Cefuroxime Axetil Aurovitas

Cefuroxime Axetil Aurovitas to antybiotyk beta-laktamowy o szerokim spektrum działania, stosowany w leczeniu zakażeń bakteryjnych. Jest dostępny na receptę. Lek jest skuteczny w zwalczaniu wielu gatunków bakterii tlenowych Gram-dodatnich oraz Gram-ujemnych. Zalecany jest do stosowania u osób dorosłych oraz dzieci powyżej 5 roku życia.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Cefuroxime Axetil Aurovitas jest antybiotykiem stosowanym u dorosłych i dzieci. Lek działa, niszcząc bakterie wywołujące zakażenia. Należy do grupy leków nazywanych cefalosporynami.

Cefuroxime Axetil Aurovitas jest stosowany do leczenia zakażeń:
• gardła
• zatok
• ucha środkowego
• płuc lub klatki piersiowej
• układu moczowego
• skóry i tkanek miękkich.
Cefuroxime Axetil Aurovitas może być również stosowany:
• w leczeniu wczesnej postaci choroby z Lyme (boreliozy – zakażenia przenoszonego przez kleszcze).

Lekarz może przeprowadzić badanie w celu określenia typu bakterii powodujących zakażenia i monitorować, czy bakterie są wrażliwe na lek Cefuroxime Axetil Aurovitas podczas leczenia.

Skład

– Substancją czynną leku jest cefuroksym.
Cefuroxime Axetil Aurovitas 500 mg zawiera 601,44 mg aksetylu cefuroksymu równoważnego 500 mg cefuroksymu.

– Ponadto lek zawiera: celulozę mikrokrystaliczną, kroskarmelozę sodową, sodu laurylosiarczan, olej roślinny (z nasion bawełny) uwodorniony i krzemionkę koloidalną bezwodną, hypromelozę 5cP, tytanu dwutlenek (E171), makrogol 400.

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Cefuroxime Axetil Aurovitas należy przyjmować po posiłku. Pomoże to zwiększyć skuteczność leczenia. Tabletki Cefuroxime Axetil Aurovitas należy połknąć w całości, popijając wodą.
Tabletek nie należy rozgryzać, kruszyć ani dzielić – może to zmniejszyć skuteczność leczenia.
Tabletek powlekanych Cefuroxime Axetil Aurovitas nie należy rozdrabniać i dlatego nie są odpowiednie do stosowania u pacjentów, którzy nie mogą połykać tabletek. U dzieci może być zastosowany dostępny na rynku lek zawierający cefuroksym w postaci zawiesiny doustnej.

Zalecana dawka
Dorośli
Zwykle stosowana dawka leku Cefuroxime Axetil Aurovitas wynosi od 250 mg do 500 mg dwa razy na dobę, w zależności od ciężkości i rodzaju zakażenia.

Dzieci
Zwykle stosowana dawka leku Cefuroxime Axetil Aurovitas wynosi od 10 mg/kg mc. (nie więcej niż 125 mg) do 15 mg/kg mc. (nie więcej niż 250 mg) dwa razy na dobę, w zależności od:
• ciężkości i rodzaju zakażenia.

Nie zaleca się stosowania leku Cefuroxime Axetil Aurovitas u dzieci w wieku poniżej 3 miesięcy, ponieważ nie są znane bezpieczeństwo stosowania i skuteczność leku w tej grupie wiekowej.

W zależności od choroby oraz od tego, jak pacjent reaguje na leczenie, dawka początkowa może być zmieniona lub może być konieczny więcej niż jeden cykl leczenia.

Jeżeli nie jest możliwe osiągnięcie zaleconych dawek, należy zastosować inne moce dostępnych na rynku produktów leczniczych lub inne dostępne na rynku postacie farmaceutyczne zawierające aksetyl cefuroksymu.

Pacjenci z chorymi nerkami
Jeżeli pacjent ma chore nerki, lekarz może zmienić dawkowanie leku.
Jeśli pacjenta to dotyczy, powinien powiedzieć o tym lekarzowi.

Przedawkowanie

Jeżeli pacjent przyjął większą niż zalecana dawkę leku Cefuroxime Axetil Aurovitas, mogą wystąpić u niego zaburzenia neurologiczne, w szczególności zwiększa się ryzyko drgawek (napadów padaczkowych).
Niezwłocznie należy skontaktować się z lekarzem lub wezwać pogotowie ratunkowe. Jeśli to możliwe, należy pokazać opakowanie po leku Cefuroxime Axetil Aurovitas.

Jedzenie i picie (alkohol)

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Należy poinformować lekarza przed przyjęciem leku Cefuroxime Axetil Aurovitas:
• jeżeli pacjentka jest w ciąży, podejrzewa, że może być w ciąży lub planuje zajść w ciążę,
• jeżeli pacjentka karmi piersią.

Lekarz oceni, czy korzyści dla pacjentki, wynikające ze stosowania leku Cefuroxime Axetil Aurovitas podczas ciąży i karmienia piersią, przeważają nad zagrożeniami dla dziecka.

Ulotka Cefuroxime Axetil Aurovitas

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Cefuroxime Axetil Aurovitas (forum)

Stosujesz Cefuroxime Axetil Aurovitas? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Cefuroxime Axetil Aurovitas. Podziel się doświadczeniami na forum.