Konsultacja merytoryczna:

Meningitec

Meningitec jest szczepionką przeciw meningokokom grupy C.

Meningitec jest szczepionką stosowaną do uodporniania przeciw zakażeniom wywołanym przez bakterie Neisseria meningitidis grupy C u niemowląt od 2. miesiąca życia, dzieci, młodzieży i dorosłych.
Szczepionka Meningitec nie chroni przed zakażeniem wywołanym przez bakterie Neisseria meningitidis innych grup ani innymi bakteriami lub wirusami, które mogą wywołać zapalenie opon mózgowordzeniowych i posocznicę (zakażenie krwi). Działanie szczepionki polega na wytworzeniu w organizmie przeciwciał przeciwko bakteriom Neisseria meningitidis grupy C. Bakterie Neisseria meningitidis grupy C mogą wywoływać poważne i czasami groźne dla życia zakażenia, takie jak zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych oraz posocznica (zakażenie krwi). Meningitec nie zawiera żywych bakterii zdolnych do wywołania zakażenia, przed którymi chroni.

Należy pamiętać, że żadna szczepionka nie zapewnia pełnej ochrony na całe życie u wszystkich zaszczepionych osób.

Jaki jest skład Meningitec, jakie substancje zawiera?

Substancje czynne
Każda dawka 0,5 ml zawiera:
Oligosacharyd Neisseria meningitidis grupy C* 10 mikrogramów

* sprzężony z białkiem błoniczym CRM197 i adsorbowany na fosforanie glinu (0,125 miligrama)

Inne składniki to: sodu chlorek i woda do wstrzykiwań.

Zobacz listę produktów zawierających substancje:

Dawkowanie preparatu Meningitec – jak stosować ten lek?

Szczepionkę Meningitec podaje lekarz lub pielęgniarka.

Lekarz lub pielęgniarka upewnią się, że szczepionka Meningitec podawana jest domięśniowo w prawidłowy sposób (nie należy stosować szczepionki w pobliżu nerwów, naczyń krwionośnych ani podskórnie) oraz, że nie jest podawana w jednej strzykawce z innymi szczepionkami. Zalecaną dawkę szczepionki (0,5 ml) podaje się u niemowląt w przednio-boczną powierzchnię uda, a u dzieci, młodzieży i dorosłych w mięsień naramienny. Szczepionki nie należy wstrzykiwać w mięsień pośladkowy.

U niemowląt w wieku od 2. do 12. miesiąca życia zaleca się zastosowanie dwóch dawek szczepionki Meningitec podanych z zachowaniem co najmniej dwumiesięcznego odstępu.

Aby utrzymać ochronę przed zakażeniem po zakończeniu cyklu szczepienia składającego się z dwóch dawek należy podać dawkę przypominającą. Lekarz prowadzący poinformuje, kiedy należy ją podać.

Dzieciom powyżej 12 miesiąca życia, młodzieży i dorosłym, wcześniej nieszczepionym zaleca się podanie jednej dawki szczepionki (0,5 ml).

Szczepionki podawane równocześnie powinny być wstrzykiwane oddzielnie w różne miejsca ciała.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Przedawkowanie jest mało prawdopodobne, ponieważ szczepionka jest dostępna w ampułkostrzykawkach zawierających pojedynczą dawkę i podawana jest przez lekarza lub pielęgniarkę.

Opisane przypadki przedawkowania szczepionki Meningitec obejmowały jednorazowe podanie dawki większej niż zalecana, podanie szczepionki w krótszym odstępie czasu niż zalecany i przypadki podania większej liczby dawek niż zaleca się z zgodnie ze schematem szczepienia. W większości przypadków nie odnotowano żadnych objawów.

Działania niepożądane obserwowane po przedawkowaniu były takie, jakie zgłaszano po stosowaniu pojedynczych dawek szczepionki Meningitec.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Meningitec – czy mogę spożywać alkohol?

Brak informacji na temat stosowania leku Meningitec z jedzeniem i piciem.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Meningitec w okresie ciąży i karmienia piersią?

W ciąży i w okresie karmienia piersią lub gdy istnieje podejrzenie, że kobieta jest w ciąży, lub gdy planuje ciążę, przed zastosowaniem tej szczepionki należy poradzić się lekarza.

Szczepionki Meningitec zwykle nie podaje się kobietom w ciąży i karmiącym piersią, chyba że lekarz zdecyduje o konieczności szybkiego zaszczepienia.

Ulotka Meningitec – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Meningitec, zawiesina do wstrzykiwań w ampułko-strzykawce Vaccinum meningococcale classis C coniugatum Szczepionka meningokokowa grupy C, skoniugowana

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 29 razy

Rozmiar plku 68.99 KB

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Meningitec m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Meningitec, zawiesina do wstrzykiwań w ampułko-strzykawce Vaccinum meningococcale classis C coniugatum Szczepionka meningokokowa grupy C, skoniugowana

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 39 razy

Rozmiar plku 101.37 KB

Cena - ile kosztuje Meningitec?

Cena Meningitec i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Meningitec.

Opinie, forum - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Meningitec? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

Dodaj komentarz

Przykładowe produkty na BL Market

Kupuj leki i inne produkty w sprawdzonej aptece za pośrednictwem BL Market

Filters Sort results
Reset Apply

Witamina D3 400 j.m. 30 ml (Opakowanie: 30 ml) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl.

Zastosowanie REGENERUM regeneracyjne serum do ust, olejek w żelu (Opakowanie: 7 g)REGENERUM regeneracyjne serum do ust, olejek w żelu (Opakowanie: 7 g) to kosmetyk polecany kobietom potrzebujących intensywnego nawilżenia, odżywienia i ujędrnienia skóry ust. Zawiera kombinację naturalnych olejków wspierających regenerację ust poprzez wysoką zawartość witamin A i E.
Efekt działania REGENERUM regeneracyjne serum do ust, olejek w żelu (Opakowanie: 7 g)Olej z awokado…

Zastosowanie Clotrimazolum GSK (Opakowanie: 20 g)Clotrimazolum GSK (Opakowanie: 20 g) to maść o działaniu przeciwgrzybiczym stosowana przy zakażeniach skóry. Ma działanie miejscowe. Zmniejsza nieprzyjemny świąd, uczucie pieczenia i podrażnienia tkanki. Może być stosowany w przypadku grzybicy, łupieżu pstrego czy zakażenia zewnętrznych narządów płciowych.
Efekt działania Clotrimazolum GSK (Opakowanie: 20 g)Clotrimazolum GSK (Opakowanie: 20 g) zawiera klotrymazol – najpopularniejszą substancję…

Zastosowanie Oryal tabletki musujące (Opakowanie: 20 )Oryal tabletki musujące (Opakowanie: 20 ) to suplement diety dostarczający organizmowi elektrolity, m.in. sód, potas, magnez, wapń, chlorki, które korzystnie wpływają na funkcjonowanie układu nerwowego i mięśni, w tym pracę serca, a także pomagają organizmowi zregenerować się poprzez uzyskanie odpowiedniego poziomu nawodnienia.
SkładKwas: kwas cytrynowy, dekstroza, diwęglan sodu, węglan potasu, chlorek sodu, inulina, wę…

Zastosowanie Talk kosmetyczny bezzapachowy (Opakowanie: 100 g)Talk kosmetyczny bezzapachowy (Opakowanie: 100 g) jest produktem kosmetycznym przeznaczonym do ochrony przed otarciami i odparzeniami. Łagodzi już powstałe podrażnienia skóry i zabezpiecza przed powstawaniem kolejnych. Jest bezzapachowy, nie zawiera zbędnych składników. Absorbuje nadmierną wilgoć, nadaje się do zapobiegania występowania zawilgocenia. Nadaje się dla osób uprawiających sport, dzieci, w tym niemowląt, a także do…