Duodopa

Duodopa należy do grupy leków stosowanych w leczeniu choroby Parkinsona. Duodopa zawiera dwie substancje lecznicze w żelu: lewodopę i karbidopę (w postaci jednowodnej).

• Lewodopa jest przekształcana w organizmie w dopaminę. Dopomina występuje w mózgu i rdzeniu przedłużonym. Wspomaga przekazywanie impulsów pomiędzy komórkami nerwowymi. Za mała ilość dopaminy powoduje wystąpienie objawów choroby Parkinsona takich jak drżenie, uczucie sztywności, spowolnienie ruchowe i problemy z utrzymaniem równowagi.
• Leczenie lewodopą zwiększa ilość dopaminy w organizmie i zmniejsza te objawy.
• Karbidopa (w postaci jednowodnej) jest dodawana w celu zwiększenia działania lewodopy i zmniejszenia jej działań niepożądanych.

Jaki jest skład Duodopa, jakie substancje zawiera?

• Substancjami czynnymi leku są: lewodopa i karbidopa (w postaci jednowodnej).
1ml żelu zawiera 20 mg lewodopy i 5 mg karbidopy (w postaci jednowodnej).

• Ponadto lek zawiera karmelozę sodową i wodę oczyszczoną.

Zobacz listę produktów zawierających substancje: , .

Dawkowanie preparatu Duodopa – jak stosować ten lek?

Lek Duodopa należy stosować zawsze zgodnie z zaleceniami lekarza. W przypadku wątpliwości należy ponownie skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Jak podawać lek Duodopa
• Duodopa występuje w postaci żelu umieszczonego w plastikowej kasetce, która podłączana jest do pompy.
• Pompa podłączona jest do cewnika umieszczonego w jelicie cienkim.
• Pacjent otrzymuje małe dawki w sposób ciągły w czasie dnia. To sprawia, że poziom leku we krwi jest bardziej stały i działania niepożądane dotyczące ruchu są mniejsze.

Ile leku Duodopa podawać
• Lekarz decyduje o ilości podawanego leku Duodopa i o długości trwania leczenia
• Zwykle rano podawana jest przy pomocy pomp większa dawka (bolus) w celu szybkiego osiągnięcia właściwej ilości leku we krwi. Po tej dawce podawana jest stała dawka (dawka podtrzymująca).
• Jeśli jest to konieczne mogą być podawane dawki dodatkowe.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W przypadku przyjęcia większej niż zalecana dawki leku Duodopa należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub natychmiast udać się do szpitala. Należy zabrać ze sobą opakowanie leku. Mogą wystąpić następujące objawy: trudności z otwarciem oczu, niekontrolowany skurcz mięśni dotyczący oczu, głowy, szyi i ciała (dystonia), ruchy niekontrolowane (dyskineza), nienaturalnie szybkie, wolne lub nierównomierne bicie serca (arytmia).

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Duodopa – czy mogę spożywać alkohol?

Brak informacji na temat związku stosowania leku Duodop z jedzeniem i piciem.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Duodopa w okresie ciąży i karmienia piersią?

Nie należy stosować leku Duodop, jeśli:
• pacjentka jest w ciąży lub planuje ciążę w czasie przyjmowania leku Duodopa, chyba że decyzja zostanie skonsultowana z lekarzem, który wyrazi na to zgodę
• pacjentka karmi piersią.

Przed zastosowaniem każdego leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty, jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią.

Ulotka Duodopa – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Duodopa, 20 mg/ml + 5 mg/ml, żel dojelitowy (Levodopum + Carbidopum)

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Duodopa m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Duodopa, 20 mg/ml + 5 mg/ml, żel dojelitowy (Levodopum + Carbidopum)

Cena Duodopa i dostępność w najbliższej aptece

Dowiedz się ile kosztuje Duodopa i zarezerwuj w aptece w Twojej okolicy.

Dzięki narzędziu udostępnionemu przez portal ktomalek.pl, sprawdzisz czy preparat jest dostępny na receptę, czy bez recepty. Uzyskasz także informacje na temat poziomu refundacji także, czyli czy produkt leczniczy jest refundowany i w jakim zakresie - sprawdź cenę Duodopa oraz dostępność w najbliższej aptece.

Opinie o Duodopa - forum pacjentów

Stosujesz Duodopa? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

Dodaj komentarz