Konsultacja merytoryczna:

Xistatin

Xistatin należy do grupy leków nazywanych statynami, które regulują przemiany lipidów (tłuszczów) w organizmie.

Xistatin jest stosowany do zmniejszenia stężenia lipidów, znanych jako cholesterol i triglicerydy we krwi, gdy sama dieta ubogotłuszczowa i zmiany trybu życia okazały się nieskuteczne. Xistatin może także być stosowany w celu zredukowania ryzyka chorób serca, nawet wówczas, gdy stężenie cholesterolu jest prawidłowe. Podczas leczenia należy kontynuować standardową dietę o zmniejszonej zawartości cholesterolu.

Cholesterol jest substancją naturalnie występującą w organizmie, niezbędną do prawidłowego rozwoju. Jeżeli jednak we krwi występuje zbyt dużo cholesterolu, może on odkładać się na ścianach naczyń krwionośnych, co z czasem może doprowadzić do ich zablokowania. Stanowi to jedną z najczęstszych przyczyn chorób serca. Potwierdzono, że podwyższone stężenie cholesterolu zwiększa ryzyko chorób serca. Do innych czynników zwiększających ryzyko wystąpienia chorób serca należą: nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, nadwaga, brak aktywności fizycznej, palenie tytoniu oraz występowanie chorób serca u osób spokrewnionych.

Jaki jest skład Xistatin, jakie substancje zawiera?

Substancja czynna leku to atorwastatyna.

Każda tabletka 10 mg zawiera 10 mg atorwastatyny, co odpowiada 10,36 mg soli wapniowej atorwastatyny.
Każda tabletka 20 mg zawiera 20 mg atorwastatyny, co odpowiada 20,73 mg soli wapniowej atorwastatyny.
Każda tabletka 40 mg zawiera 40 mg atorwastatyny, co odpowiada 41,45 mg soli wapniowej atorwastatyny.
Każda tabletka 80 mg zawiera 80 mg atorwastatyny, co odpowiada 82,90 mg soli wapniowej atorwastatyny.

Inne składniki rdzenia tabletki to: celuloza mikrokrystaliczna, węglan sodu bezwodny, maltoza, kroskarmeloza sodowa i magnezu stearynian.

Pozostałe składniki otoczki tabletki to: hypromeloza (E464), hydroksypropyloceluloza, trietylu cytrynian (E1505), polisorbat 80 i tytanu dwutlenek (E171).

Zobacz listę produktów zawierających substancje:

Dawkowanie preparatu Xistatin – jak stosować ten lek?

Zwykle stosowana dawka początkowa leku Xistatin to 10 mg raz na dobę u dorosłych i dzieci w wieku 10 lat lub starszych. Dawka może być modyfikowana przez lekarza w odstępach co najmniej 4-tygodniowych, aż do uzyskania dawki właściwej dla pacjenta. Dawka maksymalna leku Xistatin to 80 mg raz na dobę u dorosłych i 20 mg raz na dobę u dzieci.

Tabletki leku Xistatin należy połykać w całości, popijając je wodą; mogą one być przyjmowane o dowolnej porze dnia, podczas posiłków lub niezależnie od posiłków. Należy jednak starać się przyjmować tabletkę o tej samej porze każdego dnia.

Lek Xistatin należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W przypadku wątpliwości należy ponownie skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Przed rozpoczęciem leczenia lekarz zaleci stosowanie diety o niskiej zawartości cholesterolu; dietę tę należy kontynuować podczas leczenia lekiem Xistatin.

Czas trwania leczenia lekiem Xistatin jest określany przez lekarza.

W przypadku zaobserwowania, że działanie leku Xistatin jest zbyt silne lub za słabe, należy zwrócić się do lekarza.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W razie przypadkowego przyjęcia zbyt wielu tabletek leku Xistatin (więcej niż typowa dawka dobowa), należy skontaktować się z lekarzem lub najbliższym szpitalem w celu uzyskania porady.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Xistatin – czy mogę spożywać alkohol?

Należy wziąć pod uwagę następujące informacje:

Sok grejpfrutowy
Nie należy spożywać więcej niż jedną lub dwie małe szklanki soku grejpfrutowego dziennie, gdyż większe ilości soku grejpfrutowego mogą zmienić działanie atorwastatyny.

Alkohol
Podczas przyjmowania opisywanego leku należy unikać spożywania nadmiernej ilości alkoholu.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Xistatin w okresie ciąży i karmienia piersią?

Stosowanie leku Xistatin przez kobiety, które są w ciąży, mogą być w ciąży lub zamierzają zajść w ciążę jest przeciwwskazane. Kobiety w wieku rozrodczym muszą stosować skuteczne metody zapobiegania ciąży.

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Xistatin

Ulotka Xistatin – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Xistatin, 10 mg, 20 mg, 40 mg, 80 mg, tabletki powlekane (Atorwastatyna)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 18 razy

Rozmiar plku 124.98 KB

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Xistatin m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Xistatin, 10 mg, 20 mg, 40 mg, 80 mg, tabletki powlekane (Atorwastatyna)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 16 razy

Rozmiar plku 198.46 KB

Cena - ile kosztuje Xistatin?

Cena Xistatin i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Xistatin.

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Xistatin? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

Dodaj komentarz