VORTA

CO TO JEST I JAK DZIAŁA VORTA? – OPIS I WSKAZANIA

Lek Vorta należy do grupy leków zwanych lekami przeciwpsychotycznymi. Są to leki łagodzące objawy niektórych chorób psychicznych, takie jak:
• omamy (tj. słyszenie nieistniejących głosów), dziwne i przerażające myśli, zmiany w zachowaniu oraz poczucie osamotnienia i zagubienia. Objawy te określane są także jako schizofrenia.
• zmiany nastroju objawiające się uczuciem nadmiernego pobudzenia lub podekscytowania. Osoby w tym stanie mogą zauważyć u siebie mniejszą potrzebę snu niż zwykle, większą rozmowność, gonitwę myśli i pomysłów. Mogą również odczuwać większą niż zwykle drażliwość. Objawy te określane są także jako mania, która towarzyszy chorobie dwubiegunowej.
• zmiany nastroju objawiające się uczuciem ciągłego smutku. Osoby w tym stanie mogą zauważyć u siebie zmiany depresyjne, poczucie winy, brak energii, utratę apetytu i (lub) bezsenność. Objawy te określane są także jako depresja, która towarzyszy chorobie dwubiegunowej.

Może okazać się pomocne, jeżeli pacjent poinformuje swojego przyjaciela lub bliskich o swojej chorobie i poprosi ich o przeczytanie tej ulotki. Może ich również poprosić, aby powiedzieli mu, jeżeli zauważą nasilenie objawów choroby lub inne zmiany w jego zachowaniu.

SKŁAD VORTA, JAKIE SUBSTANCJE ZAWIERA?

Substancją czynną leku jest kwetiapina, każda tabletka zawiera: 25 mg, 100 mg, 150 mg, 200 mg lub 300 mg kwetiapiny w postaci kwetiapiny fumaranu.

Inne składniki leku to:
Rdzeń tabletki: powidon K30 (E1201), celuloza mikrokrystaliczna (E460), wapnia wodorofosforan dwuwodny, karboksymetyloskrobia sodowa typu C, krzemionka koloidalna bezwodna, magnezu stearynian (E572).
Otoczka: hypromeloza (E464), laktoza jednowodna, makrogol 3350, triacetyna, tytanu dwutlenek (E171).

Tabletki Vorta 25 mg zawierają również żelaza tlenek czerwony (E172) i żelaza tlenek żółty (E172).

Tabletki Vorta 100 mg i 150 mg zawierają również żelaza tlenek żółty (E172).

JAKIE JEST DAWKOWANIE VORTA? – INSTRUKCJA STOSOWANIA

• Dawkę początkową ustali lekarz w zależności od objawów choroby.
• Dawka początkowa wynosi zwykle:
− 50 mg w pierwszym dniu, 100 mg w drugim dniu, 200 mg w trzecim dniu i 300 mg w czwartym dniu.
lub
− 100 mg w pierwszym dniu, 200 mg w drugim dniu, 300 mg w trzecim dniu i 400 mg w czwartym dniu.
• Później lekarz ustali ile tabletek leku Vorta należy przyjmować każdego dnia.
• Dawka może wynosić od 150 mg do 800 mg każdego dnia, w zależności od indywidualnego leczenia i potrzeb pacjenta.
• Tabletki należy przyjmować raz na dobę przed położeniem się do łóżka lub dwa razy na dobę, w zależności od objawów choroby.
• Tabletki należy połykać w całości, popijając wodą. Tabletki mogą być przyjmowane z jedzeniem lub bez jedzenia.
• Tabletki leku Vorta występują w pięciu dawkach. Tabletki każdej dawki mają inny kolor i kształt. Kolor tabletki stosowanej przez pacjenta może się zmieniać od czasu do czasu, w zależności od dawki, którą przepisał lekarz.

PRZYJĘCIE WIĘKSZEJ DAWKI VORTA, NIŻ ZALECANA – PRZEDAWKOWANIE

W razie zastosowania dawki większej niż zalecana dawka, należy natychmiast zgłosić się do lekarza lub do najbliższego szpitala. Objawy przedawkowania to senność, zawroty głowy, omdlenie, obniżenie ciśnienia krwi, przyspieszone tętno.

STOSOWANIE PREPARATU Z JEDZENIEM I PICIEM – W TYM Z ALKOHOLEM

• Grejpfrut może zwiększać stężenie leku Vorta we krwi. Dlatego podczas przyjmowania tego leku nie należy jeść grejpfrutów ani pić soku grejpfrutowego.
• Picie alkoholu podczas stosowania leku Vorta może powodować uczucie senności. Podczas stosowania leku Vorta należy pić alkohol z umiarem.
• Lek Vorta można przyjmować z jedzeniem lub bez jedzenia.

Niektórych leków nie powinno się łączyć z alkoholem, a w przypadku pewnej grupy substancji jest to wręcz zakazane - dowiedz się więcej.

CZY MOŻNA STOSOWAĆ VORTA W OKRESIE CIĄŻY I KARMIENIA PIERSIĄ?

Jeśli pacjentka jest w ciąży, zamierza zajść w ciążę lub karmi piersią, powinna przed zastosowaniem leku Vorta poinformować o tym lekarza. Nie należy stosować leku Vorta w ciąży, chyba że zostanie to omówione z lekarzem.

U noworodków, których matki stosowały lek Vorta w ostatnim trymestrze (ostatnie 3 miesiące ciąży) mogą wystąpić następujące objawy: drżenie, sztywność mięśni i (lub) osłabienie, senność, pobudzenie, trudności z oddychaniem oraz trudności związane z karmieniem. W razie zaobserwowania takich objawów u własnego dziecka, należy skontaktować się z lekarzem.

Nie należy stosować leku Vorta jeśli pacjentka karmi piersią.

PROWADZENIE POJAZDÓW I OBSŁUGIWANIE MASZYN

Lek Vorta może wywoływać senność. Nie należy prowadzić pojazdów, ani obsługiwać urządzeń mechanicznych do czasu, gdy pacjent nie upewni się, jak lek na niego wpływa.

ULOTKA LEKU VORTA – SKUTKI UBOCZNE, INTERAKCJE, PRZECIWWSKAZANIA, DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE

CHARAKTERYSTYKA PRODUKTU LECZNICZEGO – VORTA CHPL – WŁAŚCIWOŚCI FARMAKOLOGICZNE, DANE KLINICZNE I FARMACEUTYCZNEREZERWACJA LEKU W APTECE - VORTA CENA, REFUNDACJA

VORTA OPINIE PACJENTÓW O LEKU - FORUM O LEKACH, WYROBACH MEDYCZNYCH, SUPLEMENTACH DIETY I INNYCH PRODUKTACH Z POLSKICH APTEK

OCENA PACJENTÓW O LEKU:
12345678910
Jeszcze nie oceniono, możesz być pierwszy
Loading...

Podziel się własną opinią i pomóż innym pacjentom. Napisanie opinii nie wymaga rejestracji i logowania się. Komentarze wulgarne, obraźliwe, zawierające linki reklamowe, zawierające oferty sprzedaży lub kupna leku, będą sukcesywnie usuwane.

Please enter your comment!
Please enter your name here