Xefo

Xefo to niesteroidowy lek przeciwzapalny o działaniu przeciwbólowym. Substancją czynną leku jest lornoksykam. Xefo jest wskazany do krótkotrwałego leczenia ostrego bólu o nasileniu łagodnym do umiarkowanego. Lek jest dostępny na receptę. Na tej stronie sprawdzisz podstawowe informacje i opinie pacjentów o leku Xefo. Dowiesz się jak działa i jak prawidłowo stosować ten lek: m.in. wskazania, dawkowanie, czy skład leku. Poniżej znajdują się dokumenty do pobrania oraz informacje o zamiennikach. Jeżeli inni użytkownicy podzielili się własnymi opiniami na temat stosowania tego leku, znajdziesz je na forum w dolnej części tej strony.

Działanie i wskazania - informacje z ulotki leku

Xefo jest niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym (NLPZ) i przeciwreumatycznym zaliczanym do grupy oksykamów. Lek jest przeznaczony do krótkotrwałego leczenia ostrego bólu o nasileniu łagodnym do umiarkowanego, jeżeli leczenie doustne nie jest możliwe.

Jaki jest skład Xefo, jakie substancje zawiera?

Fiolka:
– Substancją czynną leku jest lornoksykam.
– Jedna fiolka z proszkiem zawiera 8 mg lornoksykamu.
– Roztwór po przygotowaniu: jeden ml zawiera 4 mg lornoksykamu.
– Pozostałe składniki to: mannitol, trometamol, disodu edetynian.

Ampułka:
– Rozpuszczalnik – woda do wstrzykiwań.

Zobacz opis substancji czynnnej oraz listę produktów zawierających:

Dawkowanie preparatu Xefo – jak stosować?

Zalecana dawka leku dla dorosłych to 8 mg podane domięśniowo (im.) lub dożylnie (iv.). Nie należy przyjmować więcej niż 16 mg na dobę. Jednakże w pierwszym dniu leczenia, lekarz może przepisać dodatkową dawkę 8 mg leku Xefo roztwór do wstrzykiwań. Xefo 8 mg proszek do sporządzania roztworu do wstrzykiwań należy przed podaniem rozpuścić w dołączonych 2 ml rozpuszczalnika do sporządzania roztworu do wstrzykiwań.

Xefo 8 mg roztwór do wstrzykiwań jest przeznaczony do podawania we wstrzyknięciach domięśniowych (im.) lub dożylnych (iv.). Wstrzyknięcie dożylne należy wykonywać powoli, przez co najmniej 15 sekund, a wstrzyknięcie domięśniowe przez co najmniej 5 sekund.

Nie mieszać leku Xefo 8 mg roztwór do wstrzykiwań z innymi lekami, chyba że ich zgodność została wyraźnie potwierdzona. Lornoksykam wykazuje zgodność z 0,9% roztworem NaCl, 5% roztworem dekstrozy (glukozy) i roztworem Ringera. Jeżeli zgodność nie została wyraźnie potwierdzona, lek Xefo 8 mg roztwór do wstrzykiwań należy zawsze podawać oddzielnie.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Jeżeli pacjent otrzyma dawkę leku Xefo większą od przepisanej, powinien skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

W przypadku przedawkowania mogą wystąpić następujące objawy: nudności, wymioty, objawy ze strony ośrodkowego układu nerwowego (takie jak zawroty głowy lub zaburzenia widzenia).

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Xefo – czy mogę spożywać alkohol?

Nie dotyczy.

Uwaga! Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia.

Czy można stosować Xefo w okresie ciąży i karmienia piersią?

Ciąża
W pierwszych sześciu miesiącach ciąży stosowanie leku Xefo nie jest zalecane, chyba że jest to wyraźnie wskazane przez lekarza. Nie wolno przyjmować leku Xefo w ostatnich trzech miesiącach ciąży.

Karmienie piersią
W przypadku kobiet karmiących piersią stosowanie leku Xefo nie jest zalecane, chyba że jest to wyraźnie wskazane przez lekarza.

Prowadzenie pojazdów

Xefo nie wpływa lub nieznacznie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Xefo

Ulotka Xefo – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta (m.in. skutki uboczne, interakcje)

Do pobrania pełna ulotka Xefo przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne (działania niepożądane), przeciwwskazania, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i obsługę maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjentów w formacie pdf:Reklama

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Xefo m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:Sprawdź cenę i dostępność Xefo w najbliższej aptece

Cena i dostępność i w aptece w Twojej okolicy. Dzięki funkcjonalności portalu KtoMaLek.pl możesz dowiedzieć się ile kosztuje dany preparat, czy jest refundowany. Następnie możesz zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece - sprawdź cenę Xefo

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Xefo? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków i aptek. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź najnowsze opinie pacjentów.

Dodaj komentarz

Ważne! Przeczytaj przed opublikowaniem opinii na forum. Oferty sprzedaży/kupna/odstąpienia leków są sukcesywnie usuwane, zgodnie z regulaminem portalu. Zażycie produktu leczniczego pozyskanego poza oficjalnym obrotem (z tzw. "drugiej ręki") może być niebezpieczne dla zdrowia.

Napisz opinię o Xefo. Podziel się doświadczeniami na forum.