Kwetiapina - opis substancji i lista leków

Kwetiapina – atypowy lek przeciwpsychotyczny stosowany w leczeniu zaburzeń psychicznych. Kwetiapina zaliczana jest do leków nowszej generacji, które wywołują mniej skutków ubocznych. Stosowana w leczeniu schizofrenii, zapobieganiu jej nawrotom oraz leczeniu epizodów maniakalnych związanych z chorobą dwubiegunową o nasileniu od umiarkowanego do ciężkiego.

Lek występuje w postaci tabletek powlekanych i tabletek o przedłużonym uwalnianiu. Tabletki powlekane stosuje się niezależnie od posiłku natomiast tabletki o przedłużonym uwalnianiu przynajmniej 1 godzinę przed posiłkiem.

Możliwe działania niepożądane: senność, zawroty głowy, bóle głowy, osłabienie, zaparcia, niestrawność, tachykardia, suchość błony śluzowej jamy ustnej, niedociśnienie ortostatyczne, zwiększenie masy ciała. Zazwyczaj większość działań niepożądanych mija lub łagodnieje po kilku tygodniach stosowania kwetiapiny.

Uwaga: Odradza się prowadzenie pojazdów oraz obsługiwanie urządzeń mechanicznych z uwagi na wpływ leku na ośrodkowy układ nerwowy i liczne działania niepożądane mogące zakłócać czujność.

Aktualności

Zapisz się do newslettera,
aby być na bieżąco z nowymi lekami

Zapisz się do newslettera,
aby pobrać plik