DUODOPA

KATEGORIA:
LEKI NEUROLOGICZNE

SUBSTANCJA CZYNNA:
,

DUODOPA - INFORMACJE I OPINIE O LEKUNa tej stronie znajdują się informacje o leku DUODOPA. Znajduje się tutaj pełny opis leku, informacje o tym jak działa ten lek, w tym wskazania do stosowania leku. Dowiecie się Państwo jak prawidłowo stosować ten lek oraz jakie jest zalecane dawkowanie. Ponadto na stronie produktu zawarte zostały następujące informacje: skład leku (substancje czynne i pomocnicze), objawy i zalecenia w przypadku przyjęcia zbyt dużej dawki leku - przedawkowanie, informacje na temat przyjmowania leku razem pokarmami i napojami (jedzenie, picie - alkohol), wskazówki dla kobiet w ciąży i karmiących piersią - stosowanie w ciąży oraz w trakcie karmienia piersią.

Bardziej dociekliwi pacjenci mogą ściągnąć pełną ulotkę leku DUODOPA w formacie pdf - ulotka leku zawiera dodatkowe informacje, których nie zdołaliśmy umieścić na portalu m.in.: interakcje z innymi lekami, możliwe działania niepożądane, przeciwwskazania - czyli, kiedy nie stosować leku, jak przechowywać lek, zawartość opakowania, informacje o możliwości prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn, przerwanie stosowania leku, pominięcie dawki oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Wraz z ulotką dla pacjentów, udostępniliśmy możliwość pobrania charakterystyki produktu leczniczego (CHPL), która jest profesjonalnym dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego i pracowników aptek (lekarzy, pielęgniarek, farmaceutów itp.). Dokument ten zawiera szczegółowe informacje m.in.: właściwości farmakologiczne, szczegółowe dane kliniczne, dane farmaceutyczne.

Pod dokumentami znajduje się lista zamienników. Są to produkty lecznicze zawierające co najmniej jedną wspólną substancję czynną, co aktualnie przeglądany lek - znajdź odpowiednik. Zaimplementowaliśmy narzędzie umożliwiające wyszukanie leku w najbliższej aptece, sprawdzenie dostępności i zarezerwowanie go. Istnieje także możliwość sprawdzenia ceny leku, poziomu refundacji oraz weryfikacji, czy wymagana jest recepta, czy też lek dostępny jest bez recepty - zarezerwuj w aptece. Na końcu tej strony znajdują się opinie pacjentów stosujących ten lek (forum o lekach).

CO TO JEST I JAK DZIAŁA DUODOPA? – OPIS I WSKAZANIA

Duodopa należy do grupy leków stosowanych w leczeniu choroby Parkinsona. Duodopa zawiera dwie substancje lecznicze w żelu: lewodopę i karbidopę (w postaci jednowodnej).

• Lewodopa jest przekształcana w organizmie w dopaminę. Dopomina występuje w mózgu i rdzeniu przedłużonym. Wspomaga przekazywanie impulsów pomiędzy komórkami nerwowymi. Za mała ilość dopaminy powoduje wystąpienie objawów choroby Parkinsona takich jak drżenie, uczucie sztywności, spowolnienie ruchowe i problemy z utrzymaniem równowagi.
• Leczenie lewodopą zwiększa ilość dopaminy w organizmie i zmniejsza te objawy.
• Karbidopa (w postaci jednowodnej) jest dodawana w celu zwiększenia działania lewodopy i zmniejszenia jej działań niepożądanych.

SKŁAD DUODOPA, JAKIE SUBSTANCJE ZAWIERA?

• Substancjami czynnymi leku są: lewodopa i karbidopa (w postaci jednowodnej).
1ml żelu zawiera 20 mg lewodopy i 5 mg karbidopy (w postaci jednowodnej).

• Ponadto lek zawiera karmelozę sodową i wodę oczyszczoną.

JAKIE JEST DAWKOWANIE DUODOPA? – INSTRUKCJA STOSOWANIA

Lek Duodopa należy stosować zawsze zgodnie z zaleceniami lekarza. W przypadku wątpliwości należy ponownie skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Jak podawać lek Duodopa
• Duodopa występuje w postaci żelu umieszczonego w plastikowej kasetce, która podłączana jest do pompy.
• Pompa podłączona jest do cewnika umieszczonego w jelicie cienkim.
• Pacjent otrzymuje małe dawki w sposób ciągły w czasie dnia. To sprawia, że poziom leku we krwi jest bardziej stały i działania niepożądane dotyczące ruchu są mniejsze.

Ile leku Duodopa podawać
• Lekarz decyduje o ilości podawanego leku Duodopa i o długości trwania leczenia
• Zwykle rano podawana jest przy pomocy pomp większa dawka (bolus) w celu szybkiego osiągnięcia właściwej ilości leku we krwi. Po tej dawce podawana jest stała dawka (dawka podtrzymująca).
• Jeśli jest to konieczne mogą być podawane dawki dodatkowe.

PRZYJĘCIE WIĘKSZEJ DAWKI DUODOPA, NIŻ ZALECANA – PRZEDAWKOWANIE

W przypadku przyjęcia większej niż zalecana dawki leku Duodopa należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub natychmiast udać się do szpitala. Należy zabrać ze sobą opakowanie leku. Mogą wystąpić następujące objawy: trudności z otwarciem oczu, niekontrolowany skurcz mięśni dotyczący oczu, głowy, szyi i ciała (dystonia), ruchy niekontrolowane (dyskineza), nienaturalnie szybkie, wolne lub nierównomierne bicie serca (arytmia).

STOSOWANIE PREPARATU Z JEDZENIEM I PICIEM – W TYM Z ALKOHOLEM

Brak informacji na temat związku stosowania leku Duodop z jedzeniem i piciem.

Niektórych leków nie powinno się łączyć z alkoholem, a w przypadku pewnej grupy substancji jest to wręcz zakazane - dowiedz się więcej.

CZY MOŻNA STOSOWAĆ DUODOPA W OKRESIE CIĄŻY I KARMIENIA PIERSIĄ?

Nie należy stosować leku Duodop, jeśli:
• pacjentka jest w ciąży lub planuje ciążę w czasie przyjmowania leku Duodopa, chyba że decyzja zostanie skonsultowana z lekarzem, który wyrazi na to zgodę
• pacjentka karmi piersią.

Przed zastosowaniem każdego leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty, jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią.

ULOTKA LEKU DUODOPA – SKUTKI UBOCZNE, INTERAKCJE, PRZECIWWSKAZANIA, DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE

CHARAKTERYSTYKA PRODUKTU LECZNICZEGO – DUODOPA CHPL – WŁAŚCIWOŚCI FARMAKOLOGICZNE, DANE KLINICZNE I FARMACEUTYCZNE

REZERWACJA LEKU W APTECE - DUODOPA CENA, REFUNDACJA

DUODOPA OPINIE PACJENTÓW O LEKU - FORUM O LEKACH, WYROBACH MEDYCZNYCH, SUPLEMENTACH DIETY I INNYCH PRODUKTACH Z POLSKICH APTEK

OCENA PACJENTÓW O LEKU:
12345678910
(2 ocen, średnia: 6,50 na 10)
Loading...

Podziel się własną opinią i pomóż innym pacjentom. Napisanie opinii nie wymaga rejestracji i logowania się. Komentarze wulgarne, obraźliwe, zawierające linki reklamowe, zawierające oferty sprzedaży lub kupna leku, będą sukcesywnie usuwane.

Please enter your comment!
Please enter your name here