Gabapentin Teva

Gabapentin Teva należy do grupy leków stosowanych w leczeniu padaczki i obwodowego bólu neuropatycznego (długotrwały ból spowodowany uszkodzeniem nerwów).

Substancją czynną leku Gabapentin Teva jest gabapentyna.

Lek Gabapentin Teva jest stosowany w leczeniu:
– różnych postaci padaczki (napadów padaczkowych początkowo ograniczonych do określonych miejsc w mózgu, które rozprzestrzeniają się na resztę mózgu lub nie). Lekarz przepisuje lek Gabapentin Teva jako lek wspomagający leczenie padaczki, kiedy dotychczas stosowane leczenie nie zapewnia całkowitego opanowania napadów. Gabapentin Teva należy przyjmować jako lek dodatkowy w leczeniu padaczki, chyba że lekarz zaleci inaczej. Gabapentin Teva można też stosować w monoterapii u dorosłych i dzieci w wieku powyżej 12 lat.
– obwodowego bólu neuropatycznego (długotrwałego bólu spowodowanego uszkodzeniem nerwów). Obwodowy (występujący przede wszystkim w kończynach dolnych i (lub) górnych) ból neuropatyczny wywoływany jest przez wiele różnych chorób, takich jak cukrzyca czy półpasiec. Pacjenci opisują odczuwany przez siebie ból jako palący, piekący, pulsujący, przeszywający, kłujący, ostry, podobny do towarzyszącego kurczom mięśni, jako pobolewanie, mrowienie, drętwienie itp.

Jaki jest skład Gabapentin Teva, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest gabapentyna.

Każda kapsułka twarda zawiera odpowiednio
100 mg, 300 mg, 400 mg gabapentyny.

– Inne składniki leku to:

100 mg:
Rdzeń kapsułki: talk, skrobia żelowana, kukurydziana
Wieczko i korpus kapsułki: żelatyna, żelaza tlenek czarny (E172), tytanu dwutlenek (E171)
Tusz drukarski: szelak, żelaza tlenek czarny (E172), glikol propylenowy

300 mg:
Rdzeń kapsułki: talk, skrobia żelowana, kukurydziana
Wieczko i korpus kapsułki: żelatyna, erytrozyna (E127), żółcień pomarańczowa S (E110),
tytanu dwutlenek (E171)
Tusz drukarski: szelak, żelaza tlenek czarny (E172), glikol propylenowy

400 mg:
Rdzeń kapsułki: talk, skrobia żelowana, kukurydziana
Wieczko i korpus kapsułki: żelatyna, żelaza tlenek czarny (E172), żelaza tlenek czerwony
(E172), żelaza tlenek żółty (E172), tytanu dwutlenek (E171)
Tusz drukarski: szelak, żelaza tlenek czarny (E172), glikol propylenowy

Zobacz listę produktów zawierających substancję: .

Zachęcamy także do zapoznania się z wykazem substancji aktywnych. Jest to materiał profesjonalny, który opracowany został przez farmaceutę.

Znajdziesz tu opisy działania substancji, wskazania oraz działania niepożądane. Ponadto do każdej substancji przyporządkowano listę leków, wyrobów medycznych, suplementów diety, które zawierają ją w swoim składzie.

Dawkowanie preparatu Gabapentin Teva – jak stosować ten lek?

Dawkę odpowiednią dla danego pacjenta ustala lekarz.

W przypadku wrażenia, że działanie leku Gabapentin Teva jest zbyt silne lub za słabe, należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Pacjenci w podeszłym wieku (powyżej 65 lat) powinni przyjmować lek Gabapentin Teva według normalnie zalecanego schematu dawkowania, chyba że występują u nich choroby nerek.

W przypadku pacjentów, u których występują choroby nerek, lekarz może zalecić inny schemat dawkowania i (lub) inną dawkę.

Stosowanie leku Gabapentin Teva wolno przerwać dopiero, gdy zaleci to lekarz.

Dawka leku zwykle stosowana w leczeniu padaczki:

Lek Gabapentin Teva nie jest zalecany do stosowania u dzieci w wieku poniżej 6 lat.

Dorośli i młodzież:
Należy przyjmować taką liczbę kapsułek, jaką zaleci lekarz. Zazwyczaj dawki zwiększane są stopniowo. Najczęściej stosowana dawka początkowa wynosi od 300 do 900 mg na dobę. Następnie może być ona stopniowo zwiększana do dawki maksymalnej wynoszącej 3600 mg na dobę podzielonej na 3 mniejsze dawki (jedna rano, jedna po południu i jedna wieczorem).

Dzieci w wieku 6 lat i starsze:
Wielkość dawki, jaka powinna być podawana dziecku, ustala lekarz na podstawie masy ciała dziecka. Leczenie rozpoczyna się od małej dawki początkowej, która jest zwiększana stopniowo przez okres 3 dni. Zazwyczaj stosowana dawka leku zapewniająca opanowanie padaczki wynosi od 25 do 35 mg/kg mc./dobę. Lek stosowany jest zwykle w trzech dawkach podzielonych, codziennie kapsułka (kapsułki) rano, drugi raz po południu i trzeci raz wieczorem.

Dawka leku zwykle stosowana w leczeniu obwodowego bólu neuropatycznego
Należy przyjmować taką liczbę kapsułek, jaką zaleci lekarz. Lekarz będzie stopniowo zwiększał dawkę. Zazwyczaj stosowana dawka początkowa wynosi od 300 do 900 mg na dobę. Następnie może być ona stopniowo zwiększana, aż do dawki maksymalnej wynoszącej 3600 mg na dobę przyjmowanej tak, jak zaleci lekarz, w 3 mniejszych dawkach (jedna rano, jedna po południu i jedna wieczorem).

Sposób i droga podania leku
Lek Gabapentin Teva należy stosować doustnie. Kapsułki należy zawsze połykać w całości, popijając dużą ilością wody.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Zastosowanie dawki większej niż zalecana może spowodować nasilenie działań niepożądanych, w tym utratę świadomości, zawroty głowy, podwójne widzenie, bełkotliwą mowę, senność i biegunkę. W razie przyjęcia większej niż zalecona przez lekarza dawki leku Gabapentin Teva, należy niezwłocznie wezwać lekarza lub udać się do najbliższego szpitalnego oddziału pomocy doraźnej. Należy zabrać ze sobą pozostałe kapsułki, opakowanie oraz ulotkę, aby personel szpitala od razu wiedział, jaki lek został przyjęty

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Gabapentin Teva – czy mogę spożywać alkohol?

Lek Gabapentin Teva można przyjmować niezależnie od posiłków

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Gabapentin Teva w okresie ciąży i karmienia piersią?

Leku Gabapentin Teva nie należy przyjmować będąc w ciąży, chyba że lekarz zaleci inaczej. Kobiety w wieku rozrodczym muszą stosować skuteczną metodę antykoncepcji. Choć nie przeprowadzono badań, które oceniałyby stosowanie gabapentyny u kobiet w ciąży, donoszono jednak o zwiększonym ryzyku uszkodzenia płodu przez inne leki stosowane w leczeniu padaczki, szczególnie w przypadku jednoczesnego stosowania kilku leków przeciwpadaczkowych. Zawsze, kiedy to możliwe, ale wyłącznie w porozumieniu z lekarzem, kobiety w ciąży powinny przyjmować tylko jeden lek przeciwpadaczkowy. Nie należy nagle zaprzestawać przyjmowania tego leku, gdyż może to wywołać drgawkowe napady przełomowe, które mogą prowadzić do poważnych konsekwencji zarówno dla kobiety w ciąży, jak i jej dziecka.

W przypadku zajścia w ciążę, podejrzenia ciąży lub planowania ciąży podczas przyjmowania leku Gabapentin Teva należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Gabapentyna – substancja czynna leku Gabapentin Teva – przenika do mleka kobiecego. Ponieważ nie wiadomo, jaki ma wpływ na karmione nim dziecko, nie zaleca się karmienia piersią podczas stosowania leku Gabapentin Teva.

Cena i dostępność w najbliższej aptece

Dowiedz się ile kosztuje Gabapentin Teva i zarezerwuj w aptece w Twojej okolicy.

Dzięki narzędziu udostępnionemu przez portal ktomalek.pl, sprawdzisz czy preparat jest dostępny na receptę, czy bez recepty.

Uzyskasz także informacje na temat poziomu refundacji także, czyli czy produkt leczniczy jest refundowany i w jakim zakresie.- sprawdź cenę produktu.

Ulotka Gabapentin Teva – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka Gabapentin Teva. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Gabapentin Teva, 100 mg, 300 mg, 400 mg, kapsułki, twarde (Gabapentinum)
Gabapentin Teva, 600 mg, 800 mg, tabletki powlekane (Gabapentinum)

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Gabapentin Teva m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Gabapentin Teva, 100 mg, kapsułki, twarde (Gabapentinum)
Gabapentin Teva, 300 mg, kapsułki, twarde (Gabapentinum)
Gabapentin Teva, 400 mg, kapsułki, twarde (Gabapentinum)
Gabapentin Teva, 600 mg, tabletki powlekane (Gabapentinum)
Gabapentin Teva, 800 mg, tabletki powlekane (Gabapentinum)

Opinie - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów / napisz własną opinię (forum)

Stosujesz Gabapentin Teva? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom.

Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 1000 najnowszych opinii pacjentów.


Ważne! Przeczytaj przed opublikowaniem opinii. Oferty sprzedaży/kupna leków są sukcesywnie usuwane, zgodnie z regulaminem portalu. Zakup produktu leczniczego poza oficjalnym obrotem (z tzw. "drugiej ręki") może być niebezpieczny dla zdrowia.

Aktualna ocena pacjentów:

12345678910
(87 ocen, średnia: 5,92 na 10)

8 OPINIE O LEKU

  1. Witam mam pieczenie całej prawej strony od 2015r po przebytym niedokrwieniu mózgu spadnieciu z łóżka na głowę i wystawieniu stymulator serca od tamtej pory zażywać gabapantina 300 dwa razy dziennie pieczenie mało ustaje , a prz tym mam duży apetyt,szum w uszach i bolą mnie nogi tak że ledwo chodze

  2. Nigdy więcej…
    🤬🤬🤬🤬🤬🤬🤬🤬🤬🤬🤬🤬🤬. Odradzam. Powoduje wszystkie skutki uboczne oraz spustoszenie w mózgu i otepienie u osób starszych. A poprawy żadnych. Ludzie opamietajcie się zanim otrzymacie recepte na to gówno zwłaszcza dla kogoś po udarze.Przeciwpadaczkowe gówno.

  3. Witam-bardzo proszę może ktoś ma takie dolegliwości jak ja a mianowiecie-od czterech lat po prostu ,,odczuwam pieczenie podczas siedzenia,,.Przeszedlem wszystkie badania lacznie z blokada kregooslupa bez skutku.Biore Gabapentine 800 -3x dziennie po 2 tabletki częściowo pomaga.Jestem na emeryturze ta dolegliwość robi się coraz bardziej nie do wytrzymania.Sa podejrzenia ze mogę mieć uszkodzony nerw.Moze ktoś z Panstwa miał taka dolegliwość ,może kontakt do lekarza ,bym był wdzięczny.Pozdrawiam Mieczyslaw

  4. Biore gabapentyne od jesieni 2017, na bole od polineuropatii cukrzycowej (m.in. przy chodzeniu). Pierwszy rok bralam 100mg po 3-4 razy dziennie. Skutkow ubocznych nie bylo. Od lata 2018 do dzis (03.2020) biore 3 razy 300mg na dobe. Nie tyje, nie mam napadow glodu ani nie zbiera mi sie woda. Nie mam tez sennosci ani innych skutkow ubocznych, ktore mialam przy testowanych wczesniej srodkach przeciwbolowych na neuropatie. Jedyne co to jak po 6-7 godzinach tabletka przestanie dzialac, a ja sie zagapilam i nie wzielam kolejnej, to wraca bol, ale jak znow wezme lek to mija. Zdarzylo mi sie zagapic i wziasc podwojna dawke, no i wtedy jestem b. zmeczona, „snieta” i sie czuje jakby mnie bujalo przy chodzeniu. Ogolnie jestem zadowolona i mam nadzieje, ze dam rade jak najdluzej brac jak najmniejsze dawki.

  5. Miałam straszne bóle lewej strony twarzy stwierdzono u mnie zapalenie nerwu trójdziennego.Od 5 lutego cierpiałam .Bóle były straszne ja nie płakakałam ,ale wyłam z bólu.Poszłam do neurologa.Pan doktor przepisał mi lek GABAPENTIN TEVA 100.Ból zelżał o 100procent.

Proszę wpisz swoją opinię!
Proszę, wpisz swoje imię lub pseudonim.