Kwetaplex

Ostatnia aktualizacja: 26-09-2024

Podmiot odpowiedzialnyAdamed Pharma S.A.
Kod ATCN05AH04
ProceduraDCP
SubstancjaKwetiapina

Jakie są wskazania? Na co stosowany jest Kwetaplex?

Kwetaplex zawiera substancję czynną zwaną kwetiapiną. Należy ona do grupy leków zwanych lekami przeciwpsychotycznymi. Leki te stosowane są w leczeniu chorób, które mogą powodować objawy takie, jak:

• słyszenie niezrozumiałych głosów, widzenie nierzeczywistych obrazów, przyjmowanie za prawdziwe rzeczy, których nie ma, lub uczucie niezwykłej podejrzliwości, niepokoju, zagubienia, winy, napięcia lub depresji;
• bardzo silne uczucie pobudzenia, podniecenia, wzburzenia, entuzjazmu lub nadreaktywności, czy też zmniejszenie umiejętności krytycznej oceny, w tym uczucie agresji lub zachowania destrukcyjne bądź agresywne;
• bardzo silne uczucie smutku, depresji, poczucie winy, uczucie braku energii, utrata apetytu i (lub) trudności w zasypianiu.

Lekarz może zalecić dalsze stosowanie leku Kwetaplex, nawet jeśli stan pacjenta ulegnie poprawie.

Jaki jest skład Kwetaplex, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest kwetiapina.
Każda tabletka 25 mg zawiera 25 mg kwetiapiny (w postaci fumaranu kwetiapiny).
Każda tabletka 100 mg zawiera 100 mg kwetiapiny (w postaci fumaranu kwetiapiny).
Każda tabletka 150 mg zawiera 150 mg kwetiapiny (w postaci fumaranu kwetiapiny).
Każda tabletka 200 mg zawiera 200 mg kwetiapiny (w postaci fumaranu kwetiapiny).
Każda tabletka 300 mg zawiera 300 mg kwetiapiny (w postaci fumaranu kwetiapiny).
Pakiet początkowy na 4 dni zawiera 6 tabletek kwetiapiny (w postaci fumaranu kwetiapiny) po 25 mg, 3 tabletki po 100mg oraz 1 tabletkę 200mg.

Ponadto lek zawiera:

Rdzeń tabletki:
Hypromeloza 2910
Wapnia wodorofosforan dwuwodny
Laktoza jednowodna
Skrobia kukurydziana
Karboksymetyloskrobia sodowa (typ A)
Magnezu stearynian
Celuloza mikrokrystaliczna pH 102
Talk
Krzemionka koloidalna bezwodna

Otoczka tabletki:
25 mg:
Opadry Pink 02B34304:
Żelaza tlenek czerwony (E172)
Żelaza tlenek żółty (E 172)
Hypromeloza
Tytanu dwutlenek (E171),
Makrogol 400,
Żółcień pomarańczowa (E110)

100 mg:
Opadry Yellow 02B32696:
Żelaza tlenek żółty (E 172)
Hypromeloza 2910
Tytanu dwutlenek (E171)
Makrogol 400

150 mg:
Opadry Yellow 02B32696:
Żelaza tlenek żółty (E 172)
Hypromeloza
Tytanu dwutlenek (E171)
Makrogol 400

Opadry White 20A28735:
Hydroksypropyloceluloza
Hypromeloza
Tytanu dwutlenek (E171)
Talk

200 mg i 300 mg:
Opadry White 20A28735:
Hydroksypropyloceluloza
Hypromeloza
Tytanu dwutlenek (E171)
Talk

Dawkowanie preparatu Kwetaplex – jak stosować ten lek?

Kwetaplex należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości, należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. Lekarz prowadzący określi dawkę początkową.
Dawka podtrzymująca (dzienna dawka) zależy od objawów i potrzeb pacjenta, ale najczęściej stosowana dawka leku mieści się w zakresie od 150 mg do 800 mg.

• Lek należy przyjmować raz na dobę, wieczorem, lub dwa razy na dobę, w zależności od choroby pacjenta,
• Tabletki należy połykać w całości, popijając wodą,
• Tabletki można przyjmować z pokarmem lub bez pokarmu,
• Nie należy popijać leku Kwetaplex sokiem grejpfrutowym. Może to wpływać na sposób działania leku,
• Nie należy przerywać zażywania tabletek nawet wówczas, gdy następuje poprawa, o ile lekarz nie zdecyduje inaczej.

Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby
Lekarz może zalecić zmianę dawki leku u pacjenta z zaburzeniami czynności wątroby.

Pacjenci w podeszłym wieku
Lekarz może zalecić zmianę dawki leku u pacjenta w podeszłym wieku.

Stosowanie u dzieci i młodzieży
Kwetaplex nie powinien być stosowany u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W razie zastosowania większej niż zalecana dawki leku Kwetaplex mogą wystąpić senność, zawroty głowy i nieprawidłowe bicie serca. Należy natychmiast udać się do lekarza lub najbliższego szpitala. Należy zabrać lek Kwetaplex ze sobą.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Kwetaplex – czy mogę spożywać alkohol?

• Kwetaplex można stosować z pokarmem lub bez pokarmu.
• Podczas stosowania leku Kwetaplex należy unikać picia napojów alkoholowych. Jednoczesne stosowanie leku Kwetaplex i alkoholu może powodować senność.
• Leku Kwetaplex nie należy popijać sokiem grejpfrutowym. Może to wpływać na sposób działania leku.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Kwetaplex w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeżeli kobieta zamierza zajść w ciążę, jest w ciąży lub karmi piersią, powinna poinformować o tym lekarza przed zastosowaniem leku Kwetaplex. Leku Kwetaplex nie należy stosować w okresie ciąży, chyba, że lekarz zaleci inaczej. Kwetiapiny nie należy stosować w okresie karmienia piersią.

U noworodków, których matki stosowały lek Kwetaplex w ostatnim trymestrze (ostatnie 3 miesiące ciąży) mogą wystąpić następujące objawy: drżenie, sztywność mięśni i (lub) osłabienie, senność, pobudzenie, trudności z oddychaniem oraz trudności związane z karmieniem. W razie zaobserwowania takich objawów u własnego dziecka, należy skontaktować się z lekarzem.

Ulotka Kwetaplex – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Kwetaplex - 200 mg, Tabletki powlekane (Quetiapinum)

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Kwetaplex - 200 mg, Tabletki powlekane (Quetiapinum)

Źródła / bibliografia:

  • RPL Rejestr Produktów Leczniczych - RPL (ezdrowie.gov.pl)

Dostępność leku w najbliższej aptece

Dzięki tej funkcjonalności możesz znaleźć, zarezerwować leki i odebrać w najbliższej aptece.

Opinie pacjentów - forum, efekty terapii, realne skutki uboczne

Uwaga: Nie można mieć pewności, czy osoba komentująca rzeczywiście zakupiła lub używała danego produktu. Czasami firmy zlecają publikację anonimowych opinii, aby poprawić wizerunek swoich produktów lub zaszkodzić konkurencji. Dlatego zalecamy opieranie się głównie na wiedzy i poradach farmaceutów.

Subskrypcja powiadomień

Chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych opiniach dotyczących tego leku?

4 komentarze do “Kwetaplex”

  1. Lek całkowicie odmienił moje życie. Dzięki systematycznemu stosowaniu udało mi się pokonać uporczywe lęki i stany napięcia, które wcześniej znacząco utrudniały mi codzienne funkcjonowanie. Najbardziej doceniam fakt, że w końcu mogę się wysypiać – spokojny, ośmiogodzinny sen to coś, o czym wcześniej mogłam tylko marzyć. Teraz budzę się rano wypoczęta, pełna energii i gotowa do działania. Zauważyłam też znaczną poprawę w radzeniu sobie ze stresem w ciągu dnia. Efekty działania leku są naprawdę satysfakcjonujące i stabilne.

    Odpowiedz
  2. Dzięki terapii lekiem Kwetaplex udało mi się przezwyciężyć bardzo trudny okres w moim życiu związany ze stalkingiem. Przed rozpoczęciem leczenia zmagałam się z silnymi stanami lękowymi i myślami samobójczymi, które znacząco utrudniały moje codzienne funkcjonowanie. Po rozpoczęciu przyjmowania leku zaobserwowałam wyraźną poprawę samopoczucia psychicznego – odzyskałam spokój i dystans do sytuacji, a stany lękowe ustąpiły. Co więcej, terapia pomogła mi wypracować zdrowsze mechanizmy radzenia sobie ze stresem, dzięki czemu zrezygnowałam z sięgania po alkohol jako sposób na redukcję napięcia. Po roku stosowania leku jestem w znacznie lepszej kondycji psychicznej i potrafię skutecznie reagować na sytuacje stresowe.

    Odpowiedz
  3. Muszę podzielić się swoimi niepokojącymi doświadczeniami związanymi z tym lekiem. Wystąpiły u mnie poważne skutki uboczne: znaczące duszności, silne otępienie i senność. Dodatkowo pojawiły się wymioty z pianą oraz drgawki. Wcześniej przyjmowałam dawkę 200 XR, po której wystąpiła żółtaczka. Martwią mnie również problemy ze wzrokiem oraz zatrzymywanie wody w organizmie. Te objawy są bardzo niepokojące i wymagają natychmiastowej konsultacji z lekarzem prowadzącym.

    Odpowiedz
  4. Chciałbym podzielić się swoimi obserwacjami dotyczącymi leku Kwetaplex, szczególnie w kontekście jego działania uspokajającego i nasennego. W moim przypadku preparat wykazuje niezwykle silne działanie sedatywne – już pół tabletki przyjętej o godzinie 22:00 powodowało, że następnego dnia do godziny 11:00-12:00 odczuwałem znaczną senność i dezorientację. Niewątpliwą zaletą jest skuteczność w zwalczaniu bezsenności – sen jest bardzo głęboki, nawet przy znacznym hałasie z otoczenia. Jeśli chodzi o działanie przeciwdepresyjne, efekty są zmienne – początkowo, gdy występuje silna sedacja, lek wydaje się skuteczny, jednak z czasem jego efektywność może się zmniejszać. Po dwóch miesiącach stosowania dawki 25 mg byłem zmuszony przerwać terapię ze względu na znaczące utrudnienia w codziennym funkcjonowaniu. Warto zaznaczyć, że tak intensywna reakcja na lek występuje tylko u niektórych pacjentów, dlatego zalecam szczególną ostrożność na początku terapii i ścisłą konsultację z lekarzem prowadzącym.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz