Xefo

Działanie i wskazania

Xefo jest niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym (NLPZ) i przeciwreumatycznym zaliczanym do grupy oksykamów. Lek jest przeznaczony do krótkotrwałego leczenia ostrego bólu o nasileniu łagodnym do umiarkowanego, jeżeli leczenie doustne nie jest możliwe.

Skład

Fiolka:
– Substancją czynną leku jest lornoksykam.
– Jedna fiolka z proszkiem zawiera 8 mg lornoksykamu.
– Roztwór po przygotowaniu: jeden ml zawiera 4 mg lornoksykamu.
– Pozostałe składniki to: mannitol, trometamol, disodu edetynian.

Ampułka:
– Rozpuszczalnik – woda do wstrzykiwań.

Dawkowanie

Zalecana dawka leku dla dorosłych to 8 mg podane domięśniowo (im.) lub dożylnie (iv.). Nie należy przyjmować więcej niż 16 mg na dobę. Jednakże w pierwszym dniu leczenia, lekarz może przepisać dodatkową dawkę 8 mg leku Xefo roztwór do wstrzykiwań. Xefo 8 mg proszek do sporządzania roztworu do wstrzykiwań należy przed podaniem rozpuścić w dołączonych 2 ml rozpuszczalnika do sporządzania roztworu do wstrzykiwań.

Xefo 8 mg roztwór do wstrzykiwań jest przeznaczony do podawania we wstrzyknięciach domięśniowych (im.) lub dożylnych (iv.). Wstrzyknięcie dożylne należy wykonywać powoli, przez co najmniej 15 sekund, a wstrzyknięcie domięśniowe przez co najmniej 5 sekund.

Nie mieszać leku Xefo 8 mg roztwór do wstrzykiwań z innymi lekami, chyba że ich zgodność została wyraźnie potwierdzona. Lornoksykam wykazuje zgodność z 0,9% roztworem NaCl, 5% roztworem dekstrozy (glukozy) i roztworem Ringera. Jeżeli zgodność nie została wyraźnie potwierdzona, lek Xefo 8 mg roztwór do wstrzykiwań należy zawsze podawać oddzielnie.

Przedawkowanie

Jeżeli pacjent otrzyma dawkę leku Xefo większą od przepisanej, powinien skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

W przypadku przedawkowania mogą wystąpić następujące objawy: nudności, wymioty, objawy ze strony ośrodkowego układu nerwowego (takie jak zawroty głowy lub zaburzenia widzenia).

Stosowanie, a alkohol, jedzenie i picie

Nie dotyczy.

Nie powinno się spożywać alkoholu w trakcie stosowania jakichkolwiek leków - zobacz więcej.

Ciąża i karmienie piersią

Ciąża
W pierwszych sześciu miesiącach ciąży stosowanie leku Xefo nie jest zalecane, chyba że jest to wyraźnie wskazane przez lekarza. Nie wolno przyjmować leku Xefo w ostatnich trzech miesiącach ciąży.

Karmienie piersią
W przypadku kobiet karmiących piersią stosowanie leku Xefo nie jest zalecane, chyba że jest to wyraźnie wskazane przez lekarza.

PROWADZENIE POJAZDÓW I OBSŁUGIWANIE MASZYN

Xefo nie wpływa lub nieznacznie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Ulotka – skutki uboczneCharakterystyka, właściwości farmakologiczneOpinie pacjentów / forum

Aktualna ocena:
12345678910
Jeszcze nie oceniono, możesz być pierwszy
Loading...

Please enter your comment!
Please enter your name here