Duodopa

Duodopa należy do grupy leków stosowanych w leczeniu choroby Parkinsona. Duodopa zawiera dwie substancje lecznicze w żelu: lewodopę i karbidopę (w postaci jednowodnej).

• Lewodopa jest przekształcana w organizmie w dopaminę. Dopomina występuje w mózgu i rdzeniu przedłużonym. Wspomaga przekazywanie impulsów pomiędzy komórkami nerwowymi. Za mała ilość dopaminy powoduje wystąpienie objawów choroby Parkinsona takich jak drżenie, uczucie sztywności, spowolnienie ruchowe i problemy z utrzymaniem równowagi.
• Leczenie lewodopą zwiększa ilość dopaminy w organizmie i zmniejsza te objawy.
• Karbidopa (w postaci jednowodnej) jest dodawana w celu zwiększenia działania lewodopy i zmniejszenia jej działań niepożądanych.

Jaki jest skład Duodopa, jakie substancje zawiera?

• Substancjami czynnymi leku są: lewodopa i karbidopa (w postaci jednowodnej).
1ml żelu zawiera 20 mg lewodopy i 5 mg karbidopy (w postaci jednowodnej).

• Ponadto lek zawiera karmelozę sodową i wodę oczyszczoną.

Zobacz krótki, przystępny opis farmaceuty na temat substancji czynnej oraz listę produktów zawierających: ,

Dawkowanie preparatu Duodopa – jak stosować ten lek?

Lek Duodopa należy stosować zawsze zgodnie z zaleceniami lekarza. W przypadku wątpliwości należy ponownie skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Jak podawać lek Duodopa
• Duodopa występuje w postaci żelu umieszczonego w plastikowej kasetce, która podłączana jest do pompy.
• Pompa podłączona jest do cewnika umieszczonego w jelicie cienkim.
• Pacjent otrzymuje małe dawki w sposób ciągły w czasie dnia. To sprawia, że poziom leku we krwi jest bardziej stały i działania niepożądane dotyczące ruchu są mniejsze.

Ile leku Duodopa podawać
• Lekarz decyduje o ilości podawanego leku Duodopa i o długości trwania leczenia
• Zwykle rano podawana jest przy pomocy pomp większa dawka (bolus) w celu szybkiego osiągnięcia właściwej ilości leku we krwi. Po tej dawce podawana jest stała dawka (dawka podtrzymująca).
• Jeśli jest to konieczne mogą być podawane dawki dodatkowe.

Reklama

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W przypadku przyjęcia większej niż zalecana dawki leku Duodopa należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub natychmiast udać się do szpitala. Należy zabrać ze sobą opakowanie leku. Mogą wystąpić następujące objawy: trudności z otwarciem oczu, niekontrolowany skurcz mięśni dotyczący oczu, głowy, szyi i ciała (dystonia), ruchy niekontrolowane (dyskineza), nienaturalnie szybkie, wolne lub nierównomierne bicie serca (arytmia).

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Duodopa – czy mogę spożywać alkohol?

Brak informacji na temat związku stosowania leku Duodop z jedzeniem i piciem.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Duodopa w okresie ciąży i karmienia piersią?

Nie należy stosować leku Duodop, jeśli:
• pacjentka jest w ciąży lub planuje ciążę w czasie przyjmowania leku Duodopa, chyba że decyzja zostanie skonsultowana z lekarzem, który wyrazi na to zgodę
• pacjentka karmi piersią.

Przed zastosowaniem każdego leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty, jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią.

Ulotka Duodopa – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Pylera m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Opinie o Pylera - forum pacjentów

Stosujesz Duodopa? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź opinie pacjentów z ostatnich 12 miesięcy.

Dodaj komentarz