Comtan

Comtan to lek stosowany w leczeniu choroby Parkinsona. Zawiera substancję czynną entakapon, która pomaga kontrolować objawy choroby, takie jak drżenie, sztywność mięśni i wolne ruchy. Lek jest dostępny na receptę. Wskazaniem do stosowania leku Comtan jest choroba Parkinsona u dorosłych pacjentów, u których występuje końcowe zanikanie działania lewodopy (fluktuacje motoryczne).

Preparat zawiera substancję:

Wskazania / działanie

Tabletki Comtan zawierają entakapon i w skojarzeniu z lewodopą są stosowane w leczeniu choroby Parkinsona. Comtan wspomaga lewodopę w łagodzeniu objawów choroby Parkinsona. Comtan nie ma działania łagodzącego objawów choroby Parkinsona, jeśli jest stosowany bez lewodopy.

Skład

Substancją czynną leku jest entakapon. Każda tabletka zawiera 200 mg entakaponu.

Pozostałe składniki to celuloza mikrokrystaliczna, mannitol, kroskarmeloza sodu, utwardzony olej roślinny, magnezu stearynian.
Otoczka zawiera: hypromelozę, polisorbat 80, glicerol 85%, sacharozę, żelaza tlenek żółty (E 172), żelaza tlenek czerwony (E 172) ,tytanu dwutlenek (E 171) i magnezu stearynian.

Dawkowanie

Comtan jest stosowany razem z lekami zawierającymi lewodopę z karbidopą lub lewodopę z benserazydem. Równocześnie mogą być podawane inne leki o działaniu stosowane w leczeniu choroby Parkinsona.

Zalecana dawka to 200 mg leku Comtan z każdą dawką leku zawierającego lewodopę. Maksymalna zalecana dawka dobowa leku Comtan wynosi 10 tabletek na dobę, tj. 2 000 mg leku Comtan.

Pacjenci dializowani z powodu niewydolności nerek mogą wymagać zwiększenia odstępu pomiędzy dawkami, o czym decyduje lekarz.

Stosowanie u dzieci i młodzieży
Doświadczenie ze stosowaniem leku Comtan u pacjentów w wieku poniżej 18 lat jest ograniczone, dlatego też nie zaleca się stosowania leku Comtan u dzieci.

Przedawkowanie

W razie przedawkowania, należy natychmiast porozumieć się z lekarzem, farmaceutą lub udać się do najbliższego szpitala.

Jedzenie i picie (alkohol)

Brak odrębnych zaleceń.

Ciąża i karmienie piersią

Nie należy stosować leku Comtan w czasie ciąży oraz u matek karmiących piersią.

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Ulotka Comtan

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Opinie o Comtan (forum)

Stosujesz Comtan? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na naszym forum.

Dodaj komentarz

Napisz opinię o Comtan. Podziel się doświadczeniami na forum.