Konsultacja merytoryczna:

Clindamycin-MIP 150 mg/ml

Clindamycin-MIP ampułka jest lekiem przeciwbakteryjnym do stosowania ogólnego. Zawiera substancję czynną − klindamycynę.

Występuje w postaci roztworu do wstrzykiwań i infuzji. W zależności od wrażliwości drobnoustroju i stężenia antybiotyku klindamycyna może zabijać bakterie lub tylko hamować ich wzrost. Oporność wtórna na antybiotyk rozwija się rzadko.

Wskazania do stosowania

Zakażenia wywołane bakteriami wrażliwymi na klindamycynę:
− zakażenia kości i stawów,
− zakażenia ucha, nosa oraz gardła,
− zakażenia w obrębie zębów i odzębowe zapalenia kości szczęki i żuchwy,
− zakażenia dolnych dróg oddechowych,
− zakażenia w obrębie jamy brzusznej,
− zakażenia w obrębie miednicy i żeńskich narządów płciowych,
− zakażenia skóry i tkanek miękkich,
− płonica,
− posocznica,
− zapalenie wsierdzia.

Jaki jest skład Clindamycin-MIP 150 mg/ml, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest klindamycyna.
1 ml roztworu zawiera 150 mg klindamycyny w postaci fosforanu, czyli 178,2 mg fosforanu klindamycyny.
1 ampułka 2 ml zawiera 300 mg klindamycyny w postaci fosforanu, czyli 356,4 mg fosforanu klindamycyny.
1 ampułka 4 ml zawiera 600 mg klindamycyny w postaci fosforanu, czyli 712,8 mg fosforanu klindamycyny.
1 ampułka 6 ml zawiera 900 mg klindamycyny w postaci fosforanu, czyli 1069,2 mg fosforanu klindamycyny.

Pozostałe substancje to: alkohol benzylowy, disodu edytynian dwuwodny, soda kaustyczna uwodniona 17,5% w/v, woda do wstrzykiwań.

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu Clindamycin-MIP 150 mg/ml – jak stosować ten lek?

Dawkowanie
Clindamycin-MIP ampułka podaje się domięśniowo lub dożylnie. Lek należy podawać regularnie, za każdym razem o tej samej porze. Lekarz zaleci, jak długo należy stosować lek Clindamycin-MIP ampułka. Nie należy przerywać leczenia wcześniej, ponieważ wówczas działanie jego może być nieskuteczne.

Dorośli i młodzież w wieku powyżej 14 lat
Średnio ciężkie zakażenia: od 600 mg do 1,2 g klindamycyny na dobę.
Ciężkie zakażenia: od 1,2 g do 2,7 g klindamycyny na dobę.

Lek podaje się w od 2 do 4 dawkach podzielonych.
Maksymalna dawka dobowa dla dorosłych i młodzieży w wieku powyżej 14 lat wynosi 4,8 g klindamycyny podawane w od 2 do 4 dawkach podzielonych.

Dzieci w wieku od 4. tygodnia życia do 14 lat
W zależności od ciężkości i umiejscowienia zakażenia – od 20 mg do 40 mg klindamycyny na kilogram masy ciała na dobę w 3 lub 4 dawkach podzielonych.

Dawkowanie leku Clindamycin-MIP ampułka u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek i (lub) wątroby
U pacjentów ze średnio ciężką lub ciężką niewydolnością wątroby zmniejszenie dawki nie jest zwykle konieczne, jeżeli klindamycyna jest podawana co 8 godzin. U pacjentów z ciężką niewydolnością wątroby lekarz zaleci kontrolowanie stężenia leku w osoczu krwi – w zależności od wyników tych badań może być konieczne zmniejszenie dawki lub wydłużenie odstępu pomiędzy poszczególnymi dawkami.

U pacjentów z lekką lub średnio ciężką niewydolnością nerek zmniejszenie dawki nie jest konieczne, jednak u pacjentów z ciężką niewydolnością nerek lub bezmoczem, lekarz zaleci kontrolowanie stężenia leku w osoczu krwi – w zależności od wyników tych badań może być konieczne zmniejszenie dawki lub wydłużenie odstępu pomiędzy poszczególnymi dawkami od 8 do 12 godzin.

Dawkowanie leku Clindamycin-MIP ampułka u pacjentów poddawanych hemodializie
Hemodializa nie usuwa klindamycyny z krwi, dlatego też dodatkowe dawki przed rozpoczęciem dializy lub po dializie nie są konieczne.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Objawy przedawkowania i zatrucia klindamycyną są nieznane. Klindamycyny nie można usunąć z krwi podczas dializy lub dializy otrzewnowej. Specyficzne antidotum nie jest znane. W razie przyjęcia większej dawki leku, należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Clindamycin-MIP 150 mg/ml – czy mogę spożywać alkohol?

Nie dotyczy.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Clindamycin-MIP 150 mg/ml w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza przed zastosowaniem tego leku.

W badaniach przeprowadzonych u ludzi nie wykryto szkodliwego wpływu leku na płód. Przed zaleceniem leku lekarz musi starannie rozważyć stosunek korzyści do zagrożeń wynikających ze stosowania klindamycyny podczas ciąży i w okresie karmienia piersią.

Klindamycyna przenika do mleka kobiecego. U noworodka karmionego piersią może wystąpić nadwrażliwość, biegunka oraz zakażenie drożdżakami

Ulotka Clindamycin-MIP 150 mg/ml – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Clindamycin-MIP ampułka, 150 mg/ml, roztwór do wstrzykiwań i infuzji (Clindamycinum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 28 razy

Rozmiar plku 338.65 KB

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Clindamycin-MIP 150 mg/ml m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Clindamycin-MIP ampułka, 150 mg/ml, roztwór do wstrzykiwań i infuzji (Clindamycinum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 21 razy

Rozmiar plku 338.65 KB

Cena - ile kosztuje Clindamycin-MIP 150 mg/ml?

Cena Clindamycin-MIP 150 mg/ml i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Clindamycin-MIP 150 mg/ml.

Opinie, forum - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Clindamycin-MIP 150 mg/ml? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

Dodaj komentarz

BL Market - Kupuj produkty w zaufanej aptece

Filters Sort results
Reset Apply
219.00 

Zastosowanie Orthomol Natal tabletki i kapsułki duże opakowanie (Opakowanie: 1 szt.)Orthomol Natal to wysokiej jakości suplement diety dla kobiet w ciąży, karmiących piersią oraz kobiet planujących ciążę.

Preparat zawiera połączenie istotnych substancji odż…

30.20 

Zastosowanie Lutezan Omega 3 (Opakowanie: 30 )Lutezan Omega 3 (Opakowanie: 30 ) to suplement diety z ekstraktem z aksamitki i olejem rybnym. Zawiera kwasy tłuszczowe omega-3 oraz mikroelementy ważne dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego, w tym także dla narządu…

51.99 

Zastosowanie Berberys Fit Avet Premium (Opakowanie: 50 )Suplement diety Berberys Fit Avet Premium (Opakowanie: 50 ) to wysokiej jakości preparat wykazujący działanie wspomagający procesy odchudzające. Produkt może przyczynić się do zniwelowania masy ciała, a także…

26.75 

Zastosowanie Olimp Chela-Mag B6+D3 kapsułki (Opakowanie: 30 )Olimp Chela-Mag B6+D3 kapsułki (Opakowanie: 30 ) to suplement diety oparty na wysoko przyswajalnym chelacie aminokwasowym, dostarczającym do organizmu dodatkową porcję magnezu. Stosowanie produktu może wpłynąć korzystnie na zniwelowanie…

22.02 

Zastosowanie Doppelherz aktiv Lecytyna Forte 1200 kapsułki (Opakowanie: 30 )Doppelherz aktiv Lecytyna Forte 1200 kapsułki (Opakowanie: 30 ) to suplement diety zawierający lecytynę sojową – substancję znajdującą się w tkance nerwowej czy szpiku kostnym.

Lecytyna Forte wspiera pamięć i utrzymanie koncentracji, przyczynia…

Szukasz innego produktu? Sprawdź w BL Market.

Popularne wyszukiwania w 2022 roku:

polprazol, ozempic odchudzanie, saxenda opinie, mysimba opiniewelbox, neurovit opinie, dorminox opinie, pitamet, structum opinie, pramolan opinie, trittico opinie, aklief