DECALDOL zawiera haloperydol w postaci dekanonianu haloperydolu jako substancję czynną, jest zaliczony do grupy zwanej neuroleptykami i zalecany do stosowania wyłącznie u dorosłych.
Lek jest przeznaczony do leczenia chorób, które wpływają na sposób myślenia, odczuwania i zachowania. Choroby te mogą powodować:
– stany dezorientacji, zmieszania, splątania;
– widzenie, słyszenie lub odczuwanie rzeczy, które nie istnieją (omamy);
– błędne osądy, niezgodne z rzeczywistością, uważane przez chorego za prawdziwe (urojenia);
– nietypową podejrzliwość (paranoja);
– nadmierne podniecenie, pobudzenie, entuzjazm (mania);
– niepohamowaną agresję i inne impulsywne zachowania.
Jaki jest skład Decaldol, jakie substancje zawiera?
Substancją czynną leku jest haloperydol w postaci dekanonianu haloperydolu. 1 ml roztworu zawiera 50 mg haloperydolu w postaci dekanonianu haloperydolu.
Ponadto lek zawiera: alkohol benzylowy (15 mg w 1 ml roztworu), olej arachidowy oczyszczony.
Zobacz krótki, przystępny opis farmaceuty na temat substancji czynnej oraz listę produktów zawierających: Haloperydol
Dawkowanie preparatu Decaldol – jak stosować ten lek?
DECALDOL należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy skontaktować się z lekarzem.
DECALDOL jest zazwyczaj podawany przez personel medyczny.
Lek należy podawać w głębokim wstrzyknięciu domięśniowym w duże grupy mięśni, np. mięsień pośladkowy. Leku nie podawać dożylnie. Zwykle podaje się jedną dawkę leku raz w miesiącu.
Lekarz określi dawkę leku DECALDOL oraz czas jego stosowania, w zależności od stanu pacjenta.
Dawka leku DECALDOL zależy od:
– wieku pacjenta;
– nasilenia objawów choroby;
– innych chorób pacjenta;
– reakcji pacjenta na podobne leki stosowane w przeszłości.
Dorośli
Zwykle dawka początkowa leku wynosi 50 mg co cztery tygodnie.
Lekarz może zwiększać dawkę o 50 mg co cztery tygodnie, maksymalnie do 300 mg co cztery tygodnie. U niektórych pacjentów może być konieczne zastosowanie wyższej dawki.
Można podać połowę dawki należnej co dwa tygodnie, jeśli tak zdecyduje lekarz.
Pacjenci w podeszłym wieku
Zazwyczaj należy rozpoczynać stosowanie od małej dawki leku.
Zwykle stosuje się od 12,5 mg do 25 mg co cztery tygodnie.
Dzieci
Nie zaleca się stosowania leku DECALDOL u dzieci.
Przedawkowanie – zastosowanie zbyt dużej dawki
Objawy po zastosowaniu dużych dawek leku:
– ciężkie objawy pozapiramidowe (drżenie, sztywność, spowolnienie ruchowe);
– stan zobojętnienia psychicznego przechodzący w sen;
– zaburzenia rytmu serca;
– śpiączka z nasilonymi trudnościami z oddychaniem oraz bardzo niskie ciśnienie krwi, które mogą przekształcić się w stan przypominający wstrząs;
– znaczne podwyższenie ciśnienia krwi częściej niż bardzo niskie ciśnienie krwi;
– drgawki.
W razie zastosowania większej dawki leku niż zalecona przez lekarza należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub udać się do najbliższego szpitala.
Co mogę jeść i pić podczas stosowania Decaldol – czy mogę spożywać alkohol?
Należy unikać picia alkoholu podczas stosowania leku, ponieważ może to spowodować senność i obniżenie sprawności psychofizycznej.
Łączenie alkoholu z niektórymi lekami może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Dowiedz się więcej na temat interakcji leków z alkoholem.
Czy można stosować Decaldol w okresie ciąży i karmienia piersią?
Przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.
Należy poinformować lekarza, jeśli pacjentka jest w ciąży lub planuje ciążę. O stosowaniu leku DECALDOL w czasie ciąży zdecyduje lekarz.
U noworodków, których matki stosowały DECALDOL w ostatnim trymestrze ciąży (ostatnie trzy miesiące ciąży), mogą wystąpić następujące objawy: drżenia, sztywność i (lub) osłabienie mięśni, senność, pobudzenie, problemy z oddychaniem i trudności ze ssaniem. Jeśli u dziecka pacjentki wystąpi którykolwiek z tych objawów, należy skontaktować się z lekarzem.
Ulotka Decaldol – do pobrania pełna wersja ulotki dla pacjenta
Do pobrania pełna ulotka przeznaczona dla pacjentów. Oprócz informacji zawartych na naszej stronie, znajdziesz tu dodatkowo następujące dane: skutki uboczne, przeciwwskazania, działania niepożądane, interakcje z innymi lekami, wpływ substancji na prowadzenie pojazdów i maszyn oraz inne ostrzeżenia i środki ostrożności. Ściągnij ulotkę przeznaczoną dla pacjenów w formacie pdf:
Charakterystyka produktu leczniczego (ChPL) – dokumentacja dla lekarzy i farmaceutów
Ściągnij charakterystykę produktu leczniczego, zawierającą specjalistyczne informacje na temat Pylera m.in. postać farmaceutyczna, dane kliniczne, interakcje z innymi produktami leczniczymi, właściwości farmakologiczne, dane farmaceutyczne. ChPL jest dokumentem przeznaczonym wyłącznie dla wykwalifikowanego personelu medycznego. Pobierz ChPL w formacie pdf:
Cena - ile kosztuje Decaldol?
Cena Decaldol i dostępność w najbliższej aptece. Sprawdź ile kosztuje lek, czy jest refundowany oraz jaki jest poziom refundacji. Dowiedz się, czy lek jest dostępny bez recepty, czy wymagane jest wystawienie recepty przez lekarza - sprawdź cenę Decaldol.Opinie o Decaldol - forum pacjentów
Stosujesz Decaldol? Zachęcamy do podzielenia się opinią na jego temat na forum. Nie musisz się rejestrować, na poniższym formularzu wystarczy wpisanie nazwy użytkownika/pseudonimu.
Opisując swoje doświadczenia na temat przyjmowania preparatu, możesz pomóc innym pacjentom. Nasi czytelnicy codziennie publikują opinie na temat stosowanych leków. Jeżeli jesteś zainteresowany ich najnowszymi wypowiedziami - sprawdź opinie pacjentów z ostatnich 12 miesięcy.
Ten lek jest zupełnie do du…y , producent i zleceniodawca niech go sobie sam wstrzykuje do mięśniowo w swoje du….y !!! rujnuje do reszty zdrowie i pustoszy zbędnie portfel podatników . Usuwając tą opinie sam decydujesz o zdrowiu i przyszłości innych leczonych i o dalszym wprowadzaniu w obieg tego nie leku .
Zgadzam się z tym
Syn wzial 1dawke dzisiaj,nastapil odczyn alergiczny.Niei pozwole wiecej na takie leczenie..Syn ma zdiagnozowana schizofrenie.Jest nie doleczony w szpitalu w Czeladzi,a jednak zostal wypisany,,nafaszerowany lekami.Musialam szybko zalatwiac przewoz,syn majgal sie na nogach.