Amoksycylina
Opracowanie: Aleksandra Rutkowska – technik farmaceutyczny – nr dyplomu T/50033363/10
Amoksycylina – antybiotyk ꞵ-laktamowy zaliczany do grupy aminopenicylin. Mechanizm działania ꞵ-laktamów polega na zahamowaniu budowy ściany komórkowej, co skutkuje rozpadem komórki bakteryjnej czyli jej samozniszczeniem. Amoksycylina cechuje się szerokim spektrum działania co oznacza, że oddziałuje na wiele bakterii. Wskazaniem do stosowania tego antybiotyku są zakażenia dróg oddechowych, dróg moczowych, przewodu pokarmowego, skóry i tkanek miękkich oraz rzeżączka.
Amoksycylina występuje jako pojedynczy lek lub w połączeniu z kwasem klawulanowym, który hamuje oporność bakterii i zwiększa właściwe działanie leku. Jest również stosowana w leczeniu zakażenia Helicobacter pylori w terapii skojarzonej z innymi lekami.
Aby ograniczyć działania niepożądane antybiotyków, zaleca się stosowanie probiotyków, które przywracają prawidłowy skład flory bakteryjnej oraz przyjmowanie antybiotyku w trakcie lub po posiłku.
Możliwe działania niepożądane: biegunka, ból brzucha, wymioty, wzdęcia, zaburzenia smaku, utrata łaknienia, świąd odbytu, wysypka, pokrzywka.