Konsultacja merytoryczna:

Fingolimod SUN

Co to jest lek Fingolimod SUN
Substancją czynną leku Fingolimod SUN jest fingolimod.

W jakim celu stosuje się lek Fingolimod SUN
Lek Fingolimod SUN jest stosowany u dorosłych oraz dzieci i młodzieży (w wieku 10 lat i starszych, o masie ciała powyżej 40 kg) w leczeniu ustępująco-nawracającej postaci stwardnienia rozsianego (SM, łac. Sclerosis multiplex), w szczególności u:
– pacjentów, którzy nie odpowiedzieli na leczenie SM lub
– pacjentów, którzy mają szybko rozwijającą się, ciężką postać SM.
Lek Fingolimod SUN nie powoduje wyleczenia z SM, ale pomaga zmniejszyć liczbę rzutów i spowalnia postęp niesprawności spowodowanej przez SM.

Co to jest stwardnienie rozsiane
SM jest przewlekłą chorobą ośrodkowego układu nerwowego (OUN), składającego się z mózgu i rdzenia kręgowego. W SM proces zapalny niszczy osłonkę nerwów (zwaną mieliną) znajdujących się w OUN, uniemożliwiając im właściwe działanie. Zjawisko to nazywa się demielinizacją.

Postać ustępująco-nawracająca SM charakteryzuje się powtarzalnymi rzutami (nawrotami) objawów ze strony układu nerwowego, odzwierciedlających proces zapalny w obrębie OUN. Objawy różnią się u pacjentów, ale zwykle obejmują zaburzenia chodzenia, drętwienie, zaburzenia widzenia lub równowagi. Objawy rzutów mogą całkowicie ustąpić, jednak niektóre zaburzenia mogą pozostać.

Jak działa lek Fingolimod SUN
Lek Fingolimod SUN pomaga chronić OUN przed atakiem układu immunologicznego, zmniejszając zdolność niektórych krwinek białych (limfocytów) do swobodnego przemieszczania się po organizmie pacjenta oraz powstrzymując je przed przenikaniem do mózgu i rdzenia kręgowego. W ten sposób lek ogranicza uszkodzenie nerwów powodujące SM. Ten lek osłabia także niektóre reakcje immunologiczne organizmu.

Jaki jest skład Fingolimod SUN, jakie substancje zawiera?

– Substancją czynną leku jest fingolimod. Każda kapsułka twarda zawiera 0,5 mg fingolimodu (w postaci fingolimodu chlorowodorku).

– Pozostałe składniki to:
– Wypełnienie kapsułki: magnezu stearynian, polakrylin potasu (patrz punkt 2), krospowidon typ A, krzemionka koloidalna, bezwodna
– Otoczka kapsułki:
Wieczko kapsułki: żelaza tlenek, żółty (E 172), tytanu dwutlenek (E 171), żelatyna, sodu laurylosiarczan
Korpus kapsułki: tytanu dwutlenek (E 171), żelatyna, sodu laurylosiarczan
Tusz: szelak (E 904), glikol propylenowy (E 1520), potasu wodorotlenek, żelaza tlenek, czarny (E 172).

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu Fingolimod SUN – jak stosować ten lek?

Leczenie lekiem Fingolimod SUN będzie nadzorowane przez lekarza mającego doświadczenie w leczeniu stwardnienia rozsianego.
Ten lek należy zawsze przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza.

Zalecana dawka to:
Dorośli:
Jedna kapsułka twarda leku Fingolimod SUN 0,5 mg na dobę.

Dzieci i młodzież (w wieku 10 lat i starsi):
Dawka zależy od masy ciała:
– dzieci i młodzież o masie ciała 40 kg lub mniejszej: jedna kapsułka 0,25 mg na dobę. Lek Fingolimod SUN, 0,5 mg, kapsułki twarde nie jest odpowiedni dla dzieci i młodzieży o masie ciała 40 kg lub mniejszej. Inne leki zawierające fingolimod są dostępne w mniejszej dawce (kapsułki 0,25 mg).
– dzieci i młodzież o masie ciała powyżej 40 kg: jedna kapsułka twarda leku Fingolimod SUN 0,5 mg na dobę.

Dzieci i młodzież rozpoczynający leczenie od jednej kapsułki 0,25 mg na dobę innego leku zawierającego fingolimod, a później osiągający stabilną masę ciała powyżej 40 kg otrzymają od lekarza zalecenie zmiany dawki na jedną kapsułkę leku Fingolimod SUN, 0,5 mg raz na dobę. W tym przypadku zaleca się powtórzenie okresu obserwacji jak po podaniu pierwszej dawki leku.

Nie należy przekraczać zalecanej dawki.

Lek Fingolimod SUN jest przeznaczony do stosowania doustnego.

Lek Fingolimod SUN należy przyjmować raz na dobę, popijając szklanką wody. Kapsułki leku Fingolimod SUN należy zawsze połykać w całości, bez ich otwierania. Lek Fingolimod SUN można przyjmować z posiłkiem lub bez.

Przyjmowanie leku Fingolimod SUN o tej samej porze każdego dnia ułatwi pamiętanie o zażyciu leku.

W razie pytań o czas trwania leczenia lekiem Fingolimod SUN, należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Jeśli pacjent przyjął zbyt dużą dawkę leku, powinien natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Fingolimod SUN – czy mogę spożywać alkohol?

Brak danych.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Fingolimod SUN w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza przed zastosowaniem tego leku.

Ciąża
Leku Fingolimod SUN nie należy stosować w ciąży, jeśli pacjentka stara się zajść w ciążę lub jeśli pacjentka może zajść w ciążę i nie stosuje skutecznej antykoncepcji. Jeśli ten lek jest stosowany podczas ciąży, istnieje ryzyko szkodliwego wpływu na nienarodzone dziecko. Odsetek wad wrodzonych obserwowanych u dzieci narażonych na działanie fingolimodu podczas ciąży jest około dwa razy większy niż obserwowany w populacji ogólnej (u których odsetek wad wrodzonych wynosi ok 2-3%). Najczęściej zgłaszane wady wrodzone obejmują wady rozwojowe serca, nerek i układu mięśniowo-szkieletowego.

Z tego względu, jeśli pacjentka jest w wieku rozrodczym:
– przed rozpoczęciem leczenia lekiem Fingolimod SUN lekarz poinformuje pacjentkę o ryzyku dla nienarodzonego dziecka i poprosi o wykonanie testu ciążowego w celu upewnienia się, że pacjentka nie jest w ciąży
oraz
– należy stosować skuteczną antykoncepcję podczas przyjmowania leku Fingolimod SUN oraz w ciągu dwóch miesięcy po zakończeniu leczenia, aby uniknąć zajścia w ciążę. Należy porozmawiać z lekarzem o skutecznych metodach antykoncepcji.

Lekarz przekaże pacjentce kartę wyjaśniającą dlaczego nie powinna zajść w ciążę podczas stosowania leku Fingolimod SUN.

Jeśli pacjentka zajdzie w ciążę podczas stosowania tego leku, należy natychmiast powiedzieć o tym lekarzowi. Lekarz podejmie decyzję o przerwaniu leczenia. Pacjentka będzie także musiała zgłosić się na kontrolne badania prenatalne.

Karmienie piersią
Nie należy karmić piersią podczas przyjmowania leku Fingolimod SUN. Lek ten może przenikać do mleka kobiecego, stwarzając ryzyko ciężkich działań niepożądanych u dziecka.

Ulotka Fingolimod SUN – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Fingolimod SUN, 0,5 mg, kapsułki, twarde (fingolimod)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 1 razy

Rozmiar plku 530.02 KB

Charakterystyka produktu
leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Fingolimod SUN m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Fingolimod SUN, 0,5 mg, kapsułki, twarde (fingolimod)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 1 razy

Rozmiar plku 675.11 KB

Cena - ile kosztuje Fingolimod SUN?

Cena Fingolimod SUN i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Fingolimod SUN.

Opinie, forum - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Fingolimod SUN? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

Dodaj komentarz

Przykładowe produkty na BL Market

Kupuj leki i inne produkty w sprawdzonej aptece za pośrednictwem BL Market

Filters Sort results
Reset Apply

Zastosowanie Noscar krem na blizny z masy perłowej (Opakowanie: 50 ml)Noscar krem na blizny z masy perłowej (Opakowanie: 50 ml) to krem perłowy na blizny, przeznaczony do stosowania na skórę uszkodzoną bliznami. Widocznie je zmniejsza i wygładza, dzięki czemu stają się one mniej widoczne.

Krem Noscar może być stosowany przy bliznach pooparzeniowych, pooperacyjnych czy trądzikowych.
Efekt działania Noscar krem na blizny z…

Zastosowanie Everdry antyperspirant (Opakowanie: 50 ml)Everdry antyperspirant (Opakowanie: 50 ml) to nowy, bardzo skuteczny antyperspirant o wyjątkowej mocy. Zapewnia niezawodną ochronę przed wilgocią pod pachami i zapobiega poceniu się szybko i trwale. Nie zawiera substancji zapachowych i dlatego nadaje się zarówno dla mężczyzn jak i dla kobiet. Po zastosowaniu preparatu możesz użyć swoich ulubionych perfum. Znowu możesz poczuć się pewnie - nawet w upalne dni…

Vitaminum E Medana (Opakowanie: 20 ) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl.

Zastosowanie Wortie preparat do usuwania brodawek i kurzajek (Opakowanie: 50 ml)Wortie preparat do usuwania brodawek i kurzajek (Opakowanie: 50 ml) to wyrób medyczny ułatwiający samodzielne usuwanie kurzajek i brodawek występujących na skórze. Produkt „zamraża” zmienione chorobowo miejsca w podobny do krioterapii sposób.

Stosowanie środka zalecane jest osobom borykającym się z występującymi na skórze brodawkami zwykłymi czy brodawkami stó…

Zastosowanie Diohespan Max 1000 mg tabletki (Opakowanie: 60 )Diohespan Max 1000 mg tabletki (Opakowanie: 60 ) zapobiega uczuciu ciężkich nóg, żylakom i pajączkom. Łagodzi nasilone i zaognione hemoroidy.

Lek uelastycznia i zwiększa napięcie ścianek naczyń żylnych, dzięki czemu działa na nie ochronnie i leczniczo.
Efekt działania Diohespan Max 1000 mg tabletki (Opakowanie: 60 )Diohespan Max zawiera zmikronizowaną diosminę – flawonoid, który ma zbawienne działanie dla naczyń żylnych. Poprawia…