XISTATIN

KATEGORIA:
POZOSTAŁE LEKI

SUBSTANCJA CZYNNA:

XISTATIN - INFORMACJE I OPINIE O LEKUNa tej stronie znajdują się informacje o leku XISTATIN. Znajduje się tutaj pełny opis leku, informacje o tym jak działa ten lek, w tym wskazania do stosowania leku. Dowiecie się Państwo jak prawidłowo stosować ten lek oraz jakie jest zalecane dawkowanie. Ponadto na stronie produktu zawarte zostały następujące informacje: skład leku (substancje czynne i pomocnicze), objawy i zalecenia w przypadku przyjęcia zbyt dużej dawki leku - przedawkowanie, informacje na temat przyjmowania leku razem pokarmami i napojami (jedzenie, picie - alkohol), wskazówki dla kobiet w ciąży i karmiących piersią - stosowanie w ciąży oraz w trakcie karmienia piersią.

Bardziej dociekliwi pacjenci mogą ściągnąć pełną ulotkę leku XISTATIN w formacie pdf - ulotka leku zawiera dodatkowe informacje, których nie zdołaliśmy umieścić na portalu m.in.: interakcje z innymi lekami, możliwe działania niepożądane, przeciwwskazania - czyli, kiedy nie stosować leku, jak przechowywać lek, zawartość opakowania, informacje o możliwości prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn, przerwanie stosowania leku, pominięcie dawki oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Wraz z ulotką dla pacjentów, udostępniliśmy możliwość pobrania charakterystyki produktu leczniczego (CHPL), która jest profesjonalnym dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego i pracowników aptek (lekarzy, pielęgniarek, farmaceutów itp.). Dokument ten zawiera szczegółowe informacje m.in.: właściwości farmakologiczne, szczegółowe dane kliniczne, dane farmaceutyczne.

Pod dokumentami znajduje się lista zamienników. Są to produkty lecznicze zawierające co najmniej jedną wspólną substancję czynną, co aktualnie przeglądany lek - znajdź odpowiednik. Zaimplementowaliśmy narzędzie umożliwiające wyszukanie leku w najbliższej aptece, sprawdzenie dostępności i zarezerwowanie go. Istnieje także możliwość sprawdzenia ceny leku, poziomu refundacji oraz weryfikacji, czy wymagana jest recepta, czy też lek dostępny jest bez recepty - zarezerwuj w aptece. Na końcu tej strony znajdują się opinie pacjentów stosujących ten lek (forum o lekach).

CO TO JEST I JAK DZIAŁA XISTATIN? – OPIS I WSKAZANIA

Xistatin należy do grupy leków nazywanych statynami, które regulują przemiany lipidów (tłuszczów) w organizmie.

Xistatin jest stosowany do zmniejszenia stężenia lipidów, znanych jako cholesterol i triglicerydy we krwi, gdy sama dieta ubogotłuszczowa i zmiany trybu życia okazały się nieskuteczne. Xistatin może także być stosowany w celu zredukowania ryzyka chorób serca, nawet wówczas, gdy stężenie cholesterolu jest prawidłowe. Podczas leczenia należy kontynuować standardową dietę o zmniejszonej zawartości cholesterolu.

Cholesterol jest substancją naturalnie występującą w organizmie, niezbędną do prawidłowego rozwoju. Jeżeli jednak we krwi występuje zbyt dużo cholesterolu, może on odkładać się na ścianach naczyń krwionośnych, co z czasem może doprowadzić do ich zablokowania. Stanowi to jedną z najczęstszych przyczyn chorób serca. Potwierdzono, że podwyższone stężenie cholesterolu zwiększa ryzyko chorób serca. Do innych czynników zwiększających ryzyko wystąpienia chorób serca należą: nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, nadwaga, brak aktywności fizycznej, palenie tytoniu oraz występowanie chorób serca u osób spokrewnionych.

SKŁAD XISTATIN, JAKIE SUBSTANCJE ZAWIERA?

Substancja czynna leku to atorwastatyna.

Każda tabletka 10 mg zawiera 10 mg atorwastatyny, co odpowiada 10,36 mg soli wapniowej atorwastatyny.
Każda tabletka 20 mg zawiera 20 mg atorwastatyny, co odpowiada 20,73 mg soli wapniowej atorwastatyny.
Każda tabletka 40 mg zawiera 40 mg atorwastatyny, co odpowiada 41,45 mg soli wapniowej atorwastatyny.
Każda tabletka 80 mg zawiera 80 mg atorwastatyny, co odpowiada 82,90 mg soli wapniowej atorwastatyny.

Inne składniki rdzenia tabletki to: celuloza mikrokrystaliczna, węglan sodu bezwodny, maltoza, kroskarmeloza sodowa i magnezu stearynian.

Pozostałe składniki otoczki tabletki to: hypromeloza (E464), hydroksypropyloceluloza, trietylu cytrynian (E1505), polisorbat 80 i tytanu dwutlenek (E171).

JAKIE JEST DAWKOWANIE XISTATIN? – INSTRUKCJA STOSOWANIA

Zwykle stosowana dawka początkowa leku Xistatin to 10 mg raz na dobę u dorosłych i dzieci w wieku 10 lat lub starszych. Dawka może być modyfikowana przez lekarza w odstępach co najmniej 4-tygodniowych, aż do uzyskania dawki właściwej dla pacjenta. Dawka maksymalna leku Xistatin to 80 mg raz na dobę u dorosłych i 20 mg raz na dobę u dzieci.

Tabletki leku Xistatin należy połykać w całości, popijając je wodą; mogą one być przyjmowane o dowolnej porze dnia, podczas posiłków lub niezależnie od posiłków. Należy jednak starać się przyjmować tabletkę o tej samej porze każdego dnia.

Lek Xistatin należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W przypadku wątpliwości należy ponownie skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Przed rozpoczęciem leczenia lekarz zaleci stosowanie diety o niskiej zawartości cholesterolu; dietę tę należy kontynuować podczas leczenia lekiem Xistatin.

Czas trwania leczenia lekiem Xistatin jest określany przez lekarza.

W przypadku zaobserwowania, że działanie leku Xistatin jest zbyt silne lub za słabe, należy zwrócić się do lekarza.

PRZYJĘCIE WIĘKSZEJ DAWKI XISTATIN, NIŻ ZALECANA – PRZEDAWKOWANIE

W razie przypadkowego przyjęcia zbyt wielu tabletek leku Xistatin (więcej niż typowa dawka dobowa), należy skontaktować się z lekarzem lub najbliższym szpitalem w celu uzyskania porady.

STOSOWANIE PREPARATU Z JEDZENIEM I PICIEM – W TYM Z ALKOHOLEM

Należy wziąć pod uwagę następujące informacje:

Sok grejpfrutowy
Nie należy spożywać więcej niż jedną lub dwie małe szklanki soku grejpfrutowego dziennie, gdyż większe ilości soku grejpfrutowego mogą zmienić działanie atorwastatyny.

Alkohol
Podczas przyjmowania opisywanego leku należy unikać spożywania nadmiernej ilości alkoholu.

Niektórych leków nie powinno się łączyć z alkoholem, a w przypadku pewnej grupy substancji jest to wręcz zakazane - dowiedz się więcej.

CZY MOŻNA STOSOWAĆ XISTATIN W OKRESIE CIĄŻY I KARMIENIA PIERSIĄ?

Stosowanie leku Xistatin przez kobiety, które są w ciąży, mogą być w ciąży lub zamierzają zajść w ciążę jest przeciwwskazane. Kobiety w wieku rozrodczym muszą stosować skuteczne metody zapobiegania ciąży.

ULOTKA LEKU XISTATIN – SKUTKI UBOCZNE, INTERAKCJE, PRZECIWWSKAZANIA, DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE

CHARAKTERYSTYKA PRODUKTU LECZNICZEGO – XISTATIN CHPL – WŁAŚCIWOŚCI FARMAKOLOGICZNE, DANE KLINICZNE I FARMACEUTYCZNE

REZERWACJA LEKU W APTECE - XISTATIN CENA, REFUNDACJA

XISTATIN OPINIE PACJENTÓW O LEKU - FORUM O LEKACH, WYROBACH MEDYCZNYCH, SUPLEMENTACH DIETY I INNYCH PRODUKTACH Z POLSKICH APTEK

OCENA PACJENTÓW O LEKU:
12345678910
Jeszcze nie oceniono, możesz być pierwszy
Loading...

Podziel się własną opinią i pomóż innym pacjentom. Napisanie opinii nie wymaga rejestracji i logowania się. Komentarze wulgarne, obraźliwe, zawierające linki reklamowe, zawierające oferty sprzedaży lub kupna leku, będą sukcesywnie usuwane.

Please enter your comment!
Please enter your name here