Cefuroxime TZF

Cefuroxime TZF to skuteczny antybiotyk, który znajduje zastosowanie zarówno u dorosłych, jak i dzieci. Dzięki swoim właściwościom, lek skutecznie zwalcza bakterie wywołujące różnego rodzaju infekcje. Należy do grupy cefalosporyn, co oznacza, że działa na bakterie w sposób selektywny i precyzyjny. Cefuroxime TZF jest szczególnie skuteczny w leczeniu infekcji układu oddechowego, takich jak zapalenie płuc lub klatki piersiowej, ale również w przypadku infekcji układu moczowego, skóry i tkanek miękkich oraz brzucha. Jest dostępny na receptę.

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Cefuroxime TZF jest antybiotykiem stosowanym u dorosłych i dzieci. Lek działa niszcząc bakterie wywołujące zakażenia. Należy do grupy leków nazywanych cefalosporynami.

Cefuroxime TZF jest stosowany do leczenia zakażeń:
– płuc lub klatki piersiowej,
– układu moczowego,
– skóry i tkanek miękkich,
– brzucha.

Cefuroxime TZF jest również stosowany:
– w celu zapobiegania zakażeniom podczas operacji.

Lekarz może badać, jaki rodzaj bakterii wywołał u pacjenta zakażenie, a także sprawdzać w trakcie leczenia, czy bakterie są wrażliwe na lek Cefuroxime TZF.

Skład

Substancją czynną leku jest cefuroksym (w postaci cefuroksymu sodowego).
1 fiolka zawiera 750 mg lub 1500 mg cefuroksymu.
Lek nie zawiera innych składników.

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W przypadku wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem.

Cefuroxime TZF jest zwykle podawany przez lekarza lub pielęgniarkę. Może być podawany w kroplówce (infuzja dożylna) lub jako wstrzyknięcie podane bezpośrednio do żyły lub domięśniowo.

Zwykle stosowana dawka
Lekarz zdecyduje o odpowiedniej dla pacjenta dawce leku Cefuroxime TZF, biorąc pod uwagę ciężkość i rodzaj zakażenia, przyjmowanie przez pacjenta wszelkich innych antybiotyków, jego masę ciała, wiek oraz prawidłowość pracy nerek.

Noworodki i niemowlęta (w wieku 0-3 tygodni)
Na każdy kilogram masy ciała niemowlęcia podaje się dawkę od 30 do 100 mg leku Cefuroxime TZF w ciągu doby, podzieloną na dwie lub trzy dawki.

Niemowlęta (w wieku powyżej 3 tygodni) i dzieci
Na każdy kilogram masy ciała niemowlęcia lub dziecka podaje się dawkę od 30 do 100 mg leku Cefuroxime TZF w ciągu doby, podzieloną na trzy lub cztery dawki.

Dorośli i młodzież
Od 750 mg do 1,5 g leku Cefuroxime TZF dwa, trzy lub cztery razy na dobę. Nie więcej niż 6 g na dobę.

Pacjenci z chorymi nerkami
Jeżeli pacjent ma chore nerki, lekarz może zmienić dawkowanie leku.
– Jeśli pacjenta to dotyczy, powinien powiedzieć o tym lekarzowi.

Przedawkowanie

Przedawkowanie może prowadzić do następstw neurologicznych, w tym do encefalopatii, drgawek i śpiączki. Objawy przedawkowania mogą wystąpić, jeśli dawki nie są odpowiednio zmniejszone u pacjentów z niewydolnością nerek. Stężenie cefuroksymu w surowicy można zmniejszyć stosując hemodializę lub dializę otrzewnową.

Jedzenie i picie (alkohol)

Brak danych.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza przed zastosowaniem tego leku.

Lekarz oceni, czy korzyści dla pacjentki, wynikające ze stosowania leku Cefuroxime TZF podczas ciąży i karmienia piersią, przeważają nad zagrożeniami dla dziecka.

Ulotka Cefuroxime TZF

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Cefuroxime TZF (forum)

Stosujesz Cefuroxime TZF? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na naszym forum.

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Cefuroxime TZF. Podziel się doświadczeniami na forum.