Konsultacja merytoryczna:

Fingolimod Alvogen

Co to jest lek Fingolimod Alvogen
Substancją czynną zawartą w leku Fingolimod Alvogen jest fingolimod.

W jakim celu stosuje się lek Fingolimod Alvogen
Lek Fingolimod Alvogen jest stosowany u dorosłych oraz dzieci i młodzieży (w wieku 10 lat i starszych) w leczeniu ustępująco-nawracającej postaci stwardnienia rozsianego (SM, łac. Sclerosis multiplex), w szczególności u:
– pacjentów, którzy nie odpowiedzieli na leczenie SM
lub
– pacjentów, którzy mają szybko rozwijającą się, ciężką postać SM.
Lek Fingolimod Alvogen nie powoduje wyleczenia z SM, ale pomaga zmniejszyć liczbę rzutów i spowalnia postęp niesprawności spowodowanej przez SM.

Co to jest stwardnienie rozsiane
SM jest przewlekłą chorobą ośrodkowego układu nerwowego (OUN), który składa się z mózgu i rdzenia kręgowego. W SM proces zapalny niszczy osłonkę nerwów (zwaną mieliną) znajdujących się w OUN, co uniemożliwia im właściwe działanie. Zjawisko to nazywa się demielinizacją.
Postać ustępująco-nawracająca SM charakteryzuje się powtarzalnymi rzutami (nawrotami) objawów ze strony układu nerwowego, odzwierciedlających proces zapalny w obrębie OUN. Objawy różnią się u pacjentów, ale zwykle obejmują trudności z chodzeniem, drętwienie, zaburzenia widzenia lub równowagi. Objawy rzutów mogą całkowicie ustąpić, jednak niektóre zaburzenia mogą pozostać.

Jak działa lek Fingolimod Alvogen
Lek Fingolimod Alvogen pomaga chronić OUN przed atakiem układu immunologicznego, zmniejszając zdolność niektórych krwinek białych (limfocytów) do swobodnego przemieszczania się po organizmie pacjenta oraz powstrzymując je przed przenikaniem do mózgu i rdzenia kręgowego. W ten sposób lek ogranicza uszkodzenie nerwów powodujące SM. Lek Fingolimod Alvogen także osłabia niektóre reakcje immunologiczne organizmu.

Jaki jest skład Fingolimod Alvogen, jakie substancje zawiera?

– Substancją czynną leku jest fingolimod (w postaci fingolimodu chlorowodorku) w dawce 0,5 mg.

– Pozostałe składniki to: Wypełnienie kapsułki: celuloza mikrokrystaliczna, talk. Wieczko kapsułki: żelaza tlenek, żółty (E 172), tytanu dwutlenek (E 171), żelatyna Korpus kapsułki: tytanu dwutlenek (E 171), żelatyna Tusz: szelak, glikol propylenowy, amoniak, żelaza tlenek czarny (E 172), potasu wodorotlenek.

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu Fingolimod Alvogen – jak stosować ten lek?

Leczenie lekiem Fingolimod Alvogen będzie nadzorowane przez lekarza mającego doświadczenie w leczeniu stwardnienia rozsianego.

Ten lek należy zawsze przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza.

Zalecana dawka to:
Dorośli:
Dawkowanie to jedna kapsułka 0,5 mg na dobę.

Dzieci i młodzież (w wieku 10 lat i starsi):
Dawka zależy od masy ciała:
– Dzieci i młodzież o masie ciała 40 kg lub mniejszej: jedna kapsułka 0,25 mg na dobę.
– Dzieci i młodzież o masie ciała powyżej 40 kg: jedna kapsułka 0,5 mg na dobę.

Lek Fingolimod Alvogen nie jest dostępny w postaci o mocy dawki 0,25 mg. W przypadku konieczności takiego dawkowania należy zastosować inne dostępne produkty lecznicze dostępne w obrocie. Należy zapytać o to lekarza lub farmaceutę.

Dzieci i młodzież rozpoczynający leczenie od jednej kapsułki 0,25 mg na dobę, a później osiągający stabilną masę ciała powyżej 40 kg otrzymają od lekarza zalecenie zmiany dawki na jedną kapsułkę 0,5 mg raz na dobę. W tym przypadku zaleca się powtórzenie okresu obserwacji jak po podaniu pierwszej dawki leku.

Nie należy przekraczać zalecanej dawki.

Lek Fingolimod Alvogen jest przeznaczony do stosowania doustnego. Lek Fingolimod Alvogen należy przyjmować raz na dobę, popijając szklanką wody. Kapsułki Fingolimod Alvogen należy zawsze połykać w całości, bez otwierania. Lek Fingolimod Alvogen można przyjmować z posiłkiem lub bez.

Przyjmowanie leku Fingolimod Alvogen o tej samej porze każdego dnia ułatwi pamiętanie o zażyciu leku.

W razie pytań o czas trwania leczenia lekiem Fingolimod Alvogen, należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Jeśli pacjent przyjął zbyt dużą dawkę leku, powinien natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Fingolimod Alvogen – czy mogę spożywać alkohol?

Brak danych.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Fingolimod Alvogen w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza przed zastosowaniem tego leku.

Ciąża
Leku Fingolimod Alvogen nie należy stosować w ciąży, jeśli pacjentka stara się zajść w ciążę lub jeśli pacjentka może zajść w ciążę i nie stosuje skutecznej antykoncepcji. Jeśli lek Fingolimod Alvogen jest stosowany podczas ciąży, istnieje ryzyko szkodliwego wpływu na nienarodzone dziecko. Odsetek wad wrodzonych obserwowanych u dzieci narażonych na działanie leku Fingolimod Alvogen podczas ciąży jest około dwóch razy większy niż obserwowany w populacji ogólnej (u których odsetek wad wrodzonych wynosi ok 2-3%). Najczęściej zgłaszane wady wrodzone obejmują wady rozwojowe serca, nerek i układu mięśniowo-szkieletowego.

Z tego względu, jeśli pacjentka jest w wieku rozrodczym:
– przed rozpoczęciem leczenia lekiem Fingolimod Alvogen lekarz poinformuje pacjentkę o ryzyku dla nienarodzonego dziecka i poprosi o wykonanie testu ciążowego w celu upewnienia się, że pacjentka nie jest w ciąży
– należy stosować skuteczną antykoncepcję podczas przyjmowania leku Fingolimod Alvogen oraz w ciągu dwóch miesięcy po zakończeniu leczenia, aby uniknąć zajścia w ciążę. Należy porozmawiać z lekarzem o skutecznych metodach antykoncepcji.

Lekarz przekaże pacjentce kartę wyjaśniającą dlaczego nie powinna zajść w ciążę podczas stosowania leku Fingolimod Alvogen.

Jeśli pacjentka zajdzie w ciążę podczas stosowania leku Fingolimod Alvogen, należy natychmiast powiedzieć o tym lekarzowi. Lekarz podejmie decyzję o przerwaniu leczenia. Pacjentka będzie także musiała zgłosić się na kontrolne badania prenatalne.

Karmienie piersią
Nie należy karmić piersią podczas przyjmowania leku Fingolimod Alvogen. Lek Fingolimod Alvogen może przenikać do mleka kobiecego, stwarzając ryzyko ciężkich działań niepożądanych u dziecka.

Ulotka Fingolimod Alvogen – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Fingolimod Alvogen, 0,5 mg, kapsułki, twarde (Fingolimodum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 0 razy

Rozmiar plku 258.51 KB

Charakterystyka produktu
leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Fingolimod Alvogen m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Fingolimod Alvogen, 0,5 mg, kapsułki, twarde (Fingolimodum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 0 razy

Rozmiar plku 393.82 KB

Cena - ile kosztuje Fingolimod Alvogen?

Cena Fingolimod Alvogen i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Fingolimod Alvogen.

Opinie, forum - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Fingolimod Alvogen? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

Dodaj komentarz

Przykładowe produkty na BL Market

Kupuj leki i inne produkty w sprawdzonej aptece za pośrednictwem BL Market

Filters Sort results
Reset Apply

Zastosowanie Bioderma Node K szampon szampon przeciwłupieżowy (Opakowanie: 150 ml)Bioderma Node K szampon szampon przeciwłupieżowy (Opakowanie: 150 ml) zwalcza uciążliwy i przewlekły problem łupieżu w postaci suchych pokładów łusek oraz łagodzi świąd.
chroniczny łupież suchy
swędzenie
łuszczenie się skóry

Efekt działania Bioderma Node K szampon szampon przeciwłupieżowy (Opakowanie: 150 ml)Bioderma Node K szampon szampon przeciwłupież…

Zastosowanie Tribiotic saszetki (Opakowanie: 10 )Tribiotic saszetki (Opakowanie: 10 ) jest maścią o działaniu przeciwbakteryjnym. Zapobiega rozwojowi zakażeń bakteryjnych w ranach i otarciach.

Maść w saszetkach Tribiotic posiada szerokie spektrum działania. Efekt działania Tribiotic saszetki (Opakowanie: 10 )Tribiotic w saszetkach zawiera aż trzy substancje czynne o działaniu przeciwbakteryjnym. Powodują uszkodzenie błony komórkowej u bakterii, a tym samym ich obumarcie. Hamowana jest także synteza ich biał…

Zastosowanie Traumeel S tabletki (Opakowanie: 50 szt.)Traumeel S tabletki (Opakowanie: 50 szt.) to zarejestrowany homeopatyczny preparat leczniczy zalecany przy dolegliwościach związanych ze skręceniem stawów czy bólem mięśni. Opracowany na bazie naturalnych składników dla osób dorosłych i dzieci powyżej 12 lat. Efekt działania Traumeel S tabletki (Opakowanie: 50 szt.)Traumeel S tabletki (Opakowanie: 50 szt.) łagodzi bolesność oraz usuwa obrzęk powstały…

Zastosowanie Pelavo Oskrzela kaszel mokry i suchy (Opakowanie: 120 ml)Pelavo Oskrzela kaszel mokry i suchy (Opakowanie: 120 ml) to suplement diety przeznaczony dla dorosłych i dzieci powyżej 3. roku życia. Wpływa pozytywnie na kondycję oskrzeli i dróg oddechowych. Łagodzi podrażnienia gardła i krtani, zmniejsza ryzyko infekcji wirusowych i bakteryjnych.Efekt działania Pelavo Oskrzela kaszel mokry i suchy (Opakowanie: 120 ml)Pelavo Oskrzela kaszel mokry i suchy (…

Zastosowanie Syrop Prawoślazowy (Opakowanie: 125 g)Syrop Prawoślazowy (Opakowanie: 125 g) to roślinny tradycyjny produkt leczniczy stosowany w celu łagodzenia podrażnień błony śluzowej górnych dróg oddechowych i towarzyszącego im kaszlu.
Efekt działania Syrop Prawoślazowy (Opakowanie: 125 g)Głównym składnikiem Syrop Prawoślazowy (Opakowanie: 125 g) jest macerat z korzenia prawoślazu. Syrop działa łagodząco na podrażnienia błony śluzowej…