Xyrem

Xyrem zawiera substancję czynną hydroksymaślan sodu. Xyrem działa poprzez poprawę snu w nocy, jakkolwiek dokładny mechanizm jego działania nie jest znany.

Xyrem jest stosowany w leczeniu narkolepsji z katapleksją u dorosłych.

Narkolepsja to zaburzenie snu, w przebiegu którego mogą występować napady snu w ciągu dnia, jak również katapleksja, porażenie występujące podczas snu, omamy i płytki sen. Katapleksja to nagłe osłabienie lub porażenie mięśni bez utraty świadomości, wywołane nagłą reakcją emocjonalną taką jak gniew, strach, radość, śmiech lub zaskoczenie.

Jaki jest skład Xyrem, jakie substancje zawiera?

– Substancją czynną leku jest hydroksymaślan sodu. Każdy ml zawiera 500 mg hydroksymaślanu sodu.

– Pozostałe składniki to: woda oczyszczona, kwas jabłkowy i sodu wodorotlenek.

Zobacz krótki, przystępny opis farmaceuty na temat substancji czynnej oraz listę produktów zawierających:

Dawkowanie preparatu Xyrem – jak stosować ten lek?

Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Zalecana dawka początkowa wynosi 4,5 g/dobę i jest podawana w dwóch równych dawkach 2,25 g/dawkę. Lekarz może stopniowo zwiększyć dawkę do dawki maksymalnej 9 g/dobę podawanej jako 2 równe dawki 4,5 g/dawkę.

Xyrem należy przyjmować doustnie dwa razy każdej nocy. Pierwszą dawkę należy przyjąć kładąc się do łóżka, a drugą – 2,5 do 4 godzin później. Może być konieczne nastawienie budzika, aby obudzić się w celu przyjęcia drugiej dawki. Posiłek zmniejsza ilość leku Xyrem wchłanianą przez organizm, dlatego lek najlepiej przyjmować o wyznaczonych godzinach: dwie-trzy godziny po posiłku. Obie dawki leku należy przygotować przed udaniem się na spoczynek. Należy przyjąć dawki w ciągu 24 godzin od przygotowania.

Jeśli pacjent stosuje jednocześnie kwas walproinowy z lekiem Xyrem, dawka leku Xyrem zostanie dostosowana przez lekarza.

Zalecana dawka początkowa leku Xyrem stosowanego jednocześnie z kwasem walproinowym to 3,6 g/dobę w dwóch jednakowych dawkach podzielonych po 1,8 g. Pierwszą dawkę należy przyjąć przed udaniem się na spoczynek a drugą dawkę 2,5 do 4 godzin później.

Jeśli pacjent ma problemy z nerkami, należy rozważyć wprowadzenie zmian w diecie mających na celu zmniejszenie spożycia sodu.

Jeśli pacjent ma problemy z wątrobą, należy zmniejszyć dawkę początkową o połowę. Lekarz może stopniowo zwiększyć dawkę.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Objawy przedawkowania leku Xyrem mogą obejmować: pobudzenie ruchowe, dezorientację, zaburzenia ruchowe, zaburzenia oddychania, zamglone widzenie, nasilone pocenie, ból głowy, wymioty, zaburzenia świadomości prowadzące do śpiączki i drgawki. W przypadku zażycia większej dawki leku Xyrem niż zalecił lekarz lub przypadkowego przyjęcia leku, należy skorzystać z natychmiastowej pomocy lekarskiej. Oznakowaną butelkę z lekiem należy zabrać ze sobą, nawet, jeżeli jest pusta.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Xyrem – czy mogę spożywać alkohol?

Podczas stosowania leku Xyrem nie wolno pić alkoholu, ponieważ działanie leku może się nasilić.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Xyrem w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Niewiele kobiet stosowało lek Xyrem podczas ciąży, u kilku z nich nastąpiło samoistne poronienie. Ryzyko stosowania leku Xyrem u kobiet w ciąży nie jest znane, toteż nie zaleca się stosowania leku Xyrem w okresie ciąży i u kobiet próbujących zajść w ciążę.

Nie wiadomo, czy Xyrem przenika do mleka kobiecego. Pacjentki przyjmujące lek Xyrem powinny zaprzestać karmienia piersią.

Ulotka Xyrem – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Pylera m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Opinie o Pylera - forum pacjentów

Stosujesz Xyrem? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź opinie pacjentów z ostatnich 12 miesięcy.

1 komentarz do “Xyrem”

  1. Niestety nie do dostania w Polsce, lekarze nie mają o nim pojęcia, a z danych z USA wynika, że jest bardzo pomocny i skuteczny, ponadto ciężką postać narkolepsji właściwie ostatni ratunek, jeśli inne leki nie działają, a na idiopatyczną hipersomnię jest to JEDYNY lek zatwierdzony przez amerykańską FDA – u nas zaleca się jedynie nieskuteczne leczenie behawioralne na zasadzie „rób krótkie drzemki” – szkoda tylko że przy rzadkiej wersji idiopatycznej charakterystyczną cechą jest że drzemki trwają ponad godzinę (nieraz dochodzi do kilku) i ciężko o dobudzenie nawet przez osoby trzecie. Tak na marginesie, w USA takich osób jest zdiagnozowane raptem 40 tysięcy, (dane sprzed dwóch lat) więc ile może być u nas przy znacznie mniejszej populacji, świadomości i niechęci Polaków do chodzenia po lekarzach? Dlatego nas się olewa – nie ma kto mówić głośno.

    AOTMiT wydało w listopadzie 2021 rekomendację by lek ten został u nas refundowany, jednak decyzji Ministerstwa trudno się dopatrzeć do dzisiaj (stan na kwiecień 2023). Wiadomo tyle, że EMA Unii Europejskiej wydała pozwolenie na terenie całej UE – prawie 20 lat temu. Ale w praktyce – u nas go po prostu nie ma. Wyrazy współczucia dla każdego kto się boryka z tym problemem i żadne leki nie pomagają.

    Dziwi też fakt wydania rekomendacji przez AOTMiT odnośnie Xyrem zamiast od razu Xywav, który zawiera tę samą substancję czynną, (hydroksymaślan), jednak nie jest w postaci jednej soli (sodowej) jak Xyrem, co może prowadzić do negatywnych skutków sercowych u osób z dietą zawierającą dużo sodu, czego konsekwencją może być jego nadmiar, ryzyko co prawda niby nie jest jakieś duże i w porę pacjent powinien dostrzec skutki uboczne i zmienić dietę bądź dawkowanie leku jednak nie zmienia to faktu że dalej ryzyko jest, a niektórzy pacjenci mogą jednego z drugim nie powiązać czy też należą do tych, którzy zbyt często u lekarzy nie bywają. Xywav jest nowszą wersją, produkcji tej samej firmy, w USA zatwierdzony przez FDA dopiero od 2021, jednak eliminuje wady Xyremu, gdyż jest mieszaniną soli hydroksymaślanowych (sodu, wapnia, magnezu, potasu). W 2027 ma zresztą go całkiem zastąpić. Zatem kiedy w USA pojawi się lepsza wersja, to u nas może dopiero realnie pojawi się poprzednia, o ile w ogóle. Taki mamy klimat.

    Przykre że w Polsce Ministerstwo Zdrowia rzadko kiedy dba o pacjentów z rzadkimi chorobami oraz zaburzeniami. Oczywiście z wyjątkiem że sytuacja stanie się głośna, wtedy dopiero zaczynają myśleć o chorych. Czy coś u nas nie jest polityczne? No ale kto by się interesował jakimś nie dość że rzadkim, to nie tak bardzo zauważalnym zaburzeniem neurologicznym jak wiele innych.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz