Clindamycin-MIP

Antybiotykoterapia jest potrzebna w przypadku podejrzenia zakażenia bakteriami. Preparat Clindamycin MIP jest antybiotykiem, który działa bakteriostatycznie lub bakteriobójczo na te bakterie, które są wrażliwe na klindamycynę.

Jakie są wskazania, dozowanie, a także skład tego leku? Można to sprawdzić na niniejszej stronie. Dla wygody pacjentów zawarliśmy tutaj najistotniejsze informacje dotyczące prezentowanego preparatu. Dzięki temu dowiecie się Państwo, kiedy należy stosować dany środek, czy są przeciwwskazania dla kobiet w ciąży i okresie laktacji, jaka jest jego cena w poszczególnych aptekach, a także gdzie można go dostać. Zadbaliśmy o to, aby pacjenci mogli szybko i bez problemu odnaleźć także informacje o potencjalnej refundacji produktu, a także jego potencjalnych zamiennikach. Na stronie znajduje się również ulotka w formacie PDF, w której zawarto wszystkie szczegóły, dotyczące preparatu. Niżej osoby, które już korzystały z tego leku, mogą napisać swoje opinie o Clindamycin MIP.

Lek ten jest antybiotykiem linkozamidowym. Ma właściwości bakteriostatyczne lub bakteriobójcze, co jest uzależnione od stężenia i rodzaju drobnoustroju. Dostępny jest pod postacią powlekanych tabletek, których substancją czynną jest chlorowodorek klindamycyny, będącej półsyntetyczną pochodną linkomycyny.

Preparat wykazuje działanie na takie bakterie, jak gronkowce (Staphylococcus aureus, Staphylococcus epidermidis), Streptococcus pneumoniae (pneumokoki odporne na penicylinę są w części odporne na klindamycynę), Streptococcus pyogenes z grupy A, Streptococcus viridans, Bacteroides spp., Fusobacterium spp., Actinomycetes spp., Peptococcus spp., Peptostreptococcus spp., Propionibacterium, Mycoplasma hominis. Niektóre bakterie Clostridium spp. są odporne na klindamycynę.

Wskazania do stosowania:
Podstawowym wskazaniem do przyjmowania tego preparatu jest zakażenie szczepami bakterii wrażliwymi na klindamycynę. Wśród dolegliwości, przy których Clindamycin MIP wyróżnia się zakażenia:

  • kości i stawów,
  • ucha, nosa i gardła,
  • w obrębie zębów (a także przy odzębowym zapaleniu kości szczęki i żuchwy),
  • dolnych dróg oddechowych,
  • w obrębie jamy brzusznej,
  • w obrębie miednicy i żeńskich narządów płciowych,
  • skóry i tkanek miękkich,
  • a także płonicy.

Jaki jest skład Clindamycin-MIP, jakie substancje zawiera?

W prezentowanym preparacie substancją czynną jest klindamycyna. Dostępne są preparaty o dwóch różnych stężeniach tego środka:

  • Clindamycin-MIP 300, zawierający 300 mg klindamycyny w 344 mg chlorowodorku klindamycyny,
  • Clindamycin-MIP 600, o stężeniu 600 mg klindamycyny w 688 mg chlorowodorku klindamycyny.

Wśród substancji pomocznicych znajdują się: celuloza mikrokrystaliczna, mannitol, talk, krzemionka koloidalna bezwodna, magnezu stearynian, krospowidon, Eudragit E 12,5%, tytanu dwutlenek (E 171), magnezu stearynian, makrogol.

Zobacz listę produktów zawierających substancję: .

Dawkowanie preparatu Clindamycin-MIP – jak stosować ten lek?

Dzieci
U dzieci powyżej 5 lat zaleca się stosowanie dawki od 8 do 25 mg klindamycyny na każdy kilogram masy ciała. Wielkość dawki jest uzależniona od lokalizacji, a także ciężkości zakażenia. Maksymalną zaleconą dozę dobową należy podawać w 3 lub 4 partiach.

Przez wzgląd na fakt, że pacjenci w wieku 5-6 lat mogą mieć problem w przełknięciu tabletki powlekanej, dawki klindamycyny w tej postaci mogą być nieprecyzyjne.

Dorośli
U osób dorosłych i młodzieży w wieku powyżej 14 lat, zaleca się stosowanie od 600 mg do 1,8 grama klindamycyny na dobę. Doza uzależniona jest od ciężkości i lokalizacji zakażenia i powinna być podawana w 3 lub 4 partiach w ciągu dnia.

Jeśli lekarz przepisze zażywanie mniejszej dobowej dawki niż 1,2 g (także u dzieci poniżej 14 lat), wskazane jest, aby stosować Clindamycin-MIP 300.

Sposób podawania
Preparat należy połykać bez rozgryzania, popijając szklanką wody. Można go zażywać z posiłkami lub pomiędzy nimi.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Objawy przedawkowania i zatrucia klindamycyną nie są znane. W przypadku przedawkowania leku podanego doustnie (tabletki powlekane) zalecane jest płukanie żołądka. Klindamycyny nie można usunąć z krwi poprzez dializę lub dializę otrzewnową. Specyficzne antidotum nie jest znane. W razie przyjęcia dawki leku większej niż zalecana, należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Clindamycin-MIP – czy mogę spożywać alkohol?

Nie dotyczy.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Clindamycin-MIP w okresie ciąży i karmienia piersią?

Badania nie wskazują na to, aby Clindamycin-MIP miał teratogenny wpływ na płód. Niemniej jednak zaleca się dokonać odpowiedniego bilansu ryzyka zarówno przy ciąży, jak i w okresie karmienia mlekiem. Klindamycyna przenika do produkowanego przez matkę pokarmu, co może powodować u karmionego noworodka nadwrażliwość, rozwolnienia i zakażenie grzybami rodzaju candida.

Cena i dostępność w najbliższej aptece

Dowiedz się ile kosztuje Clindamycin-MIP i zarezerwuj w aptece w Twojej okolicy.

Dzięki narzędziu udostępnionemu przez portal ktomalek.pl, sprawdzisz czy preparat jest dostępny na receptę, czy bez recepty.

Uzyskasz także informacje na temat poziomu refundacji także, czyli czy produkt leczniczy jest refundowany i w jakim zakresie - sprawdź cenę i dostępność produktu.

Ulotka Clindamycin-MIP – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Clindamycin-MIP 300, 300 mg, tabletki powlekane (Clindamycinum)
Clindamycin-MIP ampułka, 150 mg/ml, roztwór do wstrzykiwań i infuzji (Clindamycinum)

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Clindamycin-MIP m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Clindamycin-MIP 300, 300 mg, tabletki powlekane (Clindamycinum)
Clindamycin-MIP ampułka, 150 mg/ml, roztwór do wstrzykiwań i infuzji (Clindamycinum)

Opinie - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów / napisz własną opinię (forum)

Stosujesz Clindamycin-MIP? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom.

Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.


Ważne! Przeczytaj przed opublikowaniem opinii. Oferty sprzedaży/kupna leków są sukcesywnie usuwane, zgodnie z regulaminem portalu. Zakup produktu leczniczego poza oficjalnym obrotem (z tzw. "drugiej ręki") może być niebezpieczny dla zdrowia.

Aktualna ocena pacjentów:

12345678910
(325 ocen, średnia: 6,58 na 10)

1 OPINIA O LEKU

Proszę wpisz swoją opinię!
Proszę, wpisz swoje imię lub pseudonim.