Konsultacja merytoryczna:

Citabax

Cytalopram należy do grupy leków przeciwdepresyjnych zwanych selektywnymi inhibitorami wychwytu zwrotnego serotoniny (ang. SSRI – Selective Serotonin Reuptake Inhibitors). Leki te pomagają skorygować zaburzenia równowagi chemicznej w mózgu, które powodują objawy choroby.

Citabax zawiera cytalopram i jest stosowany w leczeniu depresji oraz, gdy pacjent czuje się lepiej, w zapobieganiu nawrotom zaburzeń depresyjnych . Citabax jest również stosowany w długofalowym leczeniu, aby zapobiec nowym epizodom depresji, jeżeli u pacjenta występują zaburzenia depresyjne nawracające.

Citabax również wpływa korzystnie na łagodzenie objawów, gdy u pacjenta występują napady lęku.

SKŁAD

Substancją czynną jest cytalopram (w postaci bromowodoru cytalopramu).
Jedna tabletka powlekana zawiera 10 mg, 20 mg lub 40 mg cytalopramu (w postaci bromowodorku cytalopramu) jako substancję czynną oraz substancje pomocnicze:
– w skład rdzenia tabletki wchodzą: laktoza jednowodna, celuloza mikrokrystaliczna (Avicel PH 101), celuloza mikrokrystaliczna (Avicel PH 102), skrobia kukurydziana, kopowidon, kroskarmeloza sodowa, magnezu stearynian.
– w skład otoczki (Opadry white 20H 58983) wchodzą: hypromeloza 29105cP, tytanu dwutlenek, glikol propylenowy, hyroksypropyloceluloza, talk.

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu Citabax – jak stosować ten lek?

Citabax należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza.
W razie wątpliwości należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Dorośli
Leczenie depresji
Zwykle stosuje się 20 mg na dobę. Lekarz może zwiększyć dawkę do maksymalnie 40 mg na dobę.

Leczenie zaburzenia lękowego z napadami lęku
Dawka początkowa wynosi 10 mg na dobę przez pierwszy tydzień i następnie zwiększana jest do 20-30 mg na dobę. Lekarz może zwiększyć dawkę do maksymalnie 40 mg na dobę.

Stosowanie leku Citabax u pacjentów w podeszłym wieku (powyżej 65 lat)
Dawka początkowa powinna zostać zmniejszona do połowy dawki zalecanej, np. 10-20 mg na dobę.
U pacjentów w podeszłym wieku nie należy stosować więcej niż 20 mg na dobę.

Stosowanie leku Citabax u dzieci i młodzieży (poniżej 18 lat)
Leku Citabax nie należy stosować u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat. Dodatkowe informacje zamieszczono także w punkcie 2 „Informacje ważne przed zastosowaniem leku Citabax”.

Stosowanie leku Citabax u szczególnych grup pacjentów
U pacjentów z chorobami wątroby nie należy stosować więcej niż 20 mg na dobę.

Sposób stosowania
Citabax przyjmuje się w pojedynczej dawce raz na dobę.
Citabax można przyjmować o każdej porze dnia, z posiłkiem lub niezależnie od posiłków.
Tabletkę należy połknąć popijając wodą. Nie rozgryzać (tabletki mają gorzki smak).

Czas trwania leczenia
Tak jak w przypadku innych leków stosowanych w depresji i zaburzeniu lękowym z napadami lęku, poprawę uzyskuje się po paru tygodniach. Należy zatem kontynuować stosowanie leku Citabax, nawet jeśli upłynie trochę czasu zanim nastąpi poprawa samopoczucia. Czas trwania leczenia jest różny u poszczególnych pacjentów, terapia zazwyczaj trwa co najmniej 6 miesięcy. Leczenie należy kontynuować tak długo, jak to zaleci lekarz, nawet jeśli nastąpi poprawa samopoczucia. Choroba może utrzymywać się przez długi czas i jeśli leczenie zostanie przerwane za wcześnie, objawy mogą powrócić.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

W razie podejrzenia, że doszło do spożycia zbyt dużej liczby tabletek leku Citabax, należy natychmiast zgłosić się do lekarza lub oddziału ratunkowego najbliższego szpitala, nawet jeśli nie ma żadnych dolegliwości ani objawów zatrucia. Należy zabrać ze sobą opakowanie leku Citabax.

Niektóre z objawów przedawkowania mogą stanowić zagrożenie życia:
– nieregularne bicie serca,
– drgawki,
– zmiany rytmu serca,
– nudności,
– wymioty,
– nasilone pocenie się,
– senność,
– utrata przytomności,
– przyspieszone bicie serca,
– drżenia,
– zmiany ciśnienia krwi,
– zespół serotoninowy (patrz punkt 4),
– pobudzenie,
– zawroty głowy,
– rozszerzenie źrenic,
– sinica skóry,
– hiperwentylacja.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Citabax – czy mogę spożywać alkohol?

Citabax można przyjmować podczas posiłków lub niezależnie od posiłków (patrz punkt 3 „Jak
stosować lek Citabax” załączonej ulotki).

Podobnie jak w przypadku wszystkich leków przeciwdepresyjnych, rozsądne jest unikanie alkoholu
podczas terapii lekiem Citabax, chociaż nie wykazano, aby Citabax nasilał działanie alkoholu.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Citabax w okresie ciąży i karmienia piersią?

Jeśli pacjentka jest w ciąży, podejrzewa, że jest w ciąży lub planuje zajść w ciążę, powinna poinformować o tym lekarza prowadzącego. Kobiety w ciąży nie powinny stosować leku Citabax, chyba że lekarz poinformował o ryzyku i korzyściach wynikających z leczenia. Należy poinformować lekarza i (lub) położną o stosowaniu leku Citabax. Przyjmowanie podczas ciąży leków, takich jak Citabax, zwłaszcza w trzech ostatnich miesiącach ciąży, może zwiększać ryzyko wystąpienia u noworodka ciężkich powikłań, zwanych zespołem przetrwałego nadciśnienia płucnego noworodka (ang. PPHN: Persistent Pulmonary Hypertension of the Newborn). Objawia się on przyspieszonym oddechem i sinicą. Objawy te pojawiają się zwykle w pierwszej dobie po porodzie. Jeśli takie objawy wystąpią u noworodka, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem i (lub) położną. Pacjentki stosujące Citabax w ostatnich 3 miesiącach ciąży aż do porodu powinny zdawać sobie sprawę, że u noworodka mogą wystąpić następujące objawy: drgawki, wahania ciepłoty ciała, trudności w pobieraniu pokarmu, wymioty, małe stężenie cukru we krwi, sztywność lub wiotkość mięśni, wzmożona pobudliwość odruchowa, drżenia, drżączka, drażliwość, letarg, ciągły płacz, senność lub trudności w zasypianiu. Jeśli u noworodka wystąpi jakikolwiek z tych objawów, należy natychmiast zgłosić się do lekarza.

Karmienie piersią
Przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty. Jeżeli pacjentka karmi piersią, powinna poradzić się lekarza. Nie należy karmić dziecka piersią w trakcie przyjmowania leku Cipramil, ponieważ niewielkie ilości leku mogą przenikać do mleka matki.

Wpływ na płodność
W badaniach na zwierzętach wykazano, że cytalopram pogarsza jakość nasienia. Działanie to teoretycznie może występować również u ludzi, chociaż nie obserwowano do tej pory zmniejszenia płodności.

Ulotka Citabax – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Citabax 10 mg, 20 mg, 40 mg tabletki powlekane (Citalopramum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 142 razy

Rozmiar plku 273.43 KB

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Citabax m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Citabax 10 mg, 20 mg, 40 mg tabletki powlekane (Citalopramum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 110 razy

Rozmiar plku 345.81 KB

Cena - ile kosztuje Citabax?

Cena Citabax i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Citabax.

Opinie, forum - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Citabax? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

Dodaj komentarz

BL Market - Kupuj produkty w zaufanej aptece

Filters Sort results
Reset Apply

Zastosowanie Galomega Formuła IQ kapsułki (Opakowanie: 150 )Galomega Formuła IQ kapsułki (Opakowanie: 150 ) to suplement diety z dużą ilością nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6. Wpływa korzystnie na funkcjonowanie układu nerwowego, funkcje poznawcze oraz zdolność widzenia. Produkt przeznaczony jest głównie dla dzieci i młodzieży.
Efekt działania Galomega Formuła IQ kapsułki (Opakowanie: 150 )Galomega Formuła IQ kapsułki (…

32.99 

Zastosowanie Finsla pastylki miękkie z pelargonią afrykańską (Opakowanie: 24 )Finsla pastylki miękkie z pelargonią afrykańską (Opakowanie: 24 ) to pastylki do ssania dbające o kondycję gardła, krtani i strun głosowych. Łagodzą chrypę i ból gardła spowodowany nadmiernym wykorzystanie głosu. Mają działanie antyoksydacyjne. Polecane są w szczególności osobom wykorzystującym głos w codziennej pracy: nauczycielom, wykładowcom, mówcom, piosenkarzom…

12.99 

Zastosowanie Vichy Mineralblend Mosaik-puder tan (Opakowanie: 9 g)Vichy Mineralblend Mosaik-puder tan (Opakowanie: 9 g) to puder mozaikowy o trzech odcieniach. Zawiera naturalne składniki i pigmenty. Poprawia koloryt cery i równoważy go. Doskonale pasuje do każdego rodzaju skóry. Produkt do stosowania samodzielnego lub w połączeniu z płynnym fluidem. Zapewnia świeżą, matową cerę.
Efekt działania Vichy Mineralblend Mosaik-puder tan (Opakowanie: 9 g)Vichy Mineralblend Mosaik-puder tan (…

77.99 

Zastosowanie Prezerwatywy UNIMIL SKYN large (Opakowanie: 3 )Prezerwatywy UNIMIL SKYN large (Opakowanie: 3 ) to antykoncepcja mechaniczna przeznaczona do stosowania u panów, którzy potrzebują większego rozmiaru prezerwatyw i pragną całkowicie naturalnych odczuć podczas stosunku seksualnego.Efekt działania Prezerwatywy UNIMIL SKYN large (Opakowanie: 3 )Prezerwatywy UNIMIL SKYN large (Opakowanie: 3 ) są wyprodukowane z miękkiego i komfortowego materiału, który nie zawiera nawet domieszki lateksu. Dzięki temu mogą być…

5.86 

Zastosowanie Doppelherz aktiv Lifting Complex Premium kapsułki (Opakowanie: 30 )Doppelherz aktiv Lifting Complex Premium kapsułki (Opakowanie: 30 ) to suplement diety dla kobiet, który pozwala dłużej zachować młody wygląd. Nawilża skórę i wygładza zmarszczki, a także odpowiednio ją nawilża. Dodatkowa zawartość witamin i minerałów zapewnia odpowiednią ochronę cery, włosów i paznokci.

Efekt działania Doppelherz aktiv Lifting Complex…

47.99 

Szukasz innego produktu? Sprawdź w BL Market.

Popularne wyszukiwania w 2022 roku:

polprazol, ozempic odchudzanie, saxenda opinie, mysimba opiniewelbox, neurovit opinie, dorminox opinie, pitamet, structum opinie, pramolan opinie, trittico opinie, aklief