Konsultacja merytoryczna:

Finlepsin retard

Lek Finlepsin retard zawiera karbamazepinę, związek o budowie trójpierścieniowej, o działaniu głównie przeciwdrgawkowym, także neurotropowym i psychotropowym. Działa też przeciwbólowo np. w przypadkach nerwobólu nerwu trójdzielnego i w innych bólach napadowych. Mechanizm działania przeciwdrgawkowego karbamazepiny jest tylko częściowo poznany; lek prawdopodobnie blokuje szerzenie się nieprawidłowych wyładowań bioelektrycznych w mózgu.

Wskazaniami do stosowania leku Finlepsin retard są:
– padaczka: napady częściowe proste i złożone; napady uogólnione toniczno-kloniczne (szczególnie wtórnie uogólnione), występujące w czasie snu oraz napady o postaciach mieszanych;
– idiopatyczny nerwoból nerwu trójdzielnego;
– idiopatyczny nerwoból nerwu językowo-gardłowego;
– ból w przebiegu neuropatii cukrzycowej;
– nerwoból nerwu trójdzielnego w przebiegu stwardnienia rozsianego;
– profilaktyka zaburzeń afektywnych dwubiegunowych u pacjentów nie reagujących na leczenie litem;

– zapobieganie napadom drgawkowym w alkoholowym zespole abstynencyjnym
w warunkach szpitalnych.

Jaki jest skład Finlepsin retard, jakie substancje zawiera?

– Substancją czynną leku jest karbamazepina.
Jedna tabletka o przedłużonym uwalnianiu Finlepsin 200 retard zawiera 200 mg karbamazepiny.
Jedna tabletka o przedłużonym uwalnianiu Finlepsin 400 retard zawiera 400 mg karbamazepiny.

– Pozostałe składniki leku to: Eudragit RS 30 D (kopolimer metakrylanu amonu typu B), triacetyna, talk, Eudragit L 30 D-55 (kopolimer kwasu metakrylowego i akrylanu etylu (1:1)), celuloza mikrokrystaliczna, krospowidon, krzemionka koloidalna bezwodna, magnezu stearynian.

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu Finlepsin retard – jak stosować ten lek?

Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Dokładny sposób dawkowania jest zawarty w poniższych ulotkach lub charakterystykach.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Po przedawkowaniu leku Finlepsin retard może dojść do nasilenia objawów niepożądanych. Pierwsze objawy zatrucia występują po 1 do 3 godzinach po przyjęciu preparatu i są to przede wszystkim zaburzenia czynności układu nerwowego. Zaburzenia czynności układu sercowo-naczyniowego są lekkie; do ciężkich zaburzeń może dochodzić dopiero po bardzo dużych dawkach.

Mogą wystąpić: zahamowanie czynności ośrodkowego układu nerwowego, stany dezorientacji, senność, pobudzenie, drżenia, napady drgawek pochodzenia mózgowego (drgawki toniczno-kloniczne), zaburzenia oddychania, zaburzenia czynności układu sercowo-naczyniowego – spadek ciśnienia tętniczego (może wystąpić również zwiększenie ciśnienia krwi), przyśpieszenie akcji serca (tachykardia), zaburzenia przewodnictwa w sercu (blok przedsionkowo-komorowy, zmiany w zapisie EKG), zaburzenia świadomości, a nawet zatrzymanie krążenia.

W badaniach laboratoryjnych, w pojedynczych przypadkach opisywano leukocytozę (zwiększenie liczby krwinek białych), leukopenię (zmniejszenie liczby krwinek białych), neutropenię (zmniejszenie krwinek białych obojętnochłonnych), ketonurię (obecność ciał ketonowych w moczu), glukozurię (obecność glukozy w moczu).

Brak swoistej odtrutki dla karbamazepiny.

Postępowanie terapeutyczne w przypadkach przedawkowania leku Finlepsin 200 retard zależy od występujących powikłań i zwykle prowadzone jest w warunkach szpitalnych.

Przedawkowanie karbamazepiny należy leczyć objawowo; jak najszybciej usunąć substancję szkodliwą przez wywoływanie wymiotów i (lub) płukanie żołądka oraz zmniejszyć wchłanianie przez podanie węgla aktywowanego lub środków przeczyszczających.

Należy podtrzymywać czynności życiowe na oddziale intensywnej terapii, monitorować pracę serca, badać stężenia leku w surowicy krwi, wyrównywać zaburzenia elektrolitowe, jeśli stan pacjenta tego wymaga.
W przypadku drgawek należy rozpocząć leczenie odpowiednim lekiem przeciwdrgawkowym. Zgodnie z danymi z piśmiennictwa, nie zaleca się podawania barbituranów z powodu hamowania czynności układu oddechowego, szczególnie u dzieci.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Finlepsin retard – czy mogę spożywać alkohol?

Finlepsin retard należy zażywać w trakcie posiłków lub po posiłkach, popijając wystarczającą ilością płynu (np. szklanką wody). Tabletkę można też zalać wodą i lek przyjąć w postaci zawiesiny.

Stosowanie używek
Podczas stosowania leku Finlepsin retard nie należy spożywać alkoholu, ponieważ może on, w trudny do przewidzenia sposób, zmienić działanie karbamazepiny.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Finlepsin retard w okresie ciąży i karmienia piersią?

Ciążą
Przed zastosowaniem każdego leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.

Lek Finlepsin retard może być stosowany w czasie ciąży jedynie po rozważeniu przez lekarza korzyści terapii i związanego z nią ryzyka.

W przypadku ciąży lekarz powinien zmniejszyć dawki leku do minimalnych, zabezpieczających przed wystąpieniem napadu. Szczególnie dotyczy to okresu pomiędzy 20 a 40 dniem ciąży. Dawka dobowa leku, szczególnie w tym okresie, powinna zostać podzielona na kilka mniejszych dawek przyjmowanych kilka razy w ciągu dnia. Zaleca się przy tym kontrolę stężenia leku we krwi. Opisywano rzadkie przypadki wystąpienia zniekształceń i rozszczepu kręgosłupa u płodów, których matki przyjmowały w okresie ciąży preparaty zawierające karbamazepinę. Powinno się również unikać kojarzenia karbamazepiny z innymi lekami przeciwpadaczkowymi i innymi środkami w ogóle, gdyż zwiększa się wtedy ryzyko powikłań.

Ponieważ karbamazepina indukuje enzymy wątrobowe i może powodować niedobór kwasu foliowego, zaleca się zażywanie przed zajściem w ciążę i w okresie ciąży preparatów zawierających kwas foliowy.

W celu zmniejszenia ryzyka możliwych powikłań krwotocznych u noworodków, zaleca się podawanie matce profilaktycznie przez kilka ostatnich tygodni ciąży preparatów witaminy K i podanie tej witaminy dziecku zaraz po urodzeniu.

Jeżeli pacjentka planuje ciążę, wskazana jest konsultacja z lekarzem.

Karmienie piersią
Karbamazepina jest wydzielana do mleka kobiecego w małych ilościach. Jeśli lekarz wyrazi zgodę, można kontynuować karmienie piersią. Jeśli pojawią się działania niepożądane np., gdy niemowlę nie przybywa na wadze lub przejawia nadmierne uspokojenie i zwiększoną potrzebę snu, należy przerwać karmienie piersią i powiadomić lekarza.

Ulotka Finlepsin retard – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

FINLEPSIN 200 RETARD, 200 mg; FINLEPSIN 400 RETARD, 400 mg, tabletki o przedłużonym uwalnianiu (Carbamazepinum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 17 razy

Rozmiar plku 175.67 KB

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Finlepsin retard m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

FINLEPSIN 200 RETARD, 200 mg, tabletki o przedłużonym uwalnianiu (Carbamazepinum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 12 razy

Rozmiar plku 234.57 KB


FINLEPSIN 400 RETARD, 400 mg, tabletki o przedłużonym uwalnianiu (Carbamazepinum)

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 14 razy

Rozmiar plku 234.57 KB

Cena - ile kosztuje Finlepsin retard?

Cena Finlepsin retard i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Finlepsin retard.

Opinie, forum - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Finlepsin retard? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

Dodaj komentarz

BL Market - Kupuj produkty w zaufanej aptece

Filters Sort results
Reset Apply

Zastosowanie Emolium Dermocare krem (Opakowanie: 75 ml)Emolium Dermocare krem (Opakowanie: 75 ml) to krem do skóry suchej i wrażliwej, łagodzący podrażnienia oraz wzmacniający naturalną barierę lipidową skóry.

Emolium krem nawilżający jest odpowiedni dla osób u osób ze skórą skłonną do alergii. Produkt może być stosowany u dzieci od od 1. dnia życia oraz osób dorosłych.Efekt dział…

29.45 

Aloe Vera Gel (Opakowanie: 250 ml) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl.

41.99 

Zastosowanie Toepfer płyn otrębowy do kąpieli (Opakowanie: 250 g)Toepfer płyn otrębowy do kąpieli (Opakowanie: 250 g) jest delikatnym płynem do mycia ciała zawierającym naturalne składniki, które dokładnie oczyszczają skórę dzieci i dorosłych skłonnych do podrażnień.
Preparat przeznaczony jest dla dzieci borykających się ze skórą wrażliwą lub lekko podrażnioną.
Produkt może…

23.99 

Zastosowanie Flucontrol Hot saszetki (Opakowanie: 8 )Flucontrol Hot saszetki (Opakowanie: 8 ) jest lekiem przeznaczonym do stosowania w przypadku wystąpienia objawów przeziębienia lub grypy: gorączki, słabego lub umiarkowanego bólu, obrzęku błony śluzowej nosa, kataru.
Efekt działania Flucontrol Hot saszetki (Opakowanie: 8 )Flucontrol Hot saszetki (Opakowanie: 8 ) zawiera paracetamol, który działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo, a także przeciwhistaminową chlorfenaminę, która minimalizuje ilość…

17.37 

Zastosowanie Pure Encapsulations Vitamin C 1000 kapsułki (Opakowanie: 90 szt.)Witamina C jest prawdopodobnie jednym z najbardziej znanych składników odżywczych. Jako rozpuszczalna w wodzie jest stale wykorzystywana przez organizm i dlatego musi być mu nieustannie dostarczana. Przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego, wychwytuje wolne rodniki i pomaga chronić komórki przed stresem oksydacyjnym. Jest również ważna dla tkanki łącznej – pomaga w tworzeniu…

132.99 

Szukasz innego produktu? Sprawdź w BL Market.

Popularne wyszukiwania w 2022 roku:

polprazol, ozempic odchudzanie, saxenda opinie, mysimba opiniewelbox, neurovit opinie, dorminox opinie, pitamet, structum opinie, pramolan opinie, trittico opinie, aklief