Augmentin

Augmentin to antybiotyk o działaniu bakteriobójczym na bakterie wywołujące zakażenia. Składa się z dwóch substancji leczniczych: amoksycyliny (z grupy penicylin) i kwasu klawulanowego, który przeciwdziała unieczynnieniu amoksycyliny przez niektóre bakterie. Jest stosowany w leczeniu różnych infekcji bakteryjnych, takich jak zakażenia ucha środkowego i zatok przynosowych, zakażenia dróg oddechowych, zakażenia dróg moczowych, zakażenia skóry i tkanek miękkich, w tym zakażeń stomatologicznych, oraz zakażeń kości i stawów. Augmentin jest dostępny na receptę.

Preparat zawiera substancję: ,

Wskazania / działanie

Augmentin jest antybiotykiem działającym bakteriobójczo na bakterie wywołujące zakażenia. Augmentin zawiera dwa różne leki: amoksycylinę i kwas klawulanowy. Amoksycylina należy do grupy leków zwanych “penicylinami”, których działanie niekiedy może być zahamowane (unieczynnienie). Drugi działający składnik (kwas klawulanowy) przeciwdziała temu unieczynnieniu.

Augmentin jest stosowany u dorosłych i dzieci w leczeniu następujących zakażeń:
– zakażenia zatok przynosowych
– zakażenia dróg moczowych
– zakażenia skóry
– zakażenia stomatologiczne.

Skład

Substancjami czynnymi leku są amoksycylina i kwas klawulanowy. Każda tabletka powlekana zawiera 250 mg / 500 mg / 875 mg amoksycyliny w postaci amoksycyliny trójwodnej i 125 mg kwasu klawulanowego w postaci klawulanianu potasu.

Pozostałe składniki to:
rdzeń tabletki – magnezu stearynian, karboksymetyloskrobia sodowa (typ A), krzemionka koloidalna bezwodna, celuloza mikrokrystaliczna;
otoczka tabletki – tytanu dwutlenek (E171), hypromeloza, makrogol (4000, 6000) oraz dimetykon (olej silikonowy).

Dawkowanie

Dorośli i dzieci o masie ciała 40 kg lub większej

250 mg / 500 mg + 125 mg, tabletki powlekane
Zwykle stosowana dawka to:
– 1 tabletka trzy razy na dobę.

875 mg + 125 mg, tabletki powlekane
– Zwykle stosowana dawka – 1 tabletka dwa razy na dobę.
– Większa dawka – 1 tabletka trzy razy na dobę.

Dzieci o masie ciała mniejszej niż 40 kg
Dzieci w wieku 6 lat lub młodsze należy raczej leczyć lekiem Augmentin w postaci zawiesiny doustnej.

Tabletki Augmentin nie są zalecane.

Pacjenci z chorobami nerek i wątroby
– Jeśli u pacjenta występują choroby nerek, dawka leku może być zmieniona. Lekarz prowadzący może dobrać inną dawkę leku Augmentin lub inny lek.
– Jeśli u pacjenta występują choroby wątroby, częściej może mieć wykonywane badania krwi w celu sprawdzenia jak funkcjonuje wątroba.

Jak zażywać lek Augmentin
– Tabletki należy połknąć w całości, popijając szklanką wody, na początku posiłku lub tuż przed posiłkiem.
– Należy zachować równe, co najmniej 4-godzinne, odstępy pomiędzy dawkami podawanymi w ciągu doby. Nie należy przyjmować 2 dawek w ciągu 1 godziny.
– Nie należy przyjmować leku Augmentin dłużej niż przez 2 tygodnie. Jeśli pacjent nadal nie czuje się dobrze, powinien ponownie skontaktować się z lekarzem.

Przedawkowanie

Jeżeli pacjent przyjął większą dawkę leku Augmentin niż zalecana, mogą wystąpić takie objawy jak podrażnienie żołądka i jelit (nudności, wymioty lub biegunka) lub drgawki. Należy skontaktować się z lekarzem prowadzącym tak szybko, jak to tylko możliwe. Należy mieć ze sobą tekturowe opakowanie po leku, aby je pokazać lekarzowi.

Jedzenie i picie (alkohol)

Tabletki należy połknąć w całości, popijając szklanką wody, na początku posiłku lub tuż przed posiłkiem

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Ulotka Augmentin


Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)


Opinie o Augmentin (forum)

Stosujesz Augmentin? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

6 komentarzy do “Augmentin”

 1. Najgorszy antybiotyk jakikolwiek miałam! Najlepiej jest zjeść coś po przyjęciu tabletki (inaczej można się to skończyć okropnym, promieniującym bólem brzucha). Totalne osłabienie nawet gdy kuracja została zakończona. Problemy z jelitami gwarantowane.

  Odpowiedz
 2. Augumentin po tym leku uszkodziło mnie neurologicznie ręce nogi lepej powiedzieć nie do lekarza niż po miesiącu latać do neurologa

  Odpowiedz
 3. Syf, to mało powiedziane… Byłem świadkiem jak dwie osoby z mojej rodziny, biorące augumentin mdleja. I jedną i drugą zbierałem z podłogi. W pierwszym wypadku, mama uderzyła głowa w posadzkę betonową (olbrzymi problem zakończony w szpitalu), w drugim przypadku narzeczona właśnie kika chwil temu spadła z ubikacji, uderzając głowa w plytki na podłodze. Obudziło mnie duszenie się partnerki!!!! Gdyż leżała twarzą do ziemi, bezwladnie nie wykazujac żadnych reakcji na otoczenie. Jestem na tej stronie, właśnie teraz i o tej godzinie 3:45 w nocy, ponieważ zdałem sobie sprawe że oba przypadki łączy jedno, augumentin… NIE POLECAM.

  Odpowiedz
 4. Totalna klapa, po ponad tygodniu od przyjmowania tego antybiotyku nadal czułam się osłabiona i złapałam wirusa. Ból migdałów, gorączka, zakażenie układu pokarmowego, ból głowy… więcej szkód niż pożytku. Nie polecam.

  Odpowiedz
 5. Ból wątroby zgaga,…… jak lekarz będzie wam to wypisywał od razu protestować totalny syf wyrządza więcej szkody niż pożytku

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Augmentin. Podziel się doświadczeniami na forum.