Konsultacja merytoryczna:

Donepezil hameln

Donepezil hameln należy do grupy leków nazywanych inhibitorami acetylocholinoesterazy.

Donepezyl zwiększa w mózgu poziomy substancji (acetylocholiny) biorącej udział w funkcjonowaniu pamięci, hamując rozpad acetylocholiny.

Lek jest stosowany w leczeniu objawowym otępienia w chorobie Alzheimera u osób ze zdiagnozowaną łagodną oraz średnio ciężką postacią choroby Alzheimera. Objawy obejmują pogarszającą się utratę pamięci, splątanie oraz zmiany zachowania.

W wyniku tego dla pacjentów z chorobą Alzheimera jest coraz trudniejsze wykonywać zwykłe codzienne czynności.

Donepezil hameln jest wskazany do stosowania tylko u dorosłych.

Jaki jest skład Donepezil hameln, jakie substancje zawiera?

Jedna tabletka Donepezil hameln, 5 mg zawiera 5 mg donepezylu chlorowodorku, co odpowiada 4,56 mg wolnego donepezylu.

Jedna tabletka Donepezil hameln, 10 mg zawiera 10 mg donepezylu chlorowodorku, co odpowiada 9,12 mg wolnego donepezylu.

– Pozostałe składniki to:
Rdzeń tabletki:
Laktoza jednowodna, celuloza mikrokrystaliczna, hydroksypropyloceluloza, skrobia kukurydziana, magnezu stearynian
Otoczka tabletki:
5 mg:
Tytanu dwutlenek (E 171), triacetyna, laktoza jednowodna, hypromeloza, makrogol 3350
10 mg:
Tytanu dwutlenek (E 171), triacetyna, laktoza jednowodna, hypromeloza, makrogol 3350, żelaza tlenek, żółty (E 172)

Zobacz listę produktów zawierających substancje:

Dawkowanie preparatu Donepezil hameln – jak stosować ten lek?

Ten lek należy zawsze przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. Nie należy zmieniać dawki bez konsultacji z lekarzem. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Zwykle zaczyna się od dawki 5 mg (jedna biała tabletka Donepezil hameln 5 mg) raz na dobę. Po miesiącu może lekarz zalecić przyjmowanie 10 mg (jedna żółta tabletka Donepezil hameln 10 mg lub dwie białe tabletki Donepezil hameln 5 mg) raz na dobę.

Tabletkę Donepezil hameln należy przyjmować doustnie, popijając wodą, wieczorem przed snem.
Przyjmowana dawka może się zmienić w zależności od długości leczenia oraz od zaleceń lekarza.
Maksymalna zalecana dawka dobowa wynosi 10 mg.
Lekarz zaleci, jak długo należy przyjmować tabletki. Co pewien czas będzie potrzebna konsultacja z lekarzem żeby ocenić skuteczność leczenia oraz objawy.

Stosowanie u dzieci i młodzieży
Leku Donepezil hameln nie należy stosować u dzieci i młodzieży w wieku do 18 lat.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

NIE NALEŻY przyjmować więcej niż jedną dawkę na dobę. W razie przyjęcia większej dawki niż zalecono należy skontaktować się natychmiast z lekarzem prowadzącym. W przypadku niemożliwości skontaktowania się z lekarzem należy natychmiast udać się do izby przyjęć w najbliższym szpitalu, zawsze biorąc ze sobą tabletki oraz opakowanie, żeby lekarz wiedział, jaki lek przyjęto.
Objawami sugerującymi przedawkowanie mogą być nudności, wymioty, ślinienie, pocenie, zwolnienie czynności serca, niedociśnienie tętnicze (zamroczenie lub zawroty głowy podczas stania), depresja oddechowa, zapaść i drgawki lub konwulsje.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Donepezil hameln – czy mogę spożywać alkohol?

Pokarm nie wpływa na działanie leku.
Lek Donepezil hameln nie powinien być przyjmowany z alkoholem, ponieważ alkohol może zmienić jego działanie.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Donepezil hameln w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, podejrzewa, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się z lekarzem lub farmaceutą przed zastosowaniem tego leku.

Leku Donepezil hameln nie należy przyjmować podczas karmienia piersią.

Ulotka Donepezil hameln – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Brak ulotki w bazie.

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Donepezil hameln m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Brak charakterystyki w bazie.

Cena - ile kosztuje Donepezil hameln?

Cena Donepezil hameln i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Donepezil hameln.

Opinie, forum - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Donepezil hameln? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

Dodaj komentarz

BL Market - Kupuj produkty w zaufanej aptece

Filters Sort results
Reset Apply

Proficar (Opakowanie: 60 ) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl.

7.23 

Scorbolamid (Opakowanie: 40 tabl.) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl.

20.53 

Zastosowanie Alpecin Aktiv aktywny szampon A2 - włosy tłuste (Opakowanie: 250 ml)Skóra głowy mężczyzn jest bardziej wrażliwa niż kobiet. Jest to spowodowane hormonem męskim testosteronem – zmniejsza on odporność skóry i znacznie osłabia jej funkcje ochronne. Dla skóry głowy oznacza to, że traci ona wilgotność, jej komórki regenerują się zbyt wolno i zarówno skóra głowy jak…

23.49 

Zastosowanie Vizik krople na podrażnione i zaczerwienione oczy (Opakowanie: 10 ml)Vizik krople na podrażnione i zaczerwienione oczy (Opakowanie: 10 ml) to produkt o działaniu łagodzącym, przyczyniający się do zmniejszenia zaczerwienienia oczu, szczególnie po długim czasie spędzonym przed ekranem monitora.
Krople skierowane są dla osób długo pracujących przed ekranem monitora, a także mających problemy z odpowiednim nawilżeniem spojó…

25.53 

Tasectan (Opakowanie: 15 ) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl.

27.53 

Szukasz innego produktu? Sprawdź w BL Market.

Popularne wyszukiwania w 2022 roku:

polprazol, ozempic odchudzanie, saxenda opinie, mysimba opiniewelbox, neurovit opinie, dorminox opinie, pitamet, structum opinie, pramolan opinie, trittico opinie, aklief