Kwas klawulanowyKwas klawulanowy – lek o podobnej budowie do penicyliny należący do inhibitorów beta-laktamaz. Kwas klawulanowy łączy się z amoksycyliną (antybiotyk), ponieważ sam nie ma istotnego działania przeciwbakteryjnego. Połączenie tych dwóch leków razem powoduje szerokie działanie przeciwbakteryjne. Mechanizm działania kwasu klawulanowego polega na unieczynnianiu niektórych beta-laktamaz, co chroni przed rozkładem amoksycyliny. Wskazaniem do stosowania kwasu klawulanowego w połączeniu z amoksycyliną jest leczenie zakażeń bakteryjnych u dzieci i dorosłych m.in. ostrego zapalenia ucha środkowego, ostrego bakteryjnego zapalenia zatok, zapalenia pęcherza moczowego, zaostrzenia przewlekłego zapalenia oskrzeli.

Kwas klawulanowy z amoksycyliną dostępny jest w postaci tabletek, tabletek o przedłużonym uwalnianiu, tabletek do sporządzania zawiesiny doustnej, proszku do sporządzania zawiesiny doustnej, proszku do sporządzania roztworu do wstrzykiwań i infuzji oraz granulatu do sporządzania zawiesiny doustnej. 

Możliwe działania niepożądane: Należy rozpatrywać działania niepożądane połączenia kwasu klawulanowego z amoksycyliną. Przyjęcie leku może powodować nudności, wymioty, biegunkę, ból brzucha, niestrawność, kandydozę skóry i błon śluzowych, ból głowy, zawroty głowy, wysypkę skórną, pokrzywkę, świąd. 

Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco


informacje-o-leku

Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco


informacje-o-leku