Konsultacja merytoryczna:

Amikacin Adamed

Substancją czynną leku Amikacin Adamed jest amikacyna, antybiotyk z grupy aminoglikozydów działający bakteriobójczo na wrażliwe bakterie.

Lek Amikacin Adamed jest przeznaczony do krótkotrwałego leczenia ciężkich zakażeń wywołanych przez bakterie wrażliwe na amikacynę, takich jak:
– zakażenia dróg oddechowych,
– zakażenia kości i stawów,
– zakażenia skóry i tkanek miękkich,
– zakażenia wewnątrz jamy brzusznej, w tym zapalenie otrzewnej,
– zakażenia ran po oparzeniach i ran pooperacyjnych (również w chirurgii naczyniowej),
– ciężkie, powikłane i nawracające zakażenia dróg moczowych (w niepowikłanych zakażeniach amikacynę stosuje się tylko wtedy, gdy wywołujące je bakterie są oporne na inne antybiotyki),
– posocznice, najczęściej razem z antybiotykiem β-laktamowym,
– zakażenia ośrodkowego układu nerwowego.

Jaki jest skład Amikacin Adamed, jakie substancje zawiera?

– Substancją czynną leku jest amikacyna. Jeden ml roztworu zawiera 250 mg amikacyny w postaci amikacyny siarczanu. Jedna fiolka (2 ml roztworu do wstrzykiwań) zawiera 500 mg amikacyny w postaci amikacyny siarczanu.

– Pozostałe składniki to: sodu cytrynian, sodu pirosiarczyn (E223), kwas siarkowy, woda do wstrzykiwań.

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu Amikacin Adamed – jak stosować ten lek?

Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza.

Lek Amikacin Adamed podaje się we wstrzyknięciu domięśniowym lub w infuzji dożylnej (w kroplówce).

Dawkowanie i sposób podawania odpowiedni dla danego pacjenta ustala lekarz w zależności od masy ciała, wieku i czynności nerek oraz rodzaju i ciężkości zakażenia.

Po podaniu zalecanej dawki, w przypadku niepowikłanych zakażeń i wrażliwych szczepów bakterii reakcja organizmu na leczenie powinna nastąpić w ciągu 24 do 48 godzin.

Jeśli w ciągu trzech do pięciu dni nie nastąpi reakcja na leczenie, lekarz rozważy przerwanie podawania tego leku oraz zastosowanie innego leczenia po ponownym określeniu wrażliwości drobnoustrojów na antybiotyk.

Szczegółowe dawkowanie oraz sposób stosowania i przygotowywania leku do podawania zamieszczono na końcu ulotki, w punkcie „Informacje przeznaczone wyłącznie dla fachowego personelu medycznego”.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Jeśli pacjent przypuszcza, że otrzymał zbyt dużą dawkę leku Amikacin Adamed, należy poinformować o tym lekarza. Lekarz podejmie decyzję o podaniu wapnia (np. w postaci glukonianu lub laktobionianu w 10-20% roztworze), aby zapobiec blokadzie nerwowo-mięśniowej, zastosowaniu hemodializy, dializy otrzewnowej lub ciągłej hemofiltracji tętniczo-żylnej. U noworodków i niemowląt może być konieczne przetoczenie wymienne krwi.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Amikacin Adamed – czy mogę spożywać alkohol?

Brak danych.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Amikacin Adamed w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza przed zastosowaniem tego leku.

Ciąża
Stosowanie leku Amikacin Adamed w ciąży jest dopuszczalne jedynie w sytuacji, gdy w opinii lekarza jest to bezwzględnie konieczne dla matki.

Amikacyna przenika przez łożysko do krążenia płodowego i płynu owodniowego i może powodować uszkodzenia płodu.

Karmienie piersią
Należy unikać stosowania leku u kobiet karmiących piersią. W razie bezwzględnej konieczności stosowania amikacyny u matki, lekarz podejmie decyzję, czy przerwać karmienie piersią, czy zakończyć leczenie.

Ulotka Amikacin Adamed – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Amikacin Adamed, 250 mg/ml, roztwór do wstrzykiwań (Amikacinum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 4 razy

Rozmiar plku 401.49 KB

Charakterystyka produktu
leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Amikacin Adamed m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Amikacin Adamed, 250 mg/ml, roztwór do wstrzykiwań (Amikacinum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 3 razy

Rozmiar plku 398.03 KB

Cena - ile kosztuje Amikacin Adamed?

Cena Amikacin Adamed i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Amikacin Adamed.

Opinie, forum - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Amikacin Adamed? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

Dodaj komentarz

Przykładowe produkty na BL Market

Kupuj leki i inne produkty w sprawdzonej aptece za pośrednictwem BL Market

Filters Sort results
Reset Apply

Zastosowanie Salvequick Aqua Block plastry elastyczne (Opakowanie: 16 )Salvequick Aqua Block plastry elastyczne (Opakowanie: 16 ) to całkowicie wodoodporne plastry, które mogą być stosowane nawet podczas długotrwałego pływania czy nurkowania. Są wyjątkowo elastyczne oraz odporne na dział…

Zastosowanie Ibum Express (Opakowanie: 36 )Ibum Express (Opakowanie: 36 ) to lek zawierający w składzie substancję czynną, którą jest ibuprofen. Preparat wykazuje działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe.
Produkt przeznaczony jest do stosowania w przypadku objawowego leczenia podwyższonej…

Zastosowanie La Roche Posay płyn miceralny do demakijażu skóry wrażliwej (Opakowanie: 200 ml)La Roche Posay płyn miceralny do demakijażu skóry wrażliwej (Opakowanie: 200 ml) pozwala dokładnie usunąć wszelkie zanieczyszczenia oraz na peł…

Weleda for Men Feuchtigkeitscreme (Opakowanie: 30 ml) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl.

Zastosowanie Alpecin Tuning szampon (Opakowanie: 200 ml)Alpecin Tuning szampon (Opakowanie: 200 ml) wzmacnia naturalny kolor włosów i zagłusza pierwsze, siwe włosy utrzymując ich naturalny kolor.
Hamuje proces postępującej wraz z wiekiem utraty pigmentu -…