Ostatnia aktualizacja: 17-10-2024
Podmiot odpowiedzialny | CHEPLAPHARM Arzneimittel GmbH |
Kod ATC | L01BC06 |
Procedura | CEN |
Substancja | Kapecytabina |
Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Xeloda?
Lek Xeloda jest lekiem należącym do „cytostatyków”, hamujących wzrost komórek nowotworowych.
Xeloda zawiera kapecytabinę, która sama nie jest lekiem cytotostatycznym. Dopiero po przyswojeniu przez organizm chorego zmienia się ona w aktywny lek przeciwnowotworowy (więcej tego związku gromadzi się w tkance guza niż w zdrowych tkankach).
Lek Xeloda jest stosowany w leczeniu raka okrężnicy, odbytnicy, żołądka i piersi.
Co więcej, jest on stosowany w celu zapobiegania nawrotom raka okrężnicy po całkowitym chirurgicznym usunięciu guza.
Lek Xeloda może być stosowany jako jedyny lek lub w skojarzeniu z innymi lekami.
Jaki jest skład Xeloda, jakie substancje zawiera?
• Substancją czynną leku jest kapecytabina.
• Xeloda 150 mg tabletki powlekane
Każda tabletka zawiera 150 mg kapecytabiny
• Xeloda 500 mg tabletki powlekane
Każda tabletka zawiera 500 mg kapecytabiny
• Pozostałe składniki to:
• Rdzeń tabletki: laktoza bezwodna, sodu kroskarmeloza, hypromeloza (3 mPa.s), celuloza mikrokrystaliczna, magnezu stearynian.
• Otoczka tabletki: hypromeloza (3 mPa.s), tytanu dwutlenek (E171), tlenek żelaza żółty (E172), tlenek żelaza czerwony (E172) i talk.
Dawkowanie preparatu Xeloda – jak stosować ten lek?
Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Lek Xeloda powinien być przepisany przez lekarza mającego doświadczenie w stosowaniu leków przeciwnowotworowych.
Lekarz prowadzący ustala dawkę leku i sposób leczenia odpowiedni dla konkretnego pacjenta. Dawka leku Xeloda została ustalona na podstawie powierzchni ciała. Tę ostatnią oblicza się na podstawie wzrostu i masy ciała. Dawka stosowana zazwyczaj u dorosłych wynosi 1250 mg/m2 powierzchni ciała i przyjmowana jest dwa razy na dobę (rano i wieczorem). Oto dwa przykłady: osoba o masie ciała 64 kg i wzroście 1,64 m ma powierzchnię ciała 1,7 m2, w związku z czym powinna przyjmować 4 tabletki po 500 mg i 1 tabletkę 150 mg dwa razy na dobę. Osoba o masie ciała 80 kg i wzroście 1,80 m ma powierzchnię ciała 2,00 m2 i powinna przyjmować 5 tabletek po 500 mg dwa razy na dobę.
Lekarz określa, jaką dawkę należy przyjmować, kiedy i jak długo kontynuować przyjmowanie tabletek.
Lekarz może zalecić przyjmowanie kombinacji tabletek zawierających 150 mg i 500 mg leku na każdą dawkę.
• Należy przyjmować tabletki rano i wieczorem zgodnie z zaleceniem lekarza.
• Należy przyjmować tabletki w całości, popijając wodą w ciągu 30 minut po zakończeniu posiłku (śniadanie i kolacja).
• Ważne jest, aby cała kuracja została przyjęta zgodnie z zaleceniem lekarza.
Tabletki Xeloda są zazwyczaj przyjmowane przez 14 dni, po czym następuje 7-dniowa przerwa (kiedy nie przyjmuje się żadnych tabletek). Ten 21-dniowy okres nazywa się jednym cyklem leczenia.
W skojarzeniu z innymi lekami zazwyczaj stosowana dawka u osób dorosłych może być mniejsza niż 1250 mg/m2 powierzchni ciała, a okres przyjmowania tabletek może się zmienić (np. codziennie, bez przerwy).
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
W przypadku wzięcia większej ilości leku Xeloda niż zalecana należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem kolejnej dawki.
W takim przypadku u pacjenta mogą wystąpić następujące działania niepożądane: nudności lub mdłości, biegunka, zapalenie lub owrzodzenie jelit lub jamy ustnej, ból lub krwawienie z jelit lub żołądka, depresja szpiku (zmniejszenie liczby niektórych rodzajów krwinek białych). Należy poinformować lekarza prowadzącego w przypadku wystąpienia jakiegokolwiek z tych objawów.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Xeloda – czy mogę spożywać alkohol?
Lek Xeloda powinien być przyjmowany nie później niż 30 minut po posiłku.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Xeloda w okresie ciąży i karmienia piersią?
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku. Nie wolno przyjmować leku Xeloda, jeśli jest się w ciąży lub podejrzewa się ciążę. W okresie leczenia lekiem Xeloda nie wolno karmić piersią.
Ulotka Xeloda – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Lek Xeloda dopuszczony został do obrotu na podstawie tzw. procedury scentralizowanej (UE). |
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Lek Xeloda dopuszczony został do obrotu na podstawie tzw. procedury scentralizowanej (UE). |
Źródła / bibliografia:
- EMA Europejska Agencja Leków - Medicines | European Medicines Agency (EMA) (europa.eu)
Dostępność leku w najbliższej aptece
Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.
Opinie pacjentów - forum, efekty terapii, realne skutki uboczne
Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.
Chciałabym podzielić się moim długoterminowym doświadczeniem ze stosowaniem leku Xeloda. Jestem pod stałą opieką Wielkopolskiego Centrum Onkologii w Poznaniu, gdzie prowadzę terapię już od około trzech lat. W moim przypadku tolerancja leku jest wyjątkowo dobra, co potwierdza się w regularnie wykonywanych badaniach krwi, których wyniki utrzymują się na niemal wzorcowym poziomie. Właśnie te doskonałe parametry morfologiczne oraz skuteczność terapeutyczna są podstawą do kontynuacji leczenia przez tak długi okres. Jest to szczególnie istotne w kontekście długotrwałej terapii onkologicznej, gdzie tolerancja organizmu na lek ma kluczowe znaczenie. W moim przypadku Xeloda okazała się skutecznym rozwiązaniem w długoterminowej terapii przeciwnowotworowej.
Jako pacjentka z diagnozą potrójnie ujemnego raka piersi, chciałabym podzielić się moimi przemyśleniami dotyczącymi proponowanej terapii Xelodą. Przeszłam już pełen cykl standardowego leczenia, obejmujący chemioterapię, mastektomię oraz radioterapię. Obecnie stoję przed decyzją o rozpoczęciu leczenia Xelodą, którą zaproponował mi onkolog. Mimo początkowych obaw, szczególnie po przeczytaniu niektórych niepokojących opinii innych pacjentów, zdecydowałam się na tę terapię, uznając ją za niezbędny element dalszego leczenia.
Bardzo budujące są dla mnie pozytywne doświadczenia innych pacjentów z tym lekiem, szczególnie informacje o jego dobrej tolerancji. Te opinie znacząco złagodziły mój początkowy niepokój związany z potencjalnymi skutkami ubocznymi. Jestem szczególnie zainteresowana wymianą doświadczeń z innymi osobami chorującymi na różne typy nowotworów, które przeszły podobną ścieżkę leczenia. Dzielenie się własnymi doświadczeniami w procesie leczenia jest niezwykle cenne dla osób stojących przed podobnymi wyzwaniami terapeutycznymi.