Konsultacja merytoryczna:

Epistatus

Lek Epistatus 10 mg, roztwór do stosowania w jamie ustnej zawiera jako substancję czynną midazolam, który należy do grupy leków nazywanych benzodiazepinami.

Lek Epistatus stosowany jest w celu zatrzymania przedłużających się napadów drgawkowych („ataku”) u dzieci i młodzieży (10 lat do mniej niż 18 lat).

Ten lek może być podawany tylko przez rodziców lub opiekunów, gdy u dziecka została rozpoznana padaczka. Lekarz prowadzący pacjenta powinien przekazać rodzicom lub opiekunom instrukcje, jak podawać lek Epistatus i co zrobić, jeśli napad nie ustąpi.

Jaki jest skład Epistatus, jakie substancje zawiera?

– Substancją czynną leku jest midazolam (w postaci midazolamu maleinianu). Każda strzykawka doustna (1 ml) zawiera midazolamu maleinian w ilości odpowiadającej 10 mg midazolamu.

– Pozostałe składniki to: etanol, sacharyna sodowa (E 954), glicerol, woda oczyszczona, sodu wodorotlenek (do ustalenia pH), maltitol ciekły.

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu Epistatus – jak stosować ten lek?

Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty. Lekarz prowadzący pacjenta powinien przekazać rodzicom lub opiekunom instrukcje, jak podawać Epistatus i co zrobić, jeśli napad nie ustąpi.

Epistatus jest przeznaczony wyłącznie do stosowania na śluzówkę jamy ustnej, co oznacza, że można go stosować wyłącznie w jamie ustnej.

Podczas podawania leku należy zachować ostrożność, aby uniknąć ryzyka zadławienia pacjenta.

Zalecana dawka dla dzieci i młodzieży w wieku od 10 lat do mniej niż 18 lat wynosi 10 mg (1 ml).

Jedna dawka to pełna zawartość jednej strzykawki doustnej. Nie należy podawać więcej niż jednej dawki leku bez wyraźnego zalecenia lekarza.

Po podaniu leku Epistatus pacjenci powinni pozostawać pod nadzorem opiekuna, który powinien pozostać przy pacjencie.

Nie wolno wstrzykiwać dożylnie lub domięśniowo leku Epistatus. Nie wolno zakładać igły do strzykawki.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Należy natychmiast wezwać pomoc medyczną w nagłych wypadkach – natychmiast należy zadzwonić po karetkę pogotowia.

Objawy, które mogą wystąpić po zastosowaniu zbyt dużej dawki leku Epistatus:
– senność, zmęczenie, uczucie wyczerpania,
– splątanie lub uczucie dezorientacji,
– utrata koordynacji ruchowej,
– osłabienie siły mięśniowej,
– niskie ciśnienie krwi – może to powodować zawroty głowy i poczucie omdlewania,
– trudności w oddychaniu.

Należy zachować strzykawkę podanego leku, aby pokazać ją personelowi karetki pogotowia lub lekarzowi.

W razie jakichkolwiek dalszych wątpliwości związanych ze stosowaniem tego leku należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Epistatus – czy mogę spożywać alkohol?

W trakcie przyjmowania leku Epistatus nie wolno pić alkoholu. Alkohol może nasilać uspokajające działanie leku Epistatus i powodować wzmożoną senność.

W trakcie przyjmowania leku Epistatus nie wolno pić soku grejpfrutowego. Sok grejpfrutowy może nasilać uspokajające działanie leku Epistatus i powodować wzmożoną senność.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Epistatus w okresie ciąży i karmienia piersią?

Ciąża
Jeśli pacjentka jest w ciąży, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza przed zastosowaniem tego leku.

Midazolam może być stosowany w okresie ciąży, jeżeli jest to konieczne. Częste podawanie leku Epistatus w ostatnich 3 miesiącach ciąży lub podczas porodu może powodować problemy u dziecka, takie jak: zaburzenia rytmu serca, hipotermia (niska temperatura ciała), słaby odruch ssania, trudności z oddychaniem i słabe napięcie mięśniowe.

Karmienie piersią
Należy powiedzieć lekarzowi, jeśli pacjentka karmi piersią. Mimo, że niewielkie ilości leku Epistatus mogą przenikać do mleka matki, przerywanie karmienia piersią nie musi być konieczne. Lekarz zadecyduje, czy po podaniu leku Epistatus, pacjentka powinna czasowo przerwać karmienie piersią.

Ulotka Epistatus – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Epistatus, 10 mg, roztwór do stosowania w jamie ustnej (Midazolam)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 0 razy

Rozmiar plku 342.57 KB

Charakterystyka produktu
leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Epistatus m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Epistatus, 10 mg, roztwór do stosowania w jamie ustnej (Midazolam)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 0 razy

Rozmiar plku 379.02 KB

Cena - ile kosztuje Epistatus?

Cena Epistatus i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Epistatus.

Opinie, forum - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Epistatus? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

Dodaj komentarz