Xofigo

Lek ten zawiera substancję czynną dichlorek radu Ra-223 (dichlorek radu-223).

Lek Xofigo jest stosowany do leczenia dorosłych z zaawansowanym opornym na kastrację rakiem gruczołu krokowego. Jest to rak gruczołu krokowego (gruczoł męskiego układu rozrodczego), który nie reaguje na leczenie powodujące zmniejszenie stężenia męskich hormonów płciowych. Lek Xofigo jest stosowany tylko jeśli wystąpiły przerzuty do kości powodujące objawy (np. ból), ale nie ma oznak rozsiewu choroby do innych narządów wewnętrznych.

Lek Xofigo zawiera radioaktywną substancję rad-223, który naśladuje wapń występujący w kościach. Po podaniu pacjentowi, rad-223 dociera do kości, gdzie występują przerzuty raka i emituje radioaktywność o małym zasięgu (cząstki alfa), która niszczy otaczające komórki rakowe.

Jaki jest skład Xofigo, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest dichlorek radu Ra 223 (dichlorek radu-223).
Każdy ml roztworu zawiera 1100 kBq dichlorku radu-223, co odpowiada 0,58 ng radu-223 w dniu kalibracji.
Każda fiolka zawiera 6 ml roztworu (6600 kBq dichlorku radu-223 w dniu kalibracji).

Pozostałe składniki to: woda do wstrzykiwań, sodu cytrynian, sodu chlorek i kwas chlorowodorowy.

Zobacz listę produktów zawierających substancję: .

Dawkowanie preparatu Xofigo – jak stosować ten lek?

Istnieją surowe przepisy dotyczące stosowania, przygotowania i usuwania takich leków jak Xofigo. Będzie on stosowany tylko w specjalnie kontrolowanych ośrodkach. Produkt ten będzie stosowany i podawany pacjentowi tylko przez osoby wyszkolone i wykwalifikowane do jego bezpiecznego stosowania. Osoby takie zachowają szczególną ostrożność w celu bezpiecznego używania tego produktu i będą informować pacjenta o swoich działaniach.

Dawka otrzymywana przez pacjenta jest zależna od jego masy ciała. Lekarz nadzorujący zabieg obliczy ilość leku Xofigo do zastosowania w indywidualnym przypadku.

Zalecana ilość do podania to 55 kBq (bekerel, jednostka miary stosowana do określania radioaktywności) leku Xofigo na kilogram masy ciała pacjenta.

Nie jest konieczne dostosowanie dawkowania, jeśli pacjent jest w wieku 65 lat lub starszy lub jeśli u pacjenta występują zaburzenia czynności nerek lub wątroby.

Jak podawany jest lek Xofigo i przebieg zabiegu
Lek Xofigo jest wstrzykiwany powoli igłą do jednej z żył (dożylnie). Członek fachowego personelu medycznego przepłucze cewnik lub kaniulę do wkłucia dożylnego roztworem soli przed wstrzyknięciem i po wstrzyknięciu.

Czas trwania leczenia
– Lek Xofigo podawany jest raz na 4 tygodnie, łącznie w 6 wstrzyknięciach.
– Nie ma dostępnych danych dotyczących skuteczności i bezpieczeństwa stosowania leku Xofigo dla więcej niż 6 wstrzyknięć.

Po podaniu leku Xofigo
Należy zachować ostrożność podczas używania przedmiotów takich jak pościel, które mogą mieć kontakt z płynami ustrojowymi (takimi jak mocz, kał, wymiociny itp.). Lek Xofigo jest wydalany głównie z kałem.

Lekarz poinformuje pacjenta, jeśli konieczne jest zachowanie szczególnych środków ostrożności po otrzymaniu tego leku. W razie pytań należy zwrócić się do lekarza.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Jest mało prawdopodobne, aby doszło do przedawkowania leku.

Jednak w przypadku nieumyślnego przedawkowania lekarz rozpocznie odpowiednie leczenie wspomagające i zbada pacjenta w kierunku zmian liczby krwinek i objawów żołądkowo-jelitowych (np. biegunki, nudności, wymiotów).

W razie jakichkolwiek dalszych wątpliwości związanych ze stosowaniem leku Xofigo należy zwrócić się do lekarza nadzorującego zabieg.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Xofigo – czy mogę spożywać alkohol?

Brak danych.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Xofigo w okresie ciąży i karmienia piersią?

Lek Xofigo nie jest przeznaczony do stosowania u kobiet i nie wolno go podawać kobietom, które są w ciąży lub przypuszczają, że mogą być w ciąży, lub karmią piersią.

Cena i dostępność w najbliższej aptece

Dowiedz się ile kosztuje Xofigo i zarezerwuj w aptece w Twojej okolicy.

Dzięki narzędziu udostępnionemu przez portal ktomalek.pl, sprawdzisz czy preparat jest dostępny na receptę, czy bez recepty. Uzyskasz także informacje na temat poziomu refundacji także, czyli czy produkt leczniczy jest refundowany i w jakim zakresie - sprawdź dostępność i cenę leku.

Ulotka Xofigo – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Xofigo m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Opinie - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów / napisz własną opinię (forum)

Stosujesz Xofigo? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom.

Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.


Ważne! Przeczytaj przed opublikowaniem opinii. Oferty sprzedaży/kupna leków są sukcesywnie usuwane, zgodnie z regulaminem portalu. Zakup produktu leczniczego poza oficjalnym obrotem (z tzw. "drugiej ręki") może być niebezpieczny dla zdrowia.

8 komentarzy do wpisu „Xofigo”

 1. Mój tata 67-lat miał raka prostaty, a następnie przerzut do kośćca. Początkowo dostawał zastrzyki, to nie pomagało, następnie był w programie Zytiga. Niestety również po którymś razie nie dawało rezyltatow więc wdrożono mu zwykla chemię. Ta również nic nie pomagała. Zakwalifikowano go więc do programu Xofigo z powodu coraz większych bólów kostnych. Wytrzymał 2 dawki. Po 2 dawce dostał drgawek i najprawdopodobniej doszło do uszkodzenia układu nerwowego ponieważ całe ciało zostało sparaliżowane. Wyniki z krwi co raz gorsze. Następnie szpital go wypisał że skierowaniem do hospicjum–lekarz prowadzacy twierdził ze tam też go będą leczyć. Co się potem okazało że to wszystko były brednie bo tam tylko „zapewniają komfort pacjentowi”. Ana tydzień przed śmiercią przetoczono mu krew ponieważ miał strasznie słaba hemoglobinę. Umieral w olbrzymim bólu i cierpieniu. Lekarze byli bezradni. Co gdyby nie został mu podany ten cudowny „lek”? Tego nikt nie wie, ale najprawdopodobniej nie zostałby sparaliżowany i być może żyłby dłużej. To wszystko jest w fazie testowej, z ludzi robią szczury doświadczalne taka jest prawda.

  Odpowiedz
 2. Mój mąż przyjmował xofigo,przez 3 miesiące ,zepsuł sobie szpik kostny tak ,że ten przestał produkować krew jak należy . Musiał mieć podawane koncentraty krwinek czerwonych.Całe ciało niewyobrażalnie go bolało został kaleką, nie mógl poruszać kończynami leżał nie chodził, mięśnie go bardzo bolały,dostał martwicę szczęki i wiele innych rzeczy mu się przyplątało.lekarze przepisywali mu potężne dawki morfiny opiodów na bóle. Wszelkie infekcje mu się przytrafiały , w końcu i sepsa mu się przytrafiła bo organizm totalnie osłabiony.Umierał przez następne 4 miesiące w niewyobrażalnych bólach i cierpieniu. stracił wzrok i słuch.Odradzam ten lek dużo lepszy jest xtandi (enzalutamid)A najlepiej wszystko robić aby swoją odporność poprawić a wtedy organizm będzie w lepszej kondycji.

  Odpowiedz
   • Xofigo na ten lek trafiliśmy w badaniu klinicznym, w tym badaniu brał również Zytige (abirateron) i Prednizon/Prednizolon . Mąż walczył z chorobą (rak prostaty) 3,5 roku.

    Odpowiedz
   • Miałem wczepiony implant co roku przez 4 lata PSA spadlo niemal ze 170 do 3 jednostek jednak po 4 latach z powrotem zaczelo rosnąć. Potem miałem chemotherapie przez 9 mieisiecy wstrzymana bo miałem infekcje w zebach , idiata dentysta wyrwstanie infekcji i ledwo mnie odratowano na antybiotykach , PSA po chemtherapii spadlo do 5 ale potem niemiałem i zaczelo z powrotem rosnąć, w pewnym pomencie miałem znow prawie 170 zaczeta mnie podwac zytiga przez 1.5 roku , PSA spadlo z powrotem do 6.5 ale z powrotem zaczelo rosnąć i znowu sie pojawily przerzuyty na kosci w 2 miesjcach i od września br biore Xofika , 4 razy i PSA spadlo z 45 we wzresniu do 22.00 w tej chwili czuje sie dobrze, ale często bola mnie nogi w kończynach i jak dluzej siedze to mam bol przy wstawaniu ale jak sie poruszam to wszystko mija, rzeczywiście sesja jest przewidziana na 6 sesji i biroe co 4 tygodnie , mam badania kwri dwa razy 10 dni przed wstrzyknięciem i godzine przed wstrzyknięciem, wszystystko wskazuje ze jest w porządku, czuje sie w sumie dobrze ,
    lepiej aniżeli bralem zytiga (arbirateron). Mam 68 lat.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz