Kategorie powiązane: Antybiotyki, X,

Xamolex

Lek Xamolex jest antybiotykiem, który działa bakteriobójczo na bakterie wywołujące zakażenia. Lek Xamolex zawiera dwa różne leki, tj. amoksycylinę i kwas klawulanowy. Amoksycylina należy do grupy leków zwanych “penicylinami”, których działanie niekiedy może być zahamowane (unieczynnienie). Drugi działający składnik (kwas klawulanowy) przeciwdziała temu unieczynnieniu.

Lek Xamolex jest stosowany u niemowląt i dzieci w leczeniu następujących zakażeń:
– zakażenia ucha środkowego i zatok przynosowych
– zakażenia dróg oddechowych
– zakażenia dróg moczowych
– zakażenia skóry i tkanek miękkich, w tym zakażenia stomatologiczne
– zakażenia kości i stawów.

Jaki jest skład Xamolex, jakie substancje zawiera?

– Substancjami czynnymi leku są amoksycylina i kwas klawulanowy.
Po rozpuszczeniu, każdy ml zawiesiny doustnej zawiera amoksycylinę trójwodną w ilości odpowiadającej 80 mg amoksycyliny i potasu klawulanian w ilości odpowiadającej 11,4 mg kwasu klawulanowego.

– Pozostałe składniki: krzemionka koloidalna, bezwodna, kwas bursztynowy, hypromeloza 50 cps, guma ksantan, aspartam (E 951), krzemu dwutlenek, aromat o smaku truskawkowym 11407-31 [maltodekstryna, glikol propylenowy, substancja nadająca smak i zapach identyczna z naturalną, skrobia zmodyfikowana, naturalna substancja nadająca smak i zapach].

Zobacz listę produktów zawierających substancje: , .

Dawkowanie preparatu Xamolex – jak stosować ten lek?

Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki.

Dorośli i dzieci o masie ciała 40 kg i więcej
– Ta zawiesina nie jest zwykle zalecana do stosowania u dorosłych i dzieci o masie ciała równej lub większej niż 40 kg. Należy zwrócić się po poradę do lekarza prowadzącego lub farmaceuty.

Dzieci o masie ciała mniejszej niż 40 kg
Wszystkie dawki są ustalane w zależności od masy ciała dziecka w kilogramach.
– Lekarz prowadzący zaleci dawkę leku Xamolex, jaką należy podać niemowlęciu lub dziecku.
– Opakowanie leku może być dostarczane z plastikową strzykawką dozującą, łyżką miarową lub miarką. Należy ich użyć, aby podać niemowlęciu lub dziecku właściwą dawkę.
– Zalecana dawka – od 25 mg + 3,6 mg do 45 mg + 6,4 mg na każdy kilogram masy ciała na dobę, podawane w dwóch dawkach podzielonych.
– Większa dawka – do 70 mg + 10 mg na każdy kilogram masy ciała na dobę, podawane w dwóch dawkach podzielonych.

Pacjenci z chorobami nerek i wątroby
– Jeśli leczone dziecko ma chore nerki, dawka leku może być zmniejszona. Lekarz prowadzący może dobrać inną dawkę leku Xamolex lub inny lek.
– Jeśli leczone dziecko ma chorą wątrobę, może mieć częściej wykonywane badania krwi w celu sprawdzenia, jak pracuje wątroba.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Jeżeli podano dziecku większą dawkę leku Xamolex niż zalecana, mogą wystąpić takie objawy, jak: podrażnienie żołądka (nudności, wymioty lub biegunka) lub drgawki. Należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Należy zabrać ze sobą butelkę po leku, aby pokazać ją lekarzowi.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Xamolex – czy mogę spożywać alkohol?

Podawać na początku posiłku lub na krótko przed posiłkiem.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Xamolex w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli dziecko, które zamierza przyjmować ten lek jest w ciąży lub karmi piersią, należy poinformować lekarza lub farmaceutę.

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, należy poradzić się lekarza prowadzącego lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Ulotka Xamolex – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

XAMOLEX, (400 mg + 57 mg)/5 ml, proszek do sporządzania zawiesiny doustnej (Amoxicillinum + Acidum clavulanicum)

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Xamolex m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

XAMOLEX, (400 mg + 57 mg)/5 ml, proszek do sporządzania zawiesiny doustnej (Amoxicillinum + Acidum clavulanicum)

Dostępność w najbliższej aptece

Sprawdź dostępność i zarezerwuj produkt w aptece w Twojej okolicy.

Dzięki narzędziu udostępnionemu przez portal ktomalek.pl, sprawdzisz czy preparat jest dostępny na receptę, czy bez recepty. Uzyskasz także informacje na temat poziomu refundacji także, czyli czy produkt leczniczy jest refundowany i w jakim zakresie - sprawdź dostępność w najbliższej aptece.

Opinie o Xamolex - forum pacjentów

Stosujesz Xamolex? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

Dodaj komentarz