Augmentin

Augmentin jest antybiotykiem działającym bakteriobójczo na bakterie wywołujące zakażenia. Augmentin zawiera dwa różne leki: amoksycylinę i kwas klawulanowy. Amoksycylina należy do grupy leków zwanych “penicylinami”, których działanie niekiedy może być zahamowane (unieczynnienie). Drugi działający składnik (kwas klawulanowy) przeciwdziała temu unieczynnieniu.

Augmentin jest stosowany u dorosłych i dzieci w leczeniu następujących zakażeń:
– zakażenia zatok przynosowych
– zakażenia dróg moczowych
– zakażenia skóry
– zakażenia stomatologiczne.

Jaki jest skład Augmentin, jakie substancje zawiera?

Substancjami czynnymi leku są amoksycylina i kwas klawulanowy. Każda tabletka powlekana zawiera 250 mg / 500 mg / 875 mg amoksycyliny w postaci amoksycyliny trójwodnej i 125 mg kwasu klawulanowego w postaci klawulanianu potasu.

Pozostałe składniki to:
rdzeń tabletki – magnezu stearynian, karboksymetyloskrobia sodowa (typ A), krzemionka koloidalna bezwodna, celuloza mikrokrystaliczna;
otoczka tabletki – tytanu dwutlenek (E171), hypromeloza, makrogol (4000, 6000) oraz dimetykon (olej silikonowy).

Zobacz listę produktów zawierających substancje: , .

Dawkowanie preparatu Augmentin – jak stosować ten lek?

Dorośli i dzieci o masie ciała 40 kg lub większej

250 mg / 500 mg + 125 mg, tabletki powlekane
Zwykle stosowana dawka to:
– 1 tabletka trzy razy na dobę.

875 mg + 125 mg, tabletki powlekane
– Zwykle stosowana dawka – 1 tabletka dwa razy na dobę.
– Większa dawka – 1 tabletka trzy razy na dobę.

Dzieci o masie ciała mniejszej niż 40 kg
Dzieci w wieku 6 lat lub młodsze należy raczej leczyć lekiem Augmentin w postaci zawiesiny doustnej.

Tabletki Augmentin nie są zalecane.

Pacjenci z chorobami nerek i wątroby
– Jeśli u pacjenta występują choroby nerek, dawka leku może być zmieniona. Lekarz prowadzący może dobrać inną dawkę leku Augmentin lub inny lek.
– Jeśli u pacjenta występują choroby wątroby, częściej może mieć wykonywane badania krwi w celu sprawdzenia jak funkcjonuje wątroba.

Jak zażywać lek Augmentin
– Tabletki należy połknąć w całości, popijając szklanką wody, na początku posiłku lub tuż przed posiłkiem.
– Należy zachować równe, co najmniej 4-godzinne, odstępy pomiędzy dawkami podawanymi w ciągu doby. Nie należy przyjmować 2 dawek w ciągu 1 godziny.
– Nie należy przyjmować leku Augmentin dłużej niż przez 2 tygodnie. Jeśli pacjent nadal nie czuje się dobrze, powinien ponownie skontaktować się z lekarzem.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Jeżeli pacjent przyjął większą dawkę leku Augmentin niż zalecana, mogą wystąpić takie objawy jak podrażnienie żołądka i jelit (nudności, wymioty lub biegunka) lub drgawki. Należy skontaktować się z lekarzem prowadzącym tak szybko, jak to tylko możliwe. Należy mieć ze sobą tekturowe opakowanie po leku, aby je pokazać lekarzowi.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Augmentin – czy mogę spożywać alkohol?

Tabletki należy połknąć w całości, popijając szklanką wody, na początku posiłku lub tuż przed posiłkiem

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Augmentin w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Ulotka Augmentin – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Augmentin, 250 mg + 125 mg, tabletki powlekane (Amoxicillinum + Acidum clavulanicum)


Augmentin, 500 mg + 125 mg, tabletki powlekane (Amoxicillinum + Acidum clavulanicum)


Augmentin, 875 mg + 125 mg, tabletki powlekane (Amoxicillinum + Acidum clavulanicum)


Augmentin, 2000 mg + 200 mg, proszek do sporządzania roztworu do infuzji (Amoxicillinum + Acidum clavulanicum)


Augmentin, 1000 mg + 200 mg, proszek do sporządzania roztworu do wstrzykiwań lub infuzji (Amoxicillinum + Acidum clavulanicum)


Augmentin, (400 mg + 57 mg)/5 ml, proszek do sporządzania zawiesiny doustnej (Amoksycylina + kwas klawulanowy)

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Augmentin m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Augmentin, 250 mg + 125 mg, tabletki powlekane (Amoxicillinum + Acidum clavulanicum)


Augmentin, 500 mg + 125 mg, tabletki powlekane (Amoxicillinum + Acidum clavulanicum)


Augmentin, 875 mg + 125 mg, tabletki powlekane (Amoxicillinum + Acidum clavulanicum)


Augmentin, 2000 mg + 200 mg, proszek do sporządzania roztworu do infuzji (Amoxicillinum + Acidum clavulanicum)


Augmentin, 1000 mg + 200 mg, proszek do sporządzania roztworu do wstrzykiwań lub infuzji (Amoxicillinum + Acidum clavulanicum)


Augmentin, (400 mg + 57 mg)/5 ml, proszek do sporządzania zawiesiny doustnej (Amoksycylina + kwas klawulanowy)

Dostępność w najbliższej aptece

Sprawdź dostępność i zarezerwuj produkt w aptece w Twojej okolicy.

Dzięki narzędziu udostępnionemu przez portal ktomalek.pl, sprawdzisz czy preparat jest dostępny na receptę, czy bez recepty. Uzyskasz także informacje na temat poziomu refundacji także, czyli czy produkt leczniczy jest refundowany i w jakim zakresie - sprawdź dostępność w najbliższej aptece.

Opinie o Augmentin - forum pacjentów

Stosujesz Augmentin? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

5 komentarzy do wpisu „Augmentin”

 1. Augumentin po tym leku uszkodziło mnie neurologicznie ręce nogi lepej powiedzieć nie do lekarza niż po miesiącu latać do neurologa

  Odpowiedz
 2. Syf, to mało powiedziane… Byłem świadkiem jak dwie osoby z mojej rodziny, biorące augumentin mdleja. I jedną i drugą zbierałem z podłogi. W pierwszym wypadku, mama uderzyła głowa w posadzkę betonową (olbrzymi problem zakończony w szpitalu), w drugim przypadku narzeczona właśnie kika chwil temu spadła z ubikacji, uderzając głowa w plytki na podłodze. Obudziło mnie duszenie się partnerki!!!! Gdyż leżała twarzą do ziemi, bezwladnie nie wykazujac żadnych reakcji na otoczenie. Jestem na tej stronie, właśnie teraz i o tej godzinie 3:45 w nocy, ponieważ zdałem sobie sprawe że oba przypadki łączy jedno, augumentin… NIE POLECAM.

  Odpowiedz
 3. Totalna klapa, po ponad tygodniu od przyjmowania tego antybiotyku nadal czułam się osłabiona i złapałam wirusa. Ból migdałów, gorączka, zakażenie układu pokarmowego, ból głowy… więcej szkód niż pożytku. Nie polecam.

  Odpowiedz
 4. Ból wątroby zgaga,…… jak lekarz będzie wam to wypisywał od razu protestować totalny syf wyrządza więcej szkody niż pożytku

  Odpowiedz

Dodaj komentarz