Parkador

Podmiot odpowiedzialnyOrion Corporation
Kod ATCN04BA02
ProceduraDCP
SubstancjaKarbidopa, Lewodopa

Źródła / bibliografia:

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Parkador?

Lek Parkador łagodzi objawy choroby Parkinsona u dorosłych. Choroba Parkinsona jest przewlekłą chorobą, w przebiegu której:
– ruchy pacjenta stają się powolne i chwiejne
– mięśnie stają się sztywne
– mogą wystąpić drgania lub drżenie mięśni

Nieleczona choroba Parkinsona może powodować trudności w wykonywaniu zwykłych, codziennych czynności.
Lek Parkador zawiera dwa różne leki zwane lewodopą i karbidopą.
Lewodopa jest przekształcana w mózgu do substancji zwanej „dopaminą”. Dopamina pomaga w łagodzeniu objawów choroby Parkinsona.
Karbidopa należy do grupy leków zwanych „inhibitorami dekarboksylazy aminokwasów aromatycznych”. Zwiększa ona skuteczność działania lewodopy poprzez spowolnienie jej rozkładu w organizmie.

Jaki jest skład Parkador, jakie substancje zawiera?

– Substancjami czynnymi leku są karbidopa i lewodopa. Każda tabletka zawiera karbidopę jednowodną w ilości odpowiadającej 12,5 mg lub 25 mg karbidopy oraz 50 mg lub 100 mg lewodopy.

– Pozostałe składniki to: karboksymetyloskrobia sodowa, magnezu stearynian, skrobia kukurydziana, mannitol, powidon K 30.

Dawkowanie preparatu Parkador – jak stosować ten lek?

Ten lek należy zawsze przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Wielkość zwykle stosowanej dawki może być różna i zostanie ona ustalona przez lekarza indywidualnie dla każdego pacjenta, w zależności od stopnia nasilenia choroby i odpowiedzi na leczenie. W okresie dostosowywania dawki pacjent powinien zwracać szczególną uwagę na takie objawy, jak ruchy mimowolne i, w razie ich wystąpienia, niezwłocznie poinformować o tym lekarza.
Lekarz, w razie potrzeby, dostosuje dawkę leku.

Lekarz może przepisać więcej niż jedną moc leku Parkador. Jeśli pacjent otrzymał lek Parkador o różnych mocach, powinien upewnić się, że przyjmuje właściwą tabletkę we właściwym czasie.

Jak przyjmować ten lek
– Lek należy przyjmować doustnie, połykając tabletkę.
– Chociaż lek może zacząć działać już po upływie jednej doby, w pełni skuteczne działanie uzyskuje się w ciągu siedmiu dni leczenia.
– Tabletkę należy przyjmować w regularnych odstępach czasu, zgodnie z zaleceniami lekarza.
– Nie należy zmieniać pory przyjmowania tabletek ani nie stosować innych leków na chorobę Parkinsona bez wcześniejszego porozumienia się z lekarzem.
– Należy starać się unikać przyjmowania tabletek z posiłkiem bogatym w białko.

Parkador, 25 mg + 100 mg: Tabletkę można podzielić na równe dawki.
Parkador, 12,5 mg + 50 mg: Linia podziału na tabletce służy jedynie do ułatwienia przełamania tabletki, jeśli pacjent ma trudności z połknięciem jej w całości.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W razie przyjęcia większej liczby tabletek niż zalecana przez lekarza lub przypadkowego przyjęcialeku przez dziecko, należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza lub udać się do szpitala, w celu uzyskania informacji na temat ryzyka i instrukcji, jakie działania należy podjąć.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Parkador – czy mogę spożywać alkohol?

Należy unikać przyjmowania leku Parkador z posiłkiem zawierającym białka (takim jak mięso, jajka, mleko, ser), ponieważ działanie leku Parkador może być zmniejszone.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Parkador w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Nie zaleca się stosowania leku Parkador w okresie ciąży lub u kobiet w wieku rozrodczym, które nie stosują skutecznych metod antykoncepcji, chyba, że korzyści z leczenia dla matki przewyższają możliwe ryzyko dla nienarodzonego dziecka.
Nie wolno przyjmować leku Parkador w okresie karmienia piersią.

Ulotka Parkador – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Parkador przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Parkador - 25 mg + 100 mg, Tabletki (Carbidopum + Levodopum)

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Parkador m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Parkador - 25 mg + 100 mg, Tabletki (Carbidopum + Levodopum)

Opinie o Parkador - forum pacjentów

Stosujesz Parkador? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź opinie pacjentów z ostatnich 12 miesięcy.

Dodaj komentarz