Konsultacja merytoryczna:

Dopamar

Lek Dopamar stosuje się w leczeniu choroby Parkinsona. U pacjentów, u których występują nagłe, niekontrolowane ruchy lek skraca czas „off” (nagła sztywność mięśni, która może się utrzymywać przez kilka minut lub nawet godzin) podczas leczenia samą lewodopą lub tabletkami lewodopy z inhibitorem dekarboksylazy dopy (np. z karbidopą) o natychmiastowym uwalnianiu.

Dopamar należy do grupy leków stosowanych w leczeniu choroby Parkinsona.

Objawy tej choroby są prawdopodobnie spowodowane niedoborem dopaminy – substancji, która w normalnych warunkach jest wytwarzana w mózgu. Dopamina bierze udział w kontrolowaniu ruchów mięśni. Jej niedobór powoduje zaburzenia ruchów mięśni. Lewodopa wyrównuje brak dopaminy, natomiast karbidopa sprawia, że odpowiednia ilość lewodopy dociera do mózgu.

Jaki jest skład Dopamar, jakie substancje zawiera?

Substancjami czynnymi leku Dopamar są lewodopa i karbidopa.
Jedna tabletka leku Dopamar zawiera 200 mg lewodopy i 50 mg karbidopy (w postaci karbidopy jednowodnej).

Inne składniki leku (substancje pomocnicze), to: hypromeloza (2,5-3,5 cP), hypromeloza (40-60 cP), hypromeloza (5,2-7,0 cP), krzemionka koloidalna bezwodna, kwas fumarowy, sodu stearylofumaran, makrogol 6000, żółcień chinolinowa (E104), żelaza tlenek żółty i czerwony (E172), tytanu dwutlenek (E171).

Zobacz listę produktów zawierających substancje: , .

Dawkowanie preparatu Dopamar – jak stosować ten lek?

Dorośli i osoby w podeszłym wieku
Lekarz przepisał odpowiednią dawkę leku Dopamar, którą pacjent powinien zażywać.

Na ogół stosuje się następujące dawki:

Jeśli pacjent nigdy nie był leczony lewodopą:
Dawka początkowa
1 tabletka leku Dopamar dwa razy na dobę.

Maksymalna dawka początkowa
3 tabletki leku Dopamar na dobę (600 mg lewodopy na dobę).

Dawki leku należy przyjmować w odstępach co najmniej 6 godzin.

Zmiana standardowych tabletek złożonego leku lewodopy z karbidopą na tabletki typu retard:
Zmiana leku powinna być przeprowadzana stopniowo i pod kontrolą lekarza.

Jeśli pacjent jest obecnie leczony samą lewodopą
Leczenie lewodopą należy przerwać co najmniej 12 godzin przed rozpoczęciem stosowania leku Dopamar.
Dawka początkowa u pacjentów z łagodną do umiarkowanie ciężkiej chorobą Parkinsona:
1 tabletka leku Dopamar dwa razy na dobę.

Dawka podtrzymująca
Lekarz będzie regularnie kontrolował stan pacjenta i w razie konieczności dostosuje dawkę.
Należy zachować odstęp co najmniej 3 dni między kolejnymi zmianami dawki.
Tabletki należy połykać w całości, popijając wodą. Można je zażywać niezależnie od posiłków.
Tabletek nie wolno przełamywać ani żuć.

W przypadku wrażenia, że działanie leku Dopamar jest za silne lub za słabe, należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Dzieci i młodzież (w wieku poniżej 18 lat)
Nie zaleca się stosowania leku Dopamar u pacjentów w wieku poniżej 18 lat (patrz punkt „Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując lek Dopamar”).

Czas trwania leczenia
Lekarz ustala, jak długo należy stosować lek Dopamar. Nie należy przerywać leczenia przed czasem, ponieważ może to spowodować nawrót objawów.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W przypadku zażycia większej niż zalecana dawki leku Dopamar należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Objawy przedawkowania mogą obejmować skurcz mięśnia okrężnego oka.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Dopamar – czy mogę spożywać alkohol?

Działanie lewodopy u pacjentów stosujących dietę z dużą zawartością białka może być niekiedy
słabsze.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Dopamar w okresie ciąży i karmienia piersią?

Przed zastosowaniem każdego leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.

 Każda kobieta w wieku rozrodczym przyjmująca lek Dopamar musi stosować skuteczną antykoncepcję.
 Brak wystarczających informacji dotyczących stosowania leku Dopamar u kobiet w ciąży. W doświadczeniach na zwierzętach wykazano szkodliwe działanie leku.
 Pacjentki w ciąży lub planujące zajście w ciążę nie powinny przyjmować leku Dopamar.
 Lewodopa przenika do mleka kobiecego. Z tego względu nie wolno karmić piersią podczas leczenia lekiem Dopamar.

Ulotka Dopamar – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Dopamar 200 mg + 50 mg, tabletki o przedłużonym uwalnianiu (Levodopum+Carbidopum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 38 razy

Rozmiar plku 26.48 KB

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Dopamar m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Dopamar 200 mg + 50 mg, tabletki o przedłużonym uwalnianiu (Levodopum+Carbidopum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 19 razy

Rozmiar plku 278.68 KB

Cena - ile kosztuje Dopamar?

Cena Dopamar i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Dopamar.

Opinie, forum - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Dopamar? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

Dodaj komentarz

BL Market - Kupuj produkty w zaufanej aptece

Filters Sort results
Reset Apply

Zastosowanie Jowae koncentrat przeciwzmarszczkowy detox 2018 (Opakowanie: 30 ml)Jowae koncentrat przeciwzmarszczkowy detox 2018 (Opakowanie: 30 ml) to odżywcze serum do stosowania na noc. Przywraca skórze młodzieńczy wygląd, nawilża i wygładza. Przeznaczony jest do wszystkich rodzajów skóry. Może być stosowany również przez osoby o wrażliwej cerze. Kosmetyk nie jest komedogenny – nie blokuje porów skóry.
Efekt działania Jowae koncentrat przeciwzmarszczkowy…

92.87 

Zastosowanie Biovital Trawienie (Opakowanie: 1 l)Biovital Trawienie (Opakowanie: 1 l) to suplement diety będący połączeniem bioaktywnych ekstraktów roślinnych, które wspierają działanie układu pokarmowego, wspomagają trawienie, funkcjonowanie układu moczowego oraz wątroby, żołądka, jelit i nerek. Kompleksowo dotlenia i odżywia organizm oraz wspomaga jego funkcjonowanie.Efekt działania Biovital Trawienie (Opakowanie: 1 l)Produkt jest przeznaczony dla osób dorosłych i…

27.80 

Zastosowanie La Roche Posay Hydreane BB Krem do skóry wrażliwej ciemny (Opakowanie: 40 ml)La Roche Posay Hydreane BB Krem do skóry wrażliwej ciemny (Opakowanie: 40 ml) o kremowej konsystencji kierowany jest do osób o wrażliwej skórze wymagającej specjalnej pielęgnacji. Po nałożeniu kremu zawarte w niej naturalne pigmenty natychmiast wchłaniają się w skórę twarzy dostosowując się do jej…

88.99 

IbuTeva Max (Opakowanie: 24 ) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl.

10.64 

Zastosowanie La Roche Posay Lipikar Syndet Ap+ oczyszczący żel w kremie (Opakowanie: 400 ml)La Roche Posay Lipikar Syndet Ap+ oczyszczący żel w kremie (Opakowanie: 400 ml) to produkt do stosowania pod prysznicem, w celu mycia i pielęgnacji skóry całego ciała. Zalecany zwłaszcza w przypadku skóry podatnej na wysuszanie i wrażliwej na podrażnienia, a także w przypadku częstego, bądź…

74.99 

Szukasz innego produktu? Sprawdź w BL Market.

Popularne wyszukiwania w 2022 roku:

polprazol, ozempic odchudzanie, saxenda opinie, mysimba opiniewelbox, neurovit opinie, dorminox opinie, pitamet, structum opinie, pramolan opinie, trittico opinie, aklief