Numient

Podmiot odpowiedzialny
Kod ATC
Procedura
SubstancjaKarbidopa, Lewodopa

Źródła / bibliografia:

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Numient?

Numient zawiera dwa różne leki, lewodopę i karbidopę, w jednej kapsułce twardej.
lewodopa ulega w mózgu przekształceniu w substancję zwaną „dopaminą”. Dopamina pomaga łagodzić objawy choroby Parkinsona.
karbidopa należy do grupy leków zwanych „inhibitorami dekarboksylazy aminokwasów aromatycznych”. Zwiększa ona skuteczność działania lewodopy poprzez spowalnianie jej rozpadu w organizmie.

Lek Numient stosuje się w łagodzeniu objawów choroby Parkinsona u osób dorosłych.

Jaki jest skład Numient, jakie substancje zawiera?

Substancjami czynnymi leku Numient są lewodopa i karbidopa

Każda kapsułka 95 mg/23,75 mg o zmodyfikowanym uwalnianiu, twarda zawiera 95 mg lewodopy i 23,75 mg karbidopy (jednowodnej)
Każda kapsułka 145 mg/36,25 mgo zmodyfikowanym uwalnianiu, twarda zawiera 145 mg lewodopy i 36,25 mg karbidopy (jednowodnej)
Każda kapsułka 195 mg/48,75 mgo zmodyfikowanym uwalnianiu, twarda zawiera 195 mg lewodopy i 48,75 mg karbidopy (jednowodnej)
Każda kapsułka 245 mg/61,25 mgo zmodyfikowanym uwalnianiu, twarda zawiera 245 mg lewodopy i 61,25 mg karbidopy (jednowodnej)

Pozostałe składniki to celuloza mikrokrystaliczna, mannitol, kwas winowy, etyloceluloza, hypromeloza, karboksymetyloskrobia sodowa, laurylosiarczan sodu, powidon, talk, kwas metakrylowy – kopolimery metakrylanu metylu (1:1), kwas metakrylowy – kopolimery metakrylanu metylu (1:2), cytrynian trietylowy, kroskarmeloza sodowa i stearynian magnezu.

Składniki otoczki kapsułki twardej to lak indygotyny (E132), żelaza tlenek żółty (E172), tytanu dwutlenek (E171) i żelatyna.

Składniki tuszu to niebieski tusz SB-6018, szelak (E904), glikol propylenowy i lak indygotyny (E132).

Dawkowanie preparatu Numient – jak stosować ten lek?

– Ten lek należy zawsze przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
– Lekarz zaleci, ile kapsułek leku Numient należy przyjmować każdego dnia.
– Jeśli pacjent nigdy wcześniej nie przyjmował lewodopy, najczęściej stosowaną dawką początkową leku Numient jest jedna kapsułka 95 mg przyjmowana trzy razy na dobę przez trzy dni. W zależności od reakcji organizmu na leczenie, lekarz może zalecić większą dawkę od czwartego dnia leczenia.
– Jeśli pacjent przyjmował wcześniej lewodopę, lekarz ustali odpowiednią dawkę początkową w zależności od aktualnie stosowanej dawki lewodopy.
– Lek Numient należy przyjmować co około 6 godzin, nie częściej niż 5 razy na dobę.
– Lek należy przyjmować doustnie, popijając szklanką wody. Kapsułki należy połykać w całości. Kapsułek nie należy łamać, kruszyć ani rozgryzać.
– Ewentualnie, jeżeli pacjent ma trudności z przełykaniem kapsułki, można ostrożnie ją otworzyć, wysypać całą zawartość na niewielką ilość (np. 2 łyżki stołowe) miękkiego produktu spożywczego, takiego jak mus jabłkowy, jogurt lub pudding, i tak podać lek. Nie należy podgrzewać mieszaniny leku z jedzeniem ani wysypywać zawartości kapsułki na gorące jedzenie. Mieszaninę leku z pokarmem należy połknąć w całości natychmiast po przyrządzeniu, bez przeżuwania. Nie należy jej przechowywać do wykorzystania później.
– Kapsułki należy przyjmować w regularnych odstępach czasu, zgodnie z zaleceniami lekarza.
– Nie należy zmieniać pory przyjmowania kapsułek ani żadnych innych leków na chorobę Parkinsona bez konsultacji z lekarzem. Nie należy przyjmować kapsułek leku Numient częściej niż co 4 godziny.
– Lek Numient można przyjmować z pokarmem lub bez pokarmu. Należy unikać przyjmowania kapsułek z posiłkiem wysokotłuszczowym lub wysokobiałkowym, ponieważ spowoduje to opóźnienie czasu działania leku.
– W razie przekonania, że działanie leku Numient jest za silne lub za słabe, lub w przypadku wystąpienia działań niepożądanych, należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
– W zależności od reakcji organizmu na leczenie lekarz może zalecić większą lub mniejszą dawkę lub zmienić częstość dawkowania.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W razie zastosowania większej niż zalecana dawki leku Numient (lub jeżeli ktoś inny przypadkowo połknie kapsułkę leku Numient), należy natychmiast zasięgnąć porady lekarza lub farmaceuty. Po przedawkowaniu pacjent może czuć się zdezorientowany lub pobudzony i może mieć wolniejsze lub szybsze niż zwykle tętno.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Numient – czy mogę spożywać alkohol?

Spożycie wysokokalorycznego posiłku zawierającego dużą ilość tłuszczu opóźnia wchłanianie lewodopy o dwie godziny. Dieta zawierająca zbyt dużo białka (mięsa, jajek, mleka, serów) może osłabiać działanie leku Numient. Należy unikać przyjmowania kapsułek jednocześnie z wysokotłuszczowym lub wysokobiałkowym posiłkiem.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Numient w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Lek Numient nie jest zalecany w czasie ciąży i u kobiet w wieku rozrodczym, które nie stosują antykoncepcji. Lekarz może jednak zdecydować o przepisaniu pacjentce leku Numient, jeżeli oczekiwane korzyści z leczenia przewyższają ryzyko dla nienarodzonego dziecka.

Podczas leczenia lekiem Numient kobiety nie powinny karmić piersią.

Ulotka Numient – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna, aktualna ulotka leku Numient przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij aktualną charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat leku Numient m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Dostępność Numient w najbliższej aptece

Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.

Opinie o Numient - forum pacjentów

Stosujesz Numient? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków.

Dodaj komentarz