Diacomit

Styrypentol, substancja czynna leku Diacomit, należy do grupy leków przeciwpadaczkowych.

Lek stosuje się w skojarzeniu z klobazamem i walproinianem w terapii pewnej postaci padaczki występującej u dzieci, określanej jako ciężka miokloniczna padaczka niemowląt (zespół Dravet). Lekarz pediatra przepisał ten lek, aby wspomóc leczenie padaczki, którą rozpoznano u dziecka. Lek należy zawsze przyjmować pod nadzorem lekarza, jednocześnie z innymi przepisanymi lekami przeciwpadaczkowymi.

Jaki jest skład Diacomit, jakie substancje zawiera?

Co zawiera lek Diacomit 250 mg
• Substancją czynną leku jest styrypentol. Każda kapsułka twarda zawiera 250 mg styrypentolu.
• Inne składniki leku to: powidon K29/32, karboksymetyloskrobia sodowa typu A oraz magnezu stearynian.
• Otoczka kapsułki zawiera żelatynę, tytanu dwutlenek (E171), erytrozynę (E127) i indygotynę (E132).

Co zawiera lek Diacomit 500 mg
• Substancją czynną leku jest styrypentol. Każda kapsułka twarda zawiera 500 mg styrypentolu.
• Inne składniki leku to: powidon K29/32, karboksymetyloskrobia sodowa typu A oraz magnezu stearynian.
• Otoczka kapsułki zawiera żelatynę i tytanu dwutlenek (E171)

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu Diacomit – jak stosować ten lek?

Dawkowanie
Dawka powinna zostać dostosowana przez lekarza w zależności od wieku, masy ciała i stanu zdrowia dziecka – na ogół wynosi ona 50 mg na kg masy ciała na dobę.

Kiedy zażywać lek Diacomit
Dziecko powinno zażywać lek dwa lub trzy razy na dobę, w regularnych odstępach czasu, zgodnie z zaleceniami lekarza pediatry. Zaleca się przyjmowanie leku w regularnych odstępach czasu w 2 lub 3 dawkach, na przykład rano – w południe – przed pójściem spać, aby jego działanie objęło dzień i noc.

Dostosowanie dawki
Dawkę należy zwiększać stopniowo, przez kilka tygodni, podczas których dawka(i) innych leków przeciwpadaczkowych będzie(będą) równocześnie zmniejszana(e). Lekarz prowadzący poinformuje, jakie mają być nowe dawki innego(ych) leku(ów) przeciwpadaczkowego(ych).

Jeżeli działanie leku wydaje się za silne lub za słabe, należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty. Lekarz dobierze dawkę w zależności od stanu dziecka.

Jeżeli wystąpią jakiekolwiek działania niepożądane, należy zasięgnąć porady lekarza pediatry, który może wówczas zmienić dawkę tego leku i innego leku przeciwpadaczkowego (innych leków przeciwpadaczkowych).

Istnieją niewielkie różnice między lekiem Diatomit w kapsułkach i w postaci proszku przeznaczonego do sporządzania zawiesiny doustnej. Jeśli pojawią się jakiekolwiek problemy u dziecka po zmianie z przyjmowania kapsułek na stosowanie proszku do zawiesiny doustnej lub na odwrót, należy powiadomić o tym lekarza. Zmiana z kapsułek na preparat proszkowy powinna odbywać się wyłącznie pod ścisłym nadzorem lekarza.

Jeśli kilka minut po zażyciu leku wystąpią wymioty, należy przyjąć, że lek nie został wcale wchłonięty i podać nową dawkę. Inaczej jest jednak, gdy wymioty występują ponad godzinę po podaniu leku, gdyż styrypentol bardzo szybko się wchłania. W takiej sytuacji przyjmuje się, że znaczna część podanej dawki została przyswojona przez organizm z przewodu pokarmowego, nie ma więc potrzeby podawania nowej dawki ani modyfikowania dawki kolejnej.

Jak zażywać kapsułki Diacomit
Kapsułki należy połykać w całości, popijając wodą. Nie rozgryzać. Dziecko powinno zażywać lek Diacomit z posiłkami, a NIE na pusty żołądek. Informacje o pokarmach i napojach, których należy unikać, przedstawiono, w punkcie „Stosowanie leku Diacomit z jedzeniem i piciem”.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Jeżeli wiadomo lub podejrzewa się, że dziecko zażyło dawkę większą od zalecanej, należy skontaktować się z lekarzem pediatrą.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Diacomit – czy mogę spożywać alkohol?

NIE należy zażywać leku Diacomit z mlekiem ani z produktami nabiałowymi (jogurtem, serem kanapkowym itp.), sokiem owocowym, napojami gazowanymi ani żywnością lub napojami zawierającymi kofeinę bądź teofilinę (np. cola, czekolada, kawa, herbata oraz napoje energetyzujące)

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Diacomit w okresie ciąży i karmienia piersią?

Ciąża
NIE należy przerywać skutecznego leczenia przeciwpadaczkowego w ciąży. Jeżeli dziecko może być w ciąży lub jest w ciąży, należy zwrócić się o poradę do lekarza.

Karmienie piersią
Nie zaleca się karmienia piersią podczas stosowania tego leku.

Przed zażyciem każdego leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.

Ulotka Diacomit – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

Diacomit, wszystkie postacie (Styrypentol)

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Diacomit m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

Diacomit, wszystkie postacie (Styrypentol)

Cena Diacomit i dostępność w najbliższej aptece

Dowiedz się ile kosztuje Diacomit i zarezerwuj w aptece w Twojej okolicy.

Dzięki narzędziu udostępnionemu przez portal ktomalek.pl, sprawdzisz czy preparat jest dostępny na receptę, czy bez recepty. Uzyskasz także informacje na temat poziomu refundacji także, czyli czy produkt leczniczy jest refundowany i w jakim zakresie.

Opinie, forum - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Diacomit? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

Dodaj komentarz