Konsultacja merytoryczna:

Nakom

Nakom jest stosowany w leczeniu objawów choroby Parkinsona i zespołu Parkinsona. Choroba Parkinsona to przewlekłe schorzenie charakteryzujące się powolnymi i nieskoordynowanymi ruchami, sztywnością mięśni i ich drżeniem. Nieleczona choroba Parkinsona może powodować trudności w wykonywaniu codziennych czynności.

Objawy choroby Parkinsona spowodowane są przez brak dopaminy (substancji chemicznej naturalnie występującej w organizmie), która wytwarzana jest przez niektóre komórki mózgu. Dopamina jest przekaźnikiem informacji w obszarach mózgu odpowiedzialnych za kontrolę ruchów mięśni. Trudności w poruszaniu się są wynikiem zbyt małej produkcji dopaminy.

Tabletki Nakom zawierają połączenie dwóch substancji czynnych: lewodopy (prekursora dopaminy) i karbidopy (inhibitora dekarboksylazy aminokwasów aromatycznych).

Lewodopa wyrównuje brak dopaminy, a karbidopa sprawia, że odpowiednia ilość lewodopy dociera do mózgu. U wielu pacjentów zmniejsza to nasilenie objawów choroby Parkinsona.

Jaki jest skład Nakom, jakie substancje zawiera?

Substancjami czynnymi są lewodopa i karbidopa. 1 tabletka Nakom zawiera 250 mg lewodopy i 25 mg karbidopy w postaci karbidopy jednowodnej.

Pozostałe składniki to: skrobia kukurydziana, skrobia żelatynizowana, magnezu stearynian, indygotyna (E 132), celuloza mikrokrystaliczna.

Zobacz listę produktów zawierających substancje: , .

Dawkowanie preparatu Nakom – jak stosować ten lek?

Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Zalecenia ogólne
Lekarz przepisał odpowiednią dawkę leku Nakom, którą należy stosować. Na ogół stosuje się następujące dawki:

Dawka początkowa:
Pacjenci nieleczeni wcześniej lewodopą
½ tabletki leku Nakom jeden lub dwa razy na dobę.
Lekarz może zwiększać tę dawkę codziennie lub co drugi dzień o ½ tabletki, zależnie od indywidualnych potrzeb pacjenta.

Zmiana dotychczas stosowanego preparatu lewodopy na lek Nakom
Jeśli pacjent obecnie przyjmuje samą lewodopę, lekarz zaleci jej odstawienie co najmniej 12 godzin przed rozpoczęciem stosowania leku Nakom (24 godziny w przypadku stosowania lewodopy o przedłużonym uwalnianiu).

Zmianę leku należy przeprowadzić stopniowo i wyłącznie pod kontrolą lekarza.

Jeśli pacjent przyjmował dotychczas mniej niż 1500 mg lewodopy na dobę
Leczenie należy rozpocząć od leku Nakom mite (100 mg + 25 mg).
Początkowa dawka: 1 tabletka trzy lub cztery razy na dobę, w zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta.

Jeśli pacjent przyjmował więcej niż 1500 mg lewodopy na dobę
1 tabletka leku Nakom (250 mg + 25 mg) trzy lub cztery razy na dobę, w zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta.

Leczenie podtrzymujące
Lekarz ustali dawkowanie indywidualnie dla każdego pacjenta i dostosuje je do pożądanej reakcji na leczenie.

Zalecana dawka maksymalna
8 tabletek preparatu Nakom na dobę (2 g lewodopy i 200 mg karbidopy), co u pacjenta o masie ciała 70 kg stanowi około 3 mg/kg karbidopy i 30 mg/kg lewodopy.

Po kilku miesiącach lub latach od rozpoczęcia leczenia obserwowano spowolnienie ruchowe (,,okresy on-off”), związane prawdopodobnie z postępem choroby.

Lekarz może dostosować dawkę leku i odstępy między kolejnymi dawkami.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W razie zażycia zbyt wielu tabletek należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub najbliższym szpitalem.

U niektórych pacjentów wczesnym sygnałem zastosowania zbyt dużej dawki może być kurcz powiek.

W przypadku znacznego przedawkowania leku Nakom postępowanie jest w zasadzie takie samo, jak w przypadku przedawkowania lewodopy, z tym, że pirydoksyna nie odwraca efektów działania leku Nakom.

Czynność serca pacjenta należy kontrolować za pomocą elektrokardiografu i starannie obserwować w celu wykrycia ewentualnych zaburzeń rytmu serca. W razie potrzeby należy wdrożyć odpowiednie leczenie przeciwarytmiczne. Należy brać pod uwagę, że pacjent może jednocześnie z preparatem Nakom przyjmować także inne leki. Znaczenie dializy w leczeniu przedawkowania nie jest znane.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Nakom – czy mogę spożywać alkohol?

Działanie lewodopy u pacjentów stosujących dietę z dużą zawartością białka może być niekiedy słabsze.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Nakom w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza przed zastosowaniem tego leku.

Ciąża
Lekarz podejmie decyzję o kontynuowaniu bądź przerwaniu leczenia, biorąc pod uwagę korzyści z przyjmowania leku dla zdrowia matki wobec ryzyka związanego z przyjmowaniem leku dla dziecka. Każda pacjentka w wieku rozrodczym przyjmująca lek Nakom powinna stosować skuteczną antykoncepcję. Nie zaleca się stosowania leku Nakom u kobiet w ciąży.

Karmienie piersią
Jeśli pacjentka karmi piersią, lekarz zadecyduje, czy powinna kontynuować stosowanie leku Nakom, biorąc pod uwagę znaczenie leczenia dla jej zdrowia.

Ulotka Nakom – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Nakom, 250 mg + 25 mg, tabletki (Levodopum + Carbidopum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 39 razy

Rozmiar plku 291.39 KB

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Nakom m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Nakom, 250 mg + 25 mg, tabletki (Levodopum + Carbidopum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 45 razy

Rozmiar plku 288.84 KB

Cena - ile kosztuje Nakom?

Cena Nakom i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Nakom.

Opinie, forum - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Nakom? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

Dodaj komentarz

BL Market - Kupuj produkty w zaufanej aptece

Filters Sort results
Reset Apply

Zastosowanie Taninal tabletki (Opakowanie: 20 )Taninal tabletki (Opakowanie: 20 ) to produkt leczniczy wskazany do stosowania przy biegunkach i stanach zatrucia pokarmowego. Wspiera regenerację kosmków jelitowych. Skuteczność działania bazuje na długoletnim doświadczeniu w stosowaniu. Preparat może być stosowany u dorosłych i dzieci od 4. roku życia.
Efekt działania Taninal tabletki (Opakowanie: 20 )Taninal tabletki (Opakowanie: 20 ) zawiera kwas taninowy i albuminę. Ma działanie ściągające i ochronne…

9.99 

Zastosowanie Loma Vital żelazo+cynk płyn (Opakowanie: 1 )Loma Vital żelazo+cynk płyn (Opakowanie: 1 ) to supplement diety przeznaczony dla osób chcących uzupełnić dietę w takie składniki odżywcze jak witaminy z grupy B, kwas askorbinowy oraz cynk i żelazo. Forma płynu do spożycia ułatwia stosowanie również u dzieci. Żelazo pełni podstawową funkcję w tworzeniu czerwonych krwinek, a cynk jest niezbę…

44.43 

Zastosowanie Clotidal krem dopochwowy + aplikator (Opakowanie: 1 )Clotidal krem dopochwowy + aplikator (Opakowanie: 1 ) to produkt leczniczy o właściwościach grzybobójczych do stosowania na skórę i błony śluzowe. Może być używany w przypadku infekcji okolic zewnętrznych narządów płciowych, stóp lub rąk. Maść ma szerokie spektrum działania.
Efekt działania Clotidal krem dopochwowy + aplikator (Opakowanie: 1 )Clotidal krem dopochwowy + aplikator (Opakowanie: 1 )…

17.35 

Zastosowanie Vichy Ideal Soleil Spray przeciwsłoneczny z kwasem hialuronowym SPF 30 (Opakowanie: 200 ml)Vichy Ideal Soleil Spray przeciwsłoneczny z kwasem hialuronowym SPF 30 (Opakowanie: 200 ml) to ultralekki spray do opalania z hialuronianem i filtrem SPF 30.
Dzięki swej delikatnej konsystencji zapewnia maksymalny efekt odświeżający.
Posiada bardzo przyjemny zapach.
Natychmiastowo się wchłania, nadaje się zarówno do pielęgnacji ciała jak i twarzy.

SkładAQUA / WATER…

86.99 

Zastosowanie Naproxen Emo żel (Opakowanie: 100 g)Naproxen Emo żel (Opakowanie: 100 g) to lek o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym w formie żelu zawierający w składzie naproksen, który może być pomocny przy bólach mięśniowych i stawowych.
Lek może być stosowany także przez osoby doświadczające choroby zwyrodnieniowej stawów.
Efekt działania Naproxen Emo żel (Opakowanie: 100 g)Stosowanie żelu wykazuje dział…

16.51 

Szukasz innego produktu? Sprawdź w BL Market.

Popularne wyszukiwania w 2022 roku:

polprazol, ozempic odchudzanie, saxenda opinie, mysimba opiniewelbox, neurovit opinie, dorminox opinie, pitamet, structum opinie, pramolan opinie, trittico opinie, aklief