Karbidopa
Opracowanie: Aleksandra Rutkowska – technik farmaceutyczny – nr dyplomu T/50033363/10
Karbidopa – lek stosowany w chorobie Parkinsona należący do inhibitorów dekarboskylazy aminokwasów aromatycznych. Karbidopę podaje się z lewodopą np. w stosunku 1:10, 1:4. Takie połączenie zapobiega metabolizmowi lewodopy do dopaminy, dzięki czemu zwiększa się jej ilość docierająca do mózgu. Pozwala ono również na zastosowanie mniejszej dawki lewodopy co wpływa na wystąpienie mniejszej ilości działań niepożądanych oraz mniejszego ich nasilenia. Wskazaniem do stosowania leku jest leczenie choroby Parkinsona i/lub zespołu Parkinsona objawiającym się spowolnieniem ruchowym, sztywnością mięśni, brakiem stabilności postawy, drżeniem, utrudnionym połykaniem i ślinotokiem.
Karbidopa w połączeniu z lewodopą dostępna jest w postaci tabletek oraz tabletek o zmodyfikowanym uwalnianiu. Dokładną dawkę i częstość podawania ustala się indywidualnie do potrzeb pacjenta.
Możliwe działania niepożądane: Najczęstsze skutki uboczne po zastosowaniu karbidopy z lewodopą to pląsawica, dyskinezy (niezależne ruchy kończyn lub całego ciała), jadłowstręt, nudności, wymioty, gorzki posmak w jamie ustnej, suchość błony śluzowej jamy ustnej, splątanie, senność, zmęczenie, bezsenność, otępienie, kołatanie serca, niedociśnienie, omdlenia.