Ostatnia aktualizacja: 05-12-2024
Podmiot odpowiedzialny | Ranbaxy (Poland) Sp. z o.o. |
Kod ATC | J01CR02 |
Procedura | DCP |
Substancja | Amoksycylina, Kwas klawulanowy |
Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Ramoclav?
Ramoclav jest antybiotykiem działającym bakteriobójczo na bakterie wywołujące zakażenia. Zawiera dwa różne leki: amoksycylinę i kwas klawulanowy. Amoksycylina należy do grupy leków zwanych penicylinami, których działanie niekiedy może być zahamowane (unieczynnione). Drugi działający składnik (kwas
klawulanowy) przeciwdziała temu unieczynnieniu.
Ramoclav stosuje się u dorosłych i dzieci w leczeniu:
– zakażeń ucha środkowego i zatok przynosowych
– zakażeń dróg oddechowych
– zakażeń dróg moczowych
– zakażeń skóry i tkanek miękkich, w tym zakażeń stomatologicznych
– zakażeń kości i stawów.
Jaki jest skład Ramoclav, jakie substancje zawiera?
Substancjami czynnymi są amoksycylina i kwas klawulanowy. Jedna tabletka powlekana zawiera 1004,3 mg amoksycyliny trójwodnej, co odpowiada 875 mg amoksycyliny oraz 148,9 mg klawulanianu potasu co odpowiada 125 mg kwasu klawulanowego.
Pozostałe składniki to: celuloza mikrokrystaliczna, karboksymetyloskrobia sodowa (typ A), krzemionka koloidalna bezwodna, powidon K 30, kopolimer metakrylanu butylu zasadowy, magnezu stearynian,
makrogol 400, Opadry 03B58965 White: (hypromeloza 6cP, tytanu dwutlenek (E171), talk, makrogol 400).
Dawkowanie preparatu Ramoclav – jak stosować ten lek?
Dorośli i dzieci o masie ciała 40 kg lub większej
– Zwykle stosowana dawka – 1 tabletka dwa razy na dobę
– Większa dawka – 1 tabletka trzy razy na dobę
Dzieci o masie ciała poniżej 40 kg
Dzieci w wieku lat 6 lub młodsze należy raczej leczyć amoksycyliną z kwasem klawulanowym w postaci zawiesiny doustnej lub w saszetkach. Przed zastosowaniem leku Ramoclav w tabletkach u dzieci o masie ciała poniżej 40 kg należy zasięgnąć porady lekarza lub farmaceuty.
Pacjenci z chorobami nerek i wątroby
– Jeśli pacjent ma chorobę nerek, dawka leku może być zmieniona. Lekarz może dobrać inną dawkę leku Ramoclav lub inny lek.
– Jeśli u pacjenta występują choroby wątroby, należy częściej wykonywać badania krwi w celu sprawdzenia jak funkcjonuje wątroba.
Droga i sposób podawania leku
– Tabletki należy połknąć w całości, popijając szklanką wody, na początku posiłku lub tuż przed posiłkiem.
– Pomiędzy dawkami przyjmowanymi w ciągu doby należy zachować równe, co najmniej 4-godzinne odstępy. Nie należy przyjmować 2 dawek leku w ciągu 1 godziny.
Czas trwania leczenia
Nie należy przyjmować leku Ramoclav dłużej niż przez 2 tygodnie. Jeśli pacjent nadal nie czuje się dobrze, powinien ponownie skontaktować się z lekarzem.
Kreska dzieląca ma na celu jedynie ułatwienie przełamania tabletki dla łatwiejszego jej połknięcia, w przypadku problemów z połknięciem w całości.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku Ramoclav, mogą wystąpić takie objawy, jak podrażnienie żołądka i jelit (nudności, wymioty lub biegunka) lub drgawki. Należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. Należy zabrać opakowanie leku, aby móc pokazać je lekarzowi.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Ramoclav – czy mogę spożywać alkohol?
Tabletki należy stosować na początku posiłku lub tuż przed posiłkiem, popijać szklanką wody.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Ramoclav w okresie ciąży i karmienia piersią?
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć
dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Ulotka Ramoclav – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Ramoclav - 875 mg + 125 mg, Tabletki powlekane (Amoxicillinum + Acidum clavulanicum) |
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Ramoclav - 875 mg + 125 mg, Tabletki powlekane (Amoxicillinum + Acidum clavulanicum) |
Źródła / bibliografia:
- RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)
Dostępność leku w najbliższej aptece
Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.
Opinie pacjentów - forum, efekty terapii, realne skutki uboczne
Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.
Po zastosowaniu antybiotyku Ramoclav 875 mg + 125 mg, przepisanego mi z powodu zapalenia węzłów chłonnych i poważnych problemów z gardłem, doświadczyłem bardzo intensywnej reakcji na lek. Stan mojego zdrowia znacząco się pogorszył już w ciągu pierwszych dziesięciu minut od przyjęcia pierwszej dawki. Wystąpiły niepokojące objawy: nagły wzrost temperatury ciała, przeniesienie się bólu na przeciwległą stronę szyi, wyraźny obrzęk migdałów oraz nasilenie problemów z przełykaniem. Dodatkowo pojawił się intensywny ból głowy, który był tak silny, że wydawał się nie do zniesienia. Mimo że udało mi się opanować gorączkę i ból głowy dzięki podwójnej dawce Ibuprom Supermaxx, całościowe doświadczenie było bardzo negatywne. W moim przypadku siła działania tego antybiotyku okazała się zdecydowanie zbyt duża, co spowodowało więcej problemów niż korzyści. Z mojego osobistego doświadczenia wynika, że jest to lek o bardzo silnym działaniu, który może powodować poważne reakcje organizmu.
W grudniu 2018 roku doświadczyłam poważnej reakcji alergicznej na lek. Początkowo pojawiły się niepokojące objawy w postaci intensywnej wysypki, która objęła szyję, klatkę piersiową oraz twarz. Charakterystyczne czerwone plamy współwystępowały z silnym świądem w okolicach kolan, nóg i rąk. Sytuacja była na tyle poważna, że w Boże Narodzenie konieczna była interwencja pogotowia ratunkowego i podanie zastrzyku. Niestety, w Nowy Rok 2019 doszło do kolejnej, jeszcze poważniejszej reakcji alergicznej, która przerodziła się we wstrząs anafilaktyczny. Tylko natychmiastowa reakcja zespołu pogotowia i podanie adrenaliny uratowały mi życie. To doświadczenie uświadomiło mi, jak ważne jest dokładne monitorowanie reakcji organizmu na nowe leki oraz natychmiastowe reagowanie na niepokojące objawy.
Z dużym niepokojem chciałabym zapytać o dalsze przyjmowanie leku Ramoclav. Dzisiaj około godziny 13:00 przyjęłam pierwszą dawkę przepisaną przez lekarza, jednak niepokojące skutki uboczne, które wystąpiły, budzą mój ogromny niepokój. Czy w takiej sytuacji powinnam kontynuować terapię? Bardzo się obawiam kolejnych dawek ze względu na dotychczasowe reakcje organizmu. Jakie jest właściwe postępowanie w przypadku wystąpienia takich niepożądanych objawów po pierwszej dawce leku?
Po pierwszej dawce leku Ramoclav doświadczyłam bardzo nieprzyjemnego działania niepożądanego. Natychmiast po zażyciu tabletki wystąpiło intensywne pieczenie oczu, które można porównać do uczucia silnego podrażnienia chemicznego. Dolegliwość była na tyle dokuczliwa i nietypowa, że zwracam na to szczególną uwagę innym pacjentom. To bardzo niepokojący objaw, który znacząco wpłynął na mój komfort i samopoczucie. Reakcja ta pojawiła się bezpośrednio po przyjęciu pierwszej i jedynej dawki preparatu.
Chciałbym podzielić się moim bardzo niepokojącym doświadczeniem związanym ze stosowaniem tego antybiotyku. Podczas kuracji od samego początku wystąpiły u mnie poważne dolegliwości żołądkowo-jelitowe w postaci regularnych bóli brzucha oraz biegunek. Początkowo przypisywałem te objawy typowym skutkom ubocznym antybiotykoterapii i zdecydowałem się ukończyć przepisane leczenie. Jednak sytuacja dramatycznie pogorszyła się już następnego dnia po zakończeniu kuracji – pojawiły się ostre bóle podbrzusza oraz krwawa biegunka z domieszką śluzu, co może wskazywać na zapalenie jelita grubego. Te objawy są niezwykle uciążliwe i znacząco wpływają na moje codzienne funkcjonowanie. W całej mojej historii stosowania antybiotyków, a mam już spore doświadczenie życiowe, nigdy nie spotkałem się z tak gwałtowną i niepokojącą reakcją organizmu na przepisany lek. Jest to sytuacja, która budzi mój poważny niepokój o bezpieczeństwo tego preparatu.
Chciałabym podzielić się moim trudnym doświadczeniem z kuracją Ramoclavem. Od początku przyjmowania leku pojawiły się u mnie codzienne, uciążliwe bóle brzucha oraz uporczywe luźne stolce. Mimo tych niepokojących objawów, zdecydowałam się dokończyć zaleconą kurację. Niestety, problemy nie ustąpiły po zakończeniu leczenia – biegunka utrzymuje się już dziewiąty dzień. Szczególnie niepokojące są silne bóle podbrzusza oraz obecność śluzu w stolcu, co może wskazywać na zapalenie jelita. Stan ten spowodował u mnie znaczne osłabienie organizmu. Dziś udaję się na wizytę lekarską w celu dokładnej diagnostyki i ustalenia dalszego postępowania.
Należy pamiętać o specyfice działania antybiotyków – ich zadaniem jest zwalczanie bakterii chorobotwórczych, jednak w trakcie terapii eliminują również pożyteczną florę bakteryjną organizmu. To właśnie dlatego podczas kuracji antybiotykowej często występuje okresowe osłabienie odporności, które może objawiać się pogorszeniem samopoczucia czy reakcjami skórnymi. Jest to naturalna konsekwencja mechanizmu działania leku, który nie rozróżnia między bakteriami szkodliwymi a tymi, które stanowią naturalną barierę ochronną organizmu. Po zakończeniu antybiotykoterapii organizm potrzebuje czasu na odbudowę prawidłowej flory bakteryjnej i przywrócenie pełnej równowagi mikrobiologicznej.
Od dwóch dni przyjmuję antybiotyk Ramoclav i niestety doświadczam bardzo niepokojących objawów. Pojawiły się uporczywe bóle głowy, wysoka gorączka, a ostatnio dołączyła do tego również biegunka, która znacznie pogarsza moje samopoczucie. Sytuacja jest dla mnie bardzo trudna i niepokojąca – czy w przypadku wystąpienia tak nasilonych działań niepożądanych powinnam kontynuować przyjmowanie leku?
Ramoclav sprawdza się w moim przypadku wyjątkowo dobrze. Mimo że lista potencjalnych działań niepożądanych początkowo wzbudziła moje obawy, zdecydowałem się na rozpoczęcie terapii tym antybiotykiem. Efekty leczenia całkowicie potwierdziły słuszność tej decyzji. Lek skutecznie zwalczył infekcję, a ja nie doświadczyłem żadnych znaczących skutków ubocznych. Z perspektywy czasu jestem w pełni zadowolony z wyboru tego preparatu i jego skuteczności w moim procesie leczenia.
Czy w sytuacji, gdy moje dziecko jest po operacji serca i przepisano mu lek Ramoclav, powinnam kontynuować podawanie leku mimo niepokojących opinii, które o nim przeczytałam? Pierwsza dawka została już podana, ale ze względu na to, że jest niedziela, nie mam możliwości natychmiastowej konsultacji z lekarzem. Jakie kroki powinnam podjąć w tej sytuacji, mając na uwadze stan zdrowia dziecka po niedawnej operacji kardiochirurgicznej?
Chciałabym podzielić się swoim niepokojącym doświadczeniem z antybiotykiem Ramoclav. Po przyjęciu zaledwie pięciu tabletek wystąpiła u mnie silna reakcja alergiczna w postaci rozległej wysypki, która objęła całe ciało, co zmusiło mnie do pilnej wizyty na oddziale ratunkowym. Sytuacja dodatkowo skomplikowała się, gdy pojawiły się intensywne, wędrujące bóle stawowe, atakujące kolejno różne partie ciała. Mimo że minął już tydzień od odstawienia leku, dolegliwości nadal się utrzymują, bez wyraźnych oznak poprawy. Dodatkowo odczuwam znaczne osłabienie organizmu i wzmożoną senność, która znacząco utrudnia mi codzienne funkcjonowanie. Efekty uboczne są na tyle poważne, że wpływają na moją aktywność życiową i samopoczucie. Moje doświadczenie pokazuje, jak ważna jest obserwacja reakcji organizmu na nowo wprowadzany antybiotyk.
Po kuracji antybiotykiem Ramoclav doświadczyłam szeregu nieprzyjemnych skutków ubocznych, które znacząco wpłynęły na moje codzienne funkcjonowanie. Najbardziej dokuczliwe okazały się uporczywe bóle głowy, którym towarzyszyły uciążliwe zawroty głowy, utrudniające nawet podstawowe czynności. Dodatkowo pojawiło się wyraźne osłabienie organizmu, które sprawiło, że czułam się pozbawiona energii przez cały okres przyjmowania leku. Te dolegliwości znacznie obniżyły moją wydajność w pracy i wpłynęły na ogólne samopoczucie. Niepokojące jest to, że skutki uboczne były na tyle intensywne, że rozważałam wcześniejsze przerwanie terapii. Moje doświadczenie z tym antybiotykiem nie należy do najprzyjemniejszych, a reakcja organizmu była dość intensywna.
Jestem kompletnie zszokowana reakcją mojego organizmu na Ramoclav. Miał być standardowym antybiotykiem na przeziębienie, a wywołał poważne skutki uboczne: obrzęk gruczołu tarczycy, silne bóle stawów szczególnie w kolanach i nadgarstkach, dotkliwy ból w okolicy wątroby i uporczywe zawroty głowy uniemożliwiające normalne funkcjonowanie. Zamiast wyleczyć przeziębienie, lek spowodował dodatkowe problemy zdrowotne!