ELENIUM

KATEGORIA:
LEKI NEUROLOGICZNE
LEKI PSYCHIATRYCZNE

SUBSTANCJA CZYNNA:

ELENIUM - INFORMACJE I OPINIE O LEKUNa tej stronie znajdują się informacje o leku ELENIUM. Znajduje się tutaj pełny opis leku, informacje o tym jak działa ten lek, w tym wskazania do stosowania leku. Dowiecie się Państwo jak prawidłowo stosować ten lek oraz jakie jest zalecane dawkowanie. Ponadto na stronie produktu zawarte zostały następujące informacje: skład leku (substancje czynne i pomocnicze), objawy i zalecenia w przypadku przyjęcia zbyt dużej dawki leku - przedawkowanie, informacje na temat przyjmowania leku razem pokarmami i napojami (jedzenie, picie - alkohol), wskazówki dla kobiet w ciąży i karmiących piersią - stosowanie w ciąży oraz w trakcie karmienia piersią.

Bardziej dociekliwi pacjenci mogą ściągnąć pełną ulotkę leku ELENIUM w formacie pdf - ulotka leku zawiera dodatkowe informacje, których nie zdołaliśmy umieścić na portalu m.in.: interakcje z innymi lekami, możliwe działania niepożądane, przeciwwskazania - czyli, kiedy nie stosować leku, jak przechowywać lek, zawartość opakowania, informacje o możliwości prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn, przerwanie stosowania leku, pominięcie dawki oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Wraz z ulotką dla pacjentów, udostępniliśmy możliwość pobrania charakterystyki produktu leczniczego (CHPL), która jest profesjonalnym dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego i pracowników aptek (lekarzy, pielęgniarek, farmaceutów itp.). Dokument ten zawiera szczegółowe informacje m.in.: właściwości farmakologiczne, szczegółowe dane kliniczne, dane farmaceutyczne.

Pod dokumentami znajduje się lista zamienników. Są to produkty lecznicze zawierające co najmniej jedną wspólną substancję czynną, co aktualnie przeglądany lek - znajdź odpowiednik. Zaimplementowaliśmy narzędzie umożliwiające wyszukanie leku w najbliższej aptece, sprawdzenie dostępności i zarezerwowanie go. Istnieje także możliwość sprawdzenia ceny leku, poziomu refundacji oraz weryfikacji, czy wymagana jest recepta, czy też lek dostępny jest bez recepty - zarezerwuj w aptece. Na końcu tej strony znajdują się opinie pacjentów stosujących ten lek (forum o lekach).

CO TO JEST I JAK DZIAŁA ELENIUM? – OPIS I WSKAZANIA

Lek Elenium zawiera jako substancję czynną chlordiazepoksyd, który należy do pochodnych benzodiazepiny. Elenium działa hamująco na wiele struktur ośrodkowego układu nerwowego, przede wszystkim związanych z regulacją czynności emocjonalnych. Lek wykazuje działanie przeciwlękowe, uspokajające, umiarkowanie nasenne. Obniża napięcie mięśni szkieletowych i ma właściwości przeciwdrgawkowe.

Wskazania do stosowania:
Doraźne, krótkotrwałe leczenie objawowe:
– Zespołów lękowych różnego pochodzenia (towarzyszących zespołom psychoorganicznym, objawom psychotycznym).
– Zespołów lękowych z zaburzeniami snu.
– Ostrego zespołu odstawienia alkoholu.
– Zwiększonego napięcia mięśniowego o różnej etiologii.

Stany napięcia i niepokoju związane z problemami dnia codziennego nie są wskazaniem do stosowania leku.

SKŁAD ELENIUM, JAKIE SUBSTANCJE ZAWIERA?

Jedna tabletka drażowana zawiera:

Dawka 5 mg
substancja czynna: chlordiazepoksyd 5 mg
substancje pomocnicze:
rdzeń tabletki: skrobia ziemniaczana, karboksymetyloskrobia sodu, żelatyna, polisorbat 80, talk, magnezu stearynian oraz około 59,5 mg laktozy.
otoczka: alkohol poliwinylowy, talk, maltodekstryna, lak żółcieni chinolinowej E-104, dwutlenek tytanu oraz około 18,3 mg sacharozy.

Dawka 10 mg
substancja czynna: chlordiazepoksyd 10 mg
substancje pomocnicze:
rdzeń tabletki: skrobia ziemniaczana, karboksymetyloskrobia sodu, żelatyna, polisorbat 80, talk, magnezu stearynian oraz około 54,4 mg laktozy.
otoczka: alkohol poliwinylowy, talk, maltodekstryna, lak zielony E-132 (indygotyna)+ E-104 (żółcień chinolinowa), dwutlenek tytanu oraz około 18,3 mg sacharozy.

Dawka 25 mg
substancja czynna: chlordiazepoksyd 25 mg
substancje pomocnicze:
rdzeń tabletki: skrobia ziemniaczana, karboksymetyloskrobia sodu, żelatyna, polisorbat 80, talk, magnezu stearynian oraz około 38,3 mg laktozy.
otoczka: alkohol poliwinylowy, talk, maltodekstryna, lak żółcieni pomarańczowej E-110, dwutlenek tytanu oraz około 18,3 mg sacharozy.

JAKIE JEST DAWKOWANIE ELENIUM? – INSTRUKCJA STOSOWANIA

Lek Elenium należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza.

W przypadku wątpliwości należy skontaktować się z lekarzem.

Dorośli
– W leczeniu stanów lękowych chlordiazepoksyd zwykle stosuje się do 30 mg na dobę w dawkach podzielonych, co 6 do 8 godzin. W szczególnych sytuacjach można stosować dawki większe, zależnie od indywidualnego zapotrzebowania. Nie należy przekraczać maksymalnej dawki dobowej 100 mg.
– W stanach lękowych z towarzyszącą bezsennością – 10 mg do 30 mg w jednorazowej dawce przed snem.
– W stanach pobudzenia w ostrym zespole odstawienia alkoholu – 25 mg do 100 mg. W razie potrzeby dawkę można powtarzać, po 2 do 4 godzinach, nie przekraczając 200 mg na dobę.
Następnie zmniejsza się dawkę do podtrzymującej, najniższej wystarczającej do opanowania objawów pobudzenia.
– W stanach zwiększonego napięcia mięśniowego – 10 mg do 30 mg na dobę w dawkach podzielonych.

Dzieci
Nie zaleca się stosowania chlordiazepoksydu u dzieci.

Pacjenci w podeszłym wieku
Pacjenci w podeszłym wieku są bardziej wrażliwi na leki działające na ośrodkowy układ nerwowy. U pacjentów tych zaleca się podawanie leku Elenium w możliwie najmniejszej efektywnej dawce.
Stosowane dawki nie powinny przekraczać połowy dawki zalecanej dla pacjentów dorosłych.
Jeśli w trakcie stosowania leku pacjent odnosi wrażenia, że działanie leku jest za mocne lub za słabe powinien zwrócić się do lekarza.

PRZYJĘCIE WIĘKSZEJ DAWKI ELENIUM, NIŻ ZALECANA – PRZEDAWKOWANIE

Objawami przedawkowania chlordiazepoksydu są senność, splątanie, osłabienie siły mięśniowej. W przypadku znacznego przedawkowania może dojść do śpiączki. W przypadku przedawkowania leku należy jak najszybciej sprowokować wymioty (pod warunkiem zachowanej przytomności) i skontaktować się z lekarzem.

Specyficznym antidotum jest flumazenil.

W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku, należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

STOSOWANIE PREPARATU Z JEDZENIEM I PICIEM – W TYM Z ALKOHOLEM

Tabletki leku Elenium można przyjmować przed lub wraz z posiłkiem popijając wodą.

W trakcie leczenia lekiem Elenium i do 3 dni po jego zakończeniu nie należy pić żadnych napojów alkoholowych.

Niektórych leków nie powinno się łączyć z alkoholem, a w przypadku pewnej grupy substancji jest to wręcz zakazane - dowiedz się więcej.

CZY MOŻNA STOSOWAĆ ELENIUM W OKRESIE CIĄŻY I KARMIENIA PIERSIĄ?

Przed zastosowaniem leku należy poradzić się lekarza.

Leku nie należy stosować u kobiet w ciąży.

ULOTKA LEKU ELENIUM – SKUTKI UBOCZNE, INTERAKCJE, PRZECIWWSKAZANIA, DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE

CHARAKTERYSTYKA PRODUKTU LECZNICZEGO – ELENIUM CHPL – WŁAŚCIWOŚCI FARMAKOLOGICZNE, DANE KLINICZNE I FARMACEUTYCZNE

REZERWACJA LEKU W APTECE - ELENIUM CENA, REFUNDACJA

ELENIUM OPINIE PACJENTÓW O LEKU - FORUM O LEKACH, WYROBACH MEDYCZNYCH, SUPLEMENTACH DIETY I INNYCH PRODUKTACH Z POLSKICH APTEK

OCENA PACJENTÓW O LEKU:
12345678910
Jeszcze nie oceniono, możesz być pierwszy
Loading...

Podziel się własną opinią i pomóż innym pacjentom. Napisanie opinii nie wymaga rejestracji i logowania się. Komentarze wulgarne, obraźliwe, zawierające linki reklamowe, zawierające oferty sprzedaży lub kupna leku, będą sukcesywnie usuwane.

Please enter your comment!
Please enter your name here