Konsultacja merytoryczna:

Avonex

Substancją czynną leku Avonex jest białko, które nazywa się interferon beta-1a. Interferony to naturalne substancje wytwarzane przez organizm człowieka zapewniające ochronę przed zakażeniami i chorobami. Białko zawarte w leku Avonex zbudowane jest dokładnie z tych samych składników, co interferon beta wytwarzany przez organizm ludzki.

W jakim celu stosuje się lek AVONEX
Avonex jest stosowany do leczenia stwardnienia rozsianego (SR). Leczenie lekiem Avonex może zapobiec nasileniu się objawów choroby, chociaż nie spowoduje wyleczenia SR.
U każdego pacjenta występuje inny zespół objawów SR. Mogą one obejmować:
– brak równowagi lub zawroty głowy, problemy z chodzeniem, sztywność i skurcze mięśni, zmęczenie, zdrętwienie twarzy, ramion lub nóg,
– ostry lub przewlekły ból, problemy z pęcherzem i jelitami, problemy z aktywnością seksualną i zaburzenia widzenia,
– trudności z myśleniem i koncentracją oraz depresję.

W przebiegu SR od czasu do czasu występuje nasilenie objawów zwane nawrotem choroby.

(Uwaga)
Avonex jest najbardziej skuteczny, gdy jest stosowany regularnie raz w tygodniu o tej samej porze. Nie należy przerywać leczenia lekiem Avonex bez uprzedniej konsultacji z neurologiem.

Avonex może zmniejszyć częstość nawrotów i spowolnić postęp SR powodującego niesprawność. Lekarz poinformuje pacjenta, jak długo może stosować lek Avonex lub kiedy zakończyć leczenie.

Jak działa lek AVONEX
Stwardnienie rozsiane jest związane z uszkodzeniem nerwów (mózgu lub rdzenia kręgowego). W chorobie tej układ obronny organizmu działa przeciwko własnej mielinie – warstwie ochronnej, która otacza włókna nerwowe. Gdy nastąpi uszkodzenie mieliny, zakłócone jest przesyłanie informacji pomiędzy mózgiem a innymi częściami ciała. Wywołuje to objawy stwardnienia rozsianego. Wydaje się, że Avonex działa, blokując atak układu obronnego pacjenta na osłonki mielinowe.

Jaki jest skład Avonex, jakie substancje zawiera?

Substancją czynną leku jest: interferon beta-1a 30 mikrogramów

Pozostałe składniki leku to: albumina ludzka, sodu chlorek, sodu wodorofosforan i sodu diwodorofosforan.

Zobacz listę produktów zawierających substancje: .

Dawkowanie preparatu Avonex – jak stosować ten lek?

Zalecana dawka

Jedno wstrzyknięcie leku Avonex raz na tydzień.
Lek należy stosować o tej samej porze w tym samym dniu tygodnia.

Lekarz lub pielęgniarka mogą na początku leczenia stopniowo zwiększać dawkę leku Avonex. Ma to na celu ograniczenie nasilenia objawów grypopodobnych.

Lek nie jest przeznaczony do stosowania u dzieci.
Nie należy stosować leku Avonex u dzieci w wieku poniżej 12 lat.

Samodzielne wstrzyknięcie
Pacjent może samodzielnie wykonywać wstrzyknięcia leku Avonex, bez pomocy lekarza, po odbyciu odpowiedniego przeszkolenia. Instrukcję, jak wykonać samodzielnie wstrzyknięcie, przedstawiono na końcu niniejszej ulotki (patrz punkt 7 zaączonej poniżej ulotki. Jak wykonać wstrzyknięcie leku AVONEX).

W razie trudności z użyciem strzykawki należy zwrócić się do lekarza, który może udzielić pomocy.

(Uwaga)
Szczegółowe informacje dotyczące sposobu wstrzykiwania leku Avonex znajdują się na końcu niniejszej ulotki.

Inna igła:
Opakowanie leku Avonex zawiera już igłę do wstrzyknięcia. Możliwe, że lekarz zaleci stosowanie krótszej i cieńszej igły, w zależności od typu budowy ciała pacjenta. Należy porozmawiać z lekarzem, aby ustalić wybór igły.

W razie problemów z użyciem strzykawki należy porozmawiać z lekarzem o stosowaniu uchwytu strzykawki. Jest to specjalny uchwyt ułatwiający wstrzykiwanie leku Avonex.

Jak długo stosować lek AVONEX
Lekarz poinformuje pacjenta, jak długo należy stosować lek Avonex. Bardzo ważne, żeby kontynuować regularne stosowanie leku Avonex. Nie dokonywać zmian, chyba że zaleci je lekarz.

Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki

Należy wykonać tylko jedno wstrzyknięcie leku Avonex raz w tygodniu. Jeśli wykonano więcej, niż jedno wstrzyknięcie leku Avonex w okresie trzech dni, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą, aby uzyskać poradę.

Co mogę jeść i pić podczas stosowania Avonex – czy mogę spożywać alkohol?

Nie dotyczy.

Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.

Czy można stosować Avonex w okresie ciąży i karmienia piersią?

Nie należy rozpoczynać stosowania leku Avonex, jeśli pacjentka jest w ciąży.
– Jeśli pacjentka może zajść w ciążę, powinna zastosować antykoncepcję podczas przyjmowania leku Avonex.
– Jeśli pacjentka planuje zajście w ciążę lub jeśli zajdzie w ciążę podczas stosowania leku Avonex, powinna poinformować o tym lekarza. Pacjentka i lekarz mogą wspólnie zastanowić się, czy należy kontynuować leczenie.
– Jeśli pacjentka jest już w ciąży lub podejrzewa, że może być w ciąży, powinna jak najszybciej porozmawiać z lekarzem.
– Jeśli pacjentka zamierza karmić piersią, należy wcześniej omówić to z lekarzem.

Ulotka Avonex – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta

Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:

AVONEX 30 mikrogramów proszek i rozpuszczalnik do sporządzania roztworu do wstrzykiwań (Interferon beta-1a) BIO-SET

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 18 razy

Rozmiar plku 483.80 KB


AVONEX 30 mikrogramów/0,5 ml roztwór do wstrzykiwań (Interferon beta-1a) Ampułko-strzykawka

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 23 razy

Rozmiar plku 389.83 KB


AVONEX 30 mikrogramów/0,5 ml roztwór do wstrzykiwań we wstrzykiwaczu (Interferon beta-1a) Wstrzykiwacz półautomatyczny napełniony

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 33 razy

Rozmiar plku 366.59 KB

Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów

Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Avonex m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:

AVONEX 30 mikrogramów proszek i rozpuszczalnik do sporządzania roztworu do wstrzykiwań (Interferon beta-1a) BIO-SET

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 16 razy

Rozmiar plku 194.06 KB


AVONEX 30 mikrogramów/0,5 ml roztwór do wstrzykiwań (Interferon beta-1a) Ampułko-strzykawka

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 14 razy

Rozmiar plku 193.18 KB


AVONEX 30 mikrogramów/0,5 ml roztwór do wstrzykiwań we wstrzykiwaczu (Interferon beta-1a) Wstrzykiwacz półautomatyczny napełniony

Ściągnij dokument PDF

Pobrano 23 razy

Rozmiar plku 192.85 KB

Cena - ile kosztuje Avonex?

Cena Avonex i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Avonex.

Opinie, forum - zapoznaj się z doświadczeniami innych pacjentów

Stosujesz Avonex? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.

Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź 100 najnowszych opinii pacjentów.

Dodaj komentarz

BL Market - Kupuj produkty w zaufanej aptece

Filters Sort results
Reset Apply

Zastosowanie Corsodyl płyn do jamy ustnej (Opakowanie: 300 ml)Corsodyl płyn do jamy ustnej (Opakowanie: 300 ml) to lek, który hamuje tworzenia się płytki nazębnej. Stosowany jest pomocniczo w leczeniu i zapobieganiu zapalenia dziąseł oraz do utrzymania higieny jamy ustnej, zwłaszcza w sytuacjach, gdy nie można właściwie szczotkować zębów (np. po zabiegach chirurgicznych w obrębie jamy ustnej oraz u…

22.99 

Zastosowanie Vichy Liftactiv Flexilift Teint 55 podkład wygładzający (Opakowanie: 30 ml)Nowy podkład stanowiący połączenie serii Liftactiv z Flexilift co daje:
natychmiastowy efekt liftingu,
rozświetloną skórę,
potwierdzone działanie przeciwzmarszczkowe po 1 miesiącu stosowania
Pierwsza formuła z silikonem o działaniu napinającym. Umożliwia jednolite rozprowadzenie podkładu, dzięki czemu wygładza on zmarszczki i przylega do skóry nie powodują…

94.99 

Zastosowanie Polopiryna Max 500 mg tabletki dojelitowe (Opakowanie: 10 )Polopiryna Max 500 mg tabletki dojelitowe (Opakowanie: 10 ) jest lekiem o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym, który może być stosowany przy dolegliwościach bólowych o lekkim i średnim nasileniu.

Polopiryna dojelitowa 500 mg może być przyjmowana przy lekkich lub umiarkowanych bólach głowy, migrenowych bólach głowy czy bólach kostno-stawowych.

Produkt może być przyjmowany także w…

9.12 

Eubos Flüssig rot mit frischem Duft mit Dosiersp. (Opakowanie: 400 ml) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl.

44.99 

Atrauman Ag 5x5cm steril Kompressen (Opakowanie: 10 szt.) możecie kupić na stronie apteki internetowej www.apodiscounter.pl.

388.99 

Szukasz innego produktu? Sprawdź w BL Market.

Popularne wyszukiwania w 2022 roku:

polprazol, ozempic odchudzanie, saxenda opinie, mysimba opiniewelbox, neurovit opinie, dorminox opinie, pitamet, structum opinie, pramolan opinie, trittico opinie, aklief