Konsultacja merytoryczna:

Ramoclav

Ramoclav jest antybiotykiem działającym bakteriobójczo na bakterie wywołujące zakażenia. Zawiera dwa różne leki: amoksycylinę i kwas klawulanowy. Amoksycylina należy do grupy leków zwanych penicylinami, których działanie niekiedy może być zahamowane (unieczynnione). Drugi działający składnik (kwas
klawulanowy) przeciwdziała temu unieczynnieniu.

Ramoclav stosuje się u dorosłych i dzieci w leczeniu:
– zakażeń ucha środkowego i zatok przynosowych
– zakażeń dróg oddechowych
– zakażeń dróg moczowych
– zakażeń skóry i tkanek miękkich, w tym zakażeń stomatologicznych
– zakażeń kości i stawów.

Jaki jest skład Ramoclav, jakie substancje zawiera?

Substancjami czynnymi są amoksycylina i kwas klawulanowy. Jedna tabletka powlekana zawiera 1004,3 mg amoksycyliny trójwodnej, co odpowiada 875 mg amoksycyliny oraz 148,9 mg klawulanianu potasu co odpowiada 125 mg kwasu klawulanowego.

Pozostałe składniki to: celuloza mikrokrystaliczna, karboksymetyloskrobia sodowa (typ A), krzemionka koloidalna bezwodna, powidon K 30, kopolimer metakrylanu butylu zasadowy, magnezu stearynian,
makrogol 400, Opadry 03B58965 White: (hypromeloza 6cP, tytanu dwutlenek (E171), talk, makrogol 400).

Zobacz listę produktów zawierających substancje: , .

Dawkowanie preparatu Ramoclav – jak stosować ten lek?

Dorośli i dzieci o masie ciała 40 kg lub większej
– Zwykle stosowana dawka – 1 tabletka dwa razy na dobę
– Większa dawka – 1 tabletka trzy razy na dobę

Dzieci o masie ciała poniżej 40 kg
Dzieci w wieku lat 6 lub młodsze należy raczej leczyć amoksycyliną z kwasem klawulanowym w postaci zawiesiny doustnej lub w saszetkach. Przed zastosowaniem leku Ramoclav w tabletkach u dzieci o masie ciała poniżej 40 kg należy zasięgnąć porady lekarza lub farmaceuty.

Pacjenci z chorobami nerek i wątroby
– Jeśli pacjent ma chorobę nerek, dawka leku może być zmieniona. Lekarz może dobrać inną dawkę leku Ramoclav lub inny lek.
– Jeśli u pacjenta występują choroby wątroby, należy częściej wykonywać badania krwi w celu sprawdzenia jak funkcjonuje wątroba.

Droga i sposób podawania leku
– Tabletki należy połknąć w całości, popijając szklanką wody, na początku posiłku lub tuż przed posiłkiem.
– Pomiędzy dawkami przyjmowanymi w ciągu doby należy zachować równe, co najmniej 4-godzinne odstępy. Nie należy przyjmować 2 dawek leku w ciągu 1 godziny.

Czas trwania leczenia
Nie należy przyjmować leku Ramoclav dłużej niż przez 2 tygodnie. Jeśli pacjent nadal nie czuje się dobrze, powinien ponownie skontaktować się z lekarzem.

Kreska dzieląca ma na celu jedynie ułatwienie przełamania tabletki dla łatwiejszego jej połknięcia, w przypadku problemów z połknięciem w całości.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku Ramoclav, mogą wystąpić takie objawy, jak podrażnienie żołądka i jelit (nudności, wymioty lub biegunka) lub drgawki. Należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. Należy zabrać opakowanie leku, aby móc pokazać je lekarzowi.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Ramoclav – czy mogę spożywać alkohol?

Tabletki należy stosować na początku posiłku lub tuż przed posiłkiem, popijać szklanką wody.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Ramoclav w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć
dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Żródła / Bibliografia:


Ulotka informacyjna dla pacjenta oraz charakterystyka produktu leczniczego Ramoclav

Ulotka Ramoclav – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Ramoclav, 875 mg + 125 mg, tabletki powlekane (Amoxicillinum + Acidum clavulanicum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 160 razy

Rozmiar plku 384.88 KB

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Ramoclav m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Ramoclav, 875 mg + 125 mg, tabletki powlekane (Amoxicillinum + Acidum clavulanicum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 61 razy

Rozmiar plku 516.03 KB

Cena - ile kosztuje Ramoclav?

Cena Ramoclav i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Ramoclav.

Opinie, forum, oceny pacjentów - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Ramoclav? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

12 komentarzy do “Ramoclav”

 1. dzisiaj byłem u lekarza i został mi przepisany antybiotyk ramoclav 875 mg + 125 mg. lekarz powiedział że mam zapalenie węzłów chłonnych ,, góla na chyi, gardło zawalone, problen z przełykaniem śliny,, gdy wzięłem jedną tabletkę to poprostu mnie rozwaliło. po dziesięciu minutach nagle dopadła mnie gorączka, przeżut bólu na drugą stronę szyi ,, czyli góla,, odrazu mi wyskoczyły migdały i pogorszyło się jeszcze bardziej z połykaniem śliny. myślałem że mi łeb rozwali. ból głowy i temperaturę szybko zwalczyłem tabletkami 2x ibuprom supermaxx. antybiotyku ramoclav nie polecam nikomu. moim zdaniem jest za mocny bynajmniej w moim przypadku.

  Odpowiedz
 2. w grudniu 2018 nastąpiła I reakcja alergiczna w postaci wysypki na szyji klatce piersiowej twarzy dosłownie czerwone plamy swiąd na kolanach nogach rękach wylądowałam w boże Narodzenie na pogotowiu dostając zastrzyk następnie w Nowy Rok 2019 nastąpiła II reakcja alergiczna i na końcu wstrząs anafilaktyczny gdyby nie pogotowie i adrenalina dzis by mnie nie było tutaj.

  Odpowiedz
 3. Też dziś dostałam zapisany ten lek wzięłam dziś przed 13pierwsza dawkę ale zastanawiam się czy brać po takich skutkach ubocznych boje się strasznie

  Odpowiedz
 4. Zadaję sobie pytanie czy to jest lek czy trucizna. Po rozpoczęciu kuracji rozpoczęły się codzienne bóle brzuch i luźne stolce, ale wiadomo antybiotyki powodują różne dolegliwości więc ukończyłem kurację i na drugi dzień po jej ukończeniu horror prawdopodobnie zapalenie jelita grubego na to wskazują bóle podbrzusza oraz krwawa śluzowata biegunka. Nie muszę chyba tłumaczyć w jakim jestem stanie. Zaznaczam że w moim dość długim życiu pierwszy raz spotkałem się z taką reakcją organizmu na podany antybiotyk.

  Odpowiedz
 5. A co wy myślicie, że po antybiotyku będziecie mieli dobre samopoczucie, no ludzie. To jest antybiotyk, zabija te złe i te dobre bakterie, stąd osłabienie i wysypki bo mało co nas chroni bo antybiotyk zabija bakterie które nas także chronią.

  Odpowiedz
 6. Zaczęłam brać dwa dni temu. Po tym mam ciągły bol glowy i wysoką gorączkę teraz doszła biegunka. Masakra. Co robić?

  Odpowiedz
 7. No a u mnie działa bardzo dobrze. Przeczytawszy o działaniach niepożądanych trochę się przeraziłem, ale raz kozie śmierć. Nie żałujŕ ?

  Odpowiedz
 8. Ja mam pytanie corce przepisano ten lek , jest po operacji serca wiecej przeczytałam złego niż dobrego i teraz się denerwuje czy nic jej nie będzie .Dostala pierwsza dawke a dzis niedziela i co mam zrobić dziekuje za odpowiedz

  Odpowiedz
 9. Po Ramoclavie a dokladnie po 5 tabletkach wystąpiła wysypka na calym ciele – wizyta na pogotowiu. W trakcie wysypki zaczęły mnie bolec stawy kazdy po kolei. Trwa to juz tydzien od odstawienia leku i konca nie widać. Ogólne osłabienie oraz ciągłe spanie.

  Odpowiedz
 10. Po zastosowaniu antybiotyku ramoclav wystąpił u mnie obrzęk gruczołu tarczycy, ból stawów, ból wątroby oraz silne zawroty głowy. Jestem w szoku miał pomóc w wyleczeniu przeziębienia :(!

  Odpowiedz

Dodaj komentarz