żelaza). Zapobiega anemii i wspomaga funkcjonowanie układu nerwowego.

Niestety większość osób może mieć niedobory witaminy D. Aby im zapobiec poleca się stosowanie Symvitum D3 2000j.m. w postaci kapsułek. Dlaczego cholekalcyferol jest tak ważny? Dba on m.in. o kości, mięśnie…

Uzupełnianie codziennej diety w składniki zawarte w suplemencie diety Profichol Forte pomaga w utrzymaniu prawidłowego metabolizmu homocysteiny oraz prawidłowego poziomu LDL-cholesterolu. W składzie zawarto m.in. monakolinę K i kwas foliowy.

Nerwy Cię zjadają? Stres sprawia, że Twój optymizm gaśnie? Nie dopuść do tego! Stany napięcia nerwowego pomoże Ci złagodzić suplement diety Szafraceum, który zawiera witaminy z grupy B oraz żeń-szeń i szafran.

Vitaexpert 50+ dzięki wyjątkowym składnikom poprawia działanie organizmu, zwłaszcza układu sercowo-naczyniowego, szkieletowego i nerwowego. Wspomaga funkcjonowanie narządu wzroku.

Suplement diety Now Foods Kwas Alfa-Liponowy 600mg zawiera wysoką porcję kwasu ALA (aż 600mg). Skład ponadto wzbogacono o standaryzowany na zawartość polifenoli ekstrakt z pestek winogron oraz Bioperine. Preparat ma postać kapsułek wegetariańskich.

KROPLE WALERIANOWE to preparat, który dzięki zawartości korzenia kozłka działa uspokajająco i przeciwdepresyjne. Ułatwia zasypianie. Ponadto rozluźnia mięśnie gładkie niektórych narządów wewnętrznych.

Rekomendowany do stosowania u osób powyżej 75. roku życia suplement diety Apteo Witamina D MAX 4000j.m. zawiera w jednej kapsułce aż 100mcg cholekalcyferolu rozpuszczonego w oleju z nasion lnu (źródła m.in. kwasu alfa-linolenowego i…

Bardzo wysoka zawartość witaminy C wzbogacona o porcję cynku w formie tabletek musujących przeznaczonych do przygotowywania napoju o smaku pomarańczowym. Suplement diety C-Vitum 1000mg jest rekomendowany dla dorosłych jako wsparcie dla odporności.

Wysokiej jakości witaminę B12 w najbardziej aktywnej oraz najlepiej przyswajalnej w organizmie postaci, czyli w formie metylokobalaminy znajdziemy w suplemencie diety Witamina B12 Active Methylcobalamin 500mcg marki Xenico Pharma.

Naturalny w 100% wyrób medyczny Sterimar Zatkany nos to roztwór hipertoniczny. W jego składzie znajdziemy przefiltrowaną wodę morską wzbogaconą miedzią. Preparat zmniejsza przekrwienie śluzówki nosa oraz go udrażnia.

Ketoprofen bez recepty! Ketoprofen to substancja czynna z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Produkt leczniczy Ketonal Active polecany jest między innymi do przyjmowania w celu łagodzenia bólu o nasileniu umiarkowanym.

Trzyskładnikowy lek wskazany do stosowania w objawowym leczeniu grypy i przeziębienia. Produkt leczniczy Vicks Antigrip Zatoki i Katar w postaci granulatu do sporządzania roztworu zawiera paracetamol, fenylefrynę oraz chlorfenaminę.

KIN WHITENING Pasta do zębów to preparat stosowany w ramach codziennej higieny zębów, który dzięki unikalnemu składowi w delikatny sposób działa wybielająco na zęby. Chroni przed próchnicą i…

BOLDOVERA FIX to naturalny suplement diety, który pozytywnie wpływa na działanie układu pokarmowego – łagodzi stany zapalne w jego obrębie, pobudza produkcję żółci oraz usuwa wzdęcia i uczucie pełności.

Veera Rajstopy przeciwżylakowe 140 DEN solei rozmiar 1 wywołują nieznaczną kompresję, która wyraźnie poprawia przepływ krwi. Dzięki temu nogi wyglądają nie tylko atrakcyjnie, ale także zdrowo (bez obrzęków i żylaków).

Wyrób medyczny Herbapect Junior Syrop o smaku bananowym jest przeznaczony do stosowania dla dzieci powyżej 3. roku życia. Zawiera on wyciągi z porostu islandzkiego oraz korzenia prawoślazu. Syrop łagodzi kaszel – niezależnie od rodzaju.