Parkador

Parkador to lek na receptę, który jest stosowany w leczeniu choroby Parkinsona u dorosłych. Składa się z karbidopy, inhibitora dekarboksylazy aminokwasów aromatycznych, oraz lewodopy, metabolicznego prekursora dopaminy. Dzięki temu skutecznie łagodzi wiele objawów choroby Parkinsona, takich jak sztywność mięśni, spowolnienie ruchowe, drżenie, trudności w połykaniu, ślinotok i niestabilność postawy.

Preparat zawiera substancję: ,

Wskazania / działanie

Lek Parkador łagodzi objawy choroby Parkinsona u dorosłych. Choroba Parkinsona jest przewlekłą chorobą, w przebiegu której:
– ruchy pacjenta stają się powolne i chwiejne
– mięśnie stają się sztywne
– mogą wystąpić drgania lub drżenie mięśni

Nieleczona choroba Parkinsona może powodować trudności w wykonywaniu zwykłych, codziennych czynności.
Lek Parkador zawiera dwa różne leki zwane lewodopą i karbidopą.
– Lewodopa jest przekształcana w mózgu do substancji zwanej „dopaminą”. Dopamina pomaga w łagodzeniu objawów choroby Parkinsona.
– Karbidopa należy do grupy leków zwanych „inhibitorami dekarboksylazy aminokwasów aromatycznych”. Zwiększa ona skuteczność działania lewodopy poprzez spowolnienie jej rozkładu w organizmie.

Skład

– Substancjami czynnymi leku są karbidopa i lewodopa. Każda tabletka zawiera karbidopę jednowodną w ilości odpowiadającej 12,5 mg lub 25 mg karbidopy oraz 50 mg lub 100 mg lewodopy.

– Pozostałe składniki to: karboksymetyloskrobia sodowa, magnezu stearynian, skrobia kukurydziana, mannitol, powidon K 30.

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Wielkość zwykle stosowanej dawki może być różna i zostanie ona ustalona przez lekarza indywidualnie dla każdego pacjenta, w zależności od stopnia nasilenia choroby i odpowiedzi na leczenie. W okresie dostosowywania dawki pacjent powinien zwracać szczególną uwagę na takie objawy, jak ruchy mimowolne i, w razie ich wystąpienia, niezwłocznie poinformować o tym lekarza.
Lekarz, w razie potrzeby, dostosuje dawkę leku.

Lekarz może przepisać więcej niż jedną moc leku Parkador. Jeśli pacjent otrzymał lek Parkador o różnych mocach, powinien upewnić się, że przyjmuje właściwą tabletkę we właściwym czasie.

Jak przyjmować ten lek
– Lek należy przyjmować doustnie, połykając tabletkę.
– Chociaż lek może zacząć działać już po upływie jednej doby, w pełni skuteczne działanie uzyskuje się w ciągu siedmiu dni leczenia.
– Tabletkę należy przyjmować w regularnych odstępach czasu, zgodnie z zaleceniami lekarza.
– Nie należy zmieniać pory przyjmowania tabletek ani nie stosować innych leków na chorobę Parkinsona bez wcześniejszego porozumienia się z lekarzem.
– Należy starać się unikać przyjmowania tabletek z posiłkiem bogatym w białko.

Parkador, 25 mg + 100 mg: Tabletkę można podzielić na równe dawki.
Parkador, 12,5 mg + 50 mg: Linia podziału na tabletce służy jedynie do ułatwienia przełamania tabletki, jeśli pacjent ma trudności z połknięciem jej w całości.

Przedawkowanie

W razie przyjęcia większej liczby tabletek niż zalecana przez lekarza lub przypadkowego przyjęcialeku przez dziecko, należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza lub udać się do szpitala, w celu uzyskania informacji na temat ryzyka i instrukcji, jakie działania należy podjąć.

Jedzenie i picie (alkohol)

Należy unikać przyjmowania leku Parkador z posiłkiem zawierającym białka (takim jak mięso, jajka, mleko, ser), ponieważ działanie leku Parkador może być zmniejszone.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Nie zaleca się stosowania leku Parkador w okresie ciąży lub u kobiet w wieku rozrodczym, które nie stosują skutecznych metod antykoncepcji, chyba, że korzyści z leczenia dla matki przewyższają możliwe ryzyko dla nienarodzonego dziecka.
Nie wolno przyjmować leku Parkador w okresie karmienia piersią.

Ulotka Parkador

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Parkador (forum)

Stosujesz Parkador? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Parkador. Podziel się doświadczeniami na forum.